8. den války

• angličtina 8th Day of the War

Film se odehrává během osmého dne ruského válečného tažení na Ukrajinu. S deníkovou bezprostředností sleduje osm Ukrajinců a Ukrajinek žijících v Česku – podnikatelku, uklízečky, stavební dělníky nebo řidiče autobusu. Dál se věnují svým zaměstnáním, nemohou si dovolit vystoupit z dosavadních životů. Myšlenkami jsou ale stovky kilometrů daleko a všemi dostupnými prostředky pomáhají krajanům*kám. Zajišťují ubytování pro uprchlíky*lice, shánějí neprůstřelné vesty, volají blízkým, kteří se schovávají před dopadajícími bombami. Čeká je hektických, emocionálně náročných 24 hodin. Ne prvních, a ne posledních. (MFDF Ji.hlava)

Marze

Část dokumentu je věnována sitiaci na Ukrajině v prvních dnech války daleko od fronty a část vybraným uprchlíkům u nás. Politik a novinář Matěj Stropnický je ubytoval na koupené zámku Osečany na Sedlčansku https://www.zamekbude.cz/  v poměrně špatném stavu, kde už předtím pobyt jedna rodina odmítla. V další dějové lince figuruje podvodná firma. ()

Vabr

Bohužel jen 1⭐, a to z jednoho prostého důvodu. Pokud jste totiž za uplynulý půlrok sledovali televizi, četli zprávy, přišli jakýmkoli způsobem blíže do styku s uprchlíky z UK (já jim ve škole například pomáhal s češtinou 😇) anebo celkově měli nějaké povědomí o válce na Ukrajině, tak vás dokument absolutně ničím neobohatí. Je to tak, a proto uděluji hodnocení, jaké uděluji. Nudil jsem se a ve srovnání s jinými je to velká bída. ()

Tomash58

Úvod jedním slovem skvostný, i když bych byl radši, kdybych ho nikdy nemusel vidět. Sestřih videí z prvních dní války je tak autentický, jednoduchý a bohužel tak působivý, až se z toho člověku dělá špatně. V další hodině a půl už sledujeme pouze osmý den války, avšak bez jakéhokoliv záběru z Ukrajiny. Ukázány jsou životy několika Ukrajinců žijících v ČR a snažící se pomáhat ať už svým blízkým či obecně Ukrajincům v jejich domovské zemi.  Některé příběhy jsou působivější, divák hltá bezmoc, strach a vztek zúčastněných, jinde bohužel jaksi vychází pointa do prázdna. Na konci autoři píší jak který člověk se svým snažením dopadl, ale zároveň víme, že tohle byl teprve začátek.  Nejde o nic převratného, ale je to fajn dokument, který stojí za shlédnutí. Sláva Ukrajině ()