Čerstvý vdovec David hledá nový život a nachází nádhernou francouzskou imigrantku Jeanne.  Zdařilý snímek Clauda Lelouche Jiný muž, jiná šance, jenž balancuje na hranici westernu, rodinné ságy a dramatu, se odehrává převážně v retrospektivě roku 1870. Jeanne (Genevieve Bujold) a její manžel, fotograf Francis (Francis Huster) unikají před prusko-francouzskou válkou na americký Západ. Jejich útěk ovšem neprobíhá hladce a přestože si na malém městě otevřou vlastní fotografický ateliér, Jeanne brzy zůstává se svým dítětem sama. V nelehké situaci se mezitím ocitá také veterinář David Williams (James Caan), kterému zločinci znásilnili a zavraždili ženu, se kterou žil osamělý život na své farmě. David a Jeanne se nakonec potkávají a vzniká mezi nimi milostný vztah. Sama Jeanne si smrt manžela již odtrpěla, a proto se nyní snaží pomoci Davidovi jeho touhu po pomstě překonat. Jejich konflikt postojů také určuje závěrečné vyústění filmu. Western Jiný muž, jiná šance distribuovala ve Spojených státech společnost United Artists. (oficiálny text distribútora)

Fiftis

Je to niečo úžasné. Som rád že som konečne po dlhej dobre objavil starý film, ktorý sa môže rovnať s dnešnými skvelými filmami. Musím však upozorniť na dôležitý fakt. Skoro vôbec sa tu nestrieľa a nie je tu ani veľa "zlých chlapíkov". Takže aby ste neboli sklamaní, ak čakáte poriadnu strieľačku ako v 7 statočných. Sú tu rozprávané 2 príbehy na preskáčku odohrávané v roku 1870, ktoré sa neskôr pekne spoja. Skvelá hudba doprevádza film počas celého diania. To najlepšie na filme sú asi závody (bežcov, jazdcov a koní s ľahkým a ťažkým záprahom). Ten závod netrvá dlho, ale je to skvelé pozeranie. Snímok je aj vtipný, hlavne momenty, kedy otec učí syna strieľať. Ak ste milovníkmi koní, uvidíte množstvo krásnych kúskov, aj vďaka tomu, že hlavný hrdina je veterinár. Niečo také je asi tiež ojedinelé vidieť vo westernoch. Proste tento film veľmi odporúčam, je smutné že je tak málo známy a keby v ňom hrali väčšie hviezdy, určite by bol veľmi populárny a úspešný. ()

tomtomtoma

Jiný muž, jiná šance je lyrické okouzlení životem. Claude Lelouch i nadále zůstával romantickým nadšencem a zpíval o velikosti niterných potřeb. Každé zastavení osudu se stává zásadním okamžikem bytí, formuje své pokusné objekty do potřebného stavu a vysílá je k dovršení svého svatého poslání. Z tohoto pohledu ani bolest nepředstavuje trauma, které nelze překonat, ale stává se jedinečnou zkušeností k dosažení niterného pocitu štěstí. Ztráty nejsou absolutní a vnitřní světy nepřestávají doufat ve znovuzrození. Lelouch je v mechu lyričnosti rozverný, jízlivý, vzdělaný, zlomyslný, zásadový a romantický. S citem poodhalí nitro, pohladí, utěší a povzbudí. Jiný muž, jiná šance je žízeň po životě a štěstí i přes nejbolestivější ztráty vlastní integrity. Aneb historie amerického osidlování s malou francouzskou stopou a naplněným osudem je psána ve verších. Hlavní mužskou záležitostí romantismu je David Williams (příjemný James Caan, též v roli svého potomka současnosti), příkladný zvěrolékař a milovník volných prostorů, kde pojem svoboda rezonuje v širokém rozměru. Je oblíbeným salónním společníkem a odmítá vůni velkoměstského přepychu. Svoboda nových horizontů má i své negativní vodní víry, kde id vraždí superego a neúprosně przní ego. Ženským objektem lyrického romantismu je Jeanne Leroy, rozená Perriere (velmi zajímavá Geneviève Bujold), francouzská emigrantka po prusko-francouzské válce. Nevinné setkání s mužem se stává rozhodujícím životním mezníkem a obrysy příjemné a zajištěné budoucnosti mění za nejistotu a temperament hlasu srdce. A básník obdivuje romantiku lásky. Nutnou obětí lyrického zpěvníku je Francis Leroy (sympatický Francis Huster), nadšený fotograf, dychtivě očekávající nové obzory života. Spálená vůně porážky je příležitostí ke změně, morální zásady věří v lidskost a nepřipouštějí pochyby. Upřímná náruč ženy je jedinečným hnacím motorem vpřed. Výraznou postavou je Mary Williams (příjemná Jennifer Warren), Davidova manželka s frustrujícím pocitem osobního nepohodlí z osamělosti volných prostorů. Přesto je láska dominující. K výraznějším postavám patří také Alice (sympatická Susan Tyrrell), bývalá bezdětná prostitutka a natěšená provozovatelka internátní školy pro malé děti. Naplnění života si užívá své okamžiky učení. Z dalších rolí: malý Davidův a Maryin synek Simon (Rossie Harris), malá Francisova a Jeannina dcerka Sarah (Linda Lee Lyons), zaskočený zájemce o Francisův pařížský fotografický ateliér (Jacques Villeret), starostliví Maryiny rodiče (Fred Stuthman a Diana Douglas), hlavní bandita Davidovy životní bolesti (Michael Berryman), dobrácký kočí pravidelného dostavníku (Richard Farnsworth), vydavatel místních novin Springfield (Bernard Behrens), jeho nejschopnější a koktající reportér Evans (Oliver Clark), či Jeannin otec a za války závratně bohatnoucí pekař (Jean-François Rémi). Jiný muž, jiná šance je jistou formou psychoanalytické terapie. Lyrické vedení nechává nahlédnout do vnitřních pocitů pnutí, oslavuje se život, viděný očima romantického snílka, který zpívá, maluje a nepřestává věřit v naplňující schopnost lásky a svazku. Vzletné a snivé. () (menej) (viac)

Shakeus

Muj názor je, že se nejedná o western, ale o historický film z Ameriky druhé poloviny 19. století. Text distributora je úplně mimo mísu a zápletku, o které píše, film neobsahuje. Jsem rád, že jsem o ději nic nevěděl a nechal jsem se překvapit, příběh je totiž krásný, moc se mi líbilo, jak je obsáhlý a pomalu vyprávěný. Celou dobu jsem si užíval kameru, hudbu, i dvě hlavní postavy, které mi hodně přirostly k srdci. Moc se mi líbilo i vyobrazení doby (ne „westernově“), a to i ve Francii, na lodi, při dobývání amerického západu, a také cela škála vedlejších postav. Bylo mi líto, a snad ještě to, že film končí, dokázal bych ho sledovat hodiny. ()

nascendi

Pozerateľný film, ktorý je podľa vonkajších znakov westernom a podľa všetkých ostatných filmom, ktorý Clauda Leloucha určite nepreslávi. Viacero vzájomne prepletených motívov vytvára guláš, ktorý síce zasýti, ale stravník si na ňom nepochutná. Zaujímalo by ma, aká doba uplynie, než budem tvrdiť, že som tento film nevidel. ()

papaJA21

Zvláštní film nostalgicky depresivní. Film je velmi působivý a skvěle zahraný. Celou dobu jsem si nemohl zvyknout na otravnou vážnou symfonickou hudbu v předělech a dramatických momentech a odtažitou kameru, která celou dobu snímá jakoby z povzdálí, celé scény s minimem detailů, až jakoby teleobjektivem. ()