Krvavá mačeta Apačov

• Slovensko Krvavá Machetta Apačov (viac)

Apačský náčelník Ulzana (Joaquin Martinez) je znechutený biednym životom v rezervácii a spolu so skupinou súkmeňovcov z nej ujde. Podniknú sériu vražedných nájazdov po okolitých usadlostiach, pri ktorých nemilosrdne lúpia, znásilňujú a vraždia. Stanú sa doslova postrachom všetkých arizonských osadníkov. Problém narastie do takých rozmerov, že sa riešením začne zaoberať armáda, ktorá prizve k spolupráci skúseného stopára McIntoscha (Burt Lancaster). McIntosh veľmi dobre pozná apačskú mentalitu, pretože sám sa oženil s Indiánkou. Vytvorí vojenský oddiel pod vedením mladého a neskúseného poručíka Garnetta DeBuina (Bruce Davison) a priberie do trestného oddielu aj apačského armádneho zveda Ke-Ni-Taya (Jorge Luke), ktorý je zhodou okolností Ulzanovým švagrom. Ulzanova banda je vo voľnej prírode takmer nepolapiteľní, ale vďaka skúsenostiam McIntosha a Ke-Ni- Taya sa po neskutočne namáhavom prenasledovaní podarí Apačov zneškodniť. Daň je však veľká a krvavá – vojenský oddiel je zdecimovaný a sám McIntosh zomiera na následky poranení... (TV JOJ)

gudaulin

Na více místech jsem napsal, že western mi jako žánr nesedí pro svou, jak můj oblíbený Gilmour.93 v jednom komentáři napsal, "upocenou romantiku" a spoustu trapných žánrových klišé. Ulzanův nájezd ničím z toho netrpí, marně byste hledali obvyklou naivitu a rozdělení rolí do hodných Indiánů jako obětí a bílých mužů coby bezohledných agresorů. Nejde ani tak o western, jako o dobrodružné drama, které odpovídá své době a je nasnímané realistickým způsobem. Ani jednu stranu konfliktu nedémonizuje a věcně popisuje kulturní rozdíly a z toho plynoucí konflikty. Kdyby takhle vypadal průměr žánru, neměl bych s ním ani ty nejmenší problémy. Celkový dojem: 75 %. ()

Zeck

Copak tady máme? Pochopitelně konec 19. století, jihozápad USA a indiánskou rezervaci, ze které si "drzí" Apačové dovolili utéct, když do ní byl jejich lid násilně nahnán aby nepřekážel zájmům vlády a bílých osadníků (to se ale už nedovíme). Velká početná skupina označovaná pomalu za armádu v počtu osmi Apačů a jednoho teenagera, vyrazí směr pustina, aby mohli provětrat koule i jinde než jen ve frontě na chlast, na který je bledé tváře účelově navykly. Jejich cílem je vraždění, znásilňování nebohých blondýn, vyřezávání vnitřních orgánů z těl bělochů, upalování koulí a snad i kanibalismus a vaření nemluvňat v polním kotlíčku na guláš by tato filmová sebranka Apačů dokázala. S tím se pochopitelně hrdinná armáda Spojených států amerických nemůže jen tak srovnat, protože indián mimo rezervaci = automatický nepřítel uvnitř státu, i kdyby se jednalo o ženy a děti. Velitelství tedy vysílá stíhací komando vedené vysloužilým stopařem a naprostým zelenáčem v roli vojenského velitele. Výsledek je překvapivě drsný, nekompromisní a bez zbytečných kudrlinek. Nemohu se ovšem srovnat se skutečností, že závěrečná přestřelka byla tak nesmírně impotentní, že úplně pokazila celkový dojem z filmu. Film rovněž sráží fráze vojáků o nesmírných zrůdnostech indiánů a smutné povzdechnutí nad apačským chováním k ženám, a další povídačky, které pronášeli u večerních ohňů jen aby ještě více démonizovali indiány v očích diváka. Je to zkrátka ten druh filmu zcela typický pro Hollywood minulého století, kdy byl indián synonymem pro krvelačný stroj na zabíjení bez špetky duše, myšlenek a smyslu života. Přesto dávám 3*, protože z armády US tento film nedělá žádné hrdiny, což je v podobných filmech zachycujících stejné období a téma dost běžné, i když ta samá armáda neměla ve svých "válkách" kolikrát jiného nepřítele než jen indiánské tábory plné žen a dětí. Mimochodem, Apači skutečně byli velmi bojovným a nekompromisním kmenem, to jen abych nevzbuzoval podobný dojem jako Kája Máj s Vinnetouem na chorvatských skalách znázorňujících Texas. 60% ()

Xmilden

Uměl bych si představit, že se jedná o Lancasterův vrcholný westernový okamžik. Jeho postava zkušeného stopaře dává k dobru nepřebernou porci rad, kterými se nezkušený poručík zpočátku zdráhá řídit. O tomhle westernu jsem nikdy neslyšel a čekalo mě velké překvapení, jak realisticky jsou zde Apačové vykresleni. Tahle výprava za uprchlým Ulzanou rozhodně nuda není. 70% ()

Anderton

Spočiatku nie príliš zaujímavý western sa rozbehne v celkom krvavý filmový zážitok pripomínajúci westerny Sama Peckinpaha. Vo svojom jadre ale ide skôr o návrat k žánrovým koreňom. Vykreslenie indiánov ako krvilačných beštií je predsa len viac relativizované, najmä ale k faktu, že bieli sú v podstate takí istí, čo nemusí byť pre každú postavu filmu jednoduché prijať. Navyše sledujeme aj plnokrvné dialógy s pôvodnými obyvateľmi Ameriky a jeden z pomocníkov skupinky prenasledujúcu vraždiacich maniakov je taktiež Apač. Skrátka Aldrich mal veľké skúsenosti s réžiou mnohých filmov, takže jeho western je aj kvalitne remeselne spracovaný a prinesie občas nejakú tú zaujímavú filozofickú myšlienku. ()

gogo76

Nemal som to šťastie, aby som tento western zhliadol v čase, keď v tv boli "Winnetouky" najväčším hitom. Ak sa ale teraz, po vyše dvadsiatich rokoch zamyslím, tak asi pre nikoho by nebolo príjemné, možno ani uveriteľné , vidieť zrazu Apačov ako nemilosrdných, smradľavých vrahov, ktorí neváhajú zabiť kohokoľvek, kto im skríži cestu. Netradične surovo a krvavo pôsobí ich šialená jazda a zrazu vidíte úplne iný pohľad na indiánov a vnútri cítite, že tento obraz je podstatne reálnejší ako dobrí indiáni s Winnetouom na čele. Príbeh je úplne jednoduchý, ale výnimočným ho robia výborne prekreslené charaktery postáv, hodnoverné dialógy, taktika a vyčkávanie na to, kto urobí chybu ako prvý a vlastne celkove zobrazenie honu na indiánov, ktorí sa "utrhli z reťaze". No a samozrejme výborný Burt Lancaster v hlavnej úlohe. Čo viac si želať od westernu.... Chvíľu som uvažoval nad plným hodnotením. 80% ()

• Podle dohody z roku 1937 nesmí být při natáčení ublíženo zvířeti, a proto musely být z britské DVD verze odstraněny všechny záběry koňů padajících přes natažené dráty. Někteří kaskadéři však tvrdí, že tento kousek lze provést, aniž by bylo zvířeti ublíženo. (liquido26)
  • Robert Aldrich v soukromí přiznal, že s konečnou podobou filmu není příliš spokojen. (liquido26)
  • Rozpočet byl 1,2 milionů dolarů a filmování trvalo 7 týdnů, o 3 - 4 filmy méně než většina Aldrichových filmů. (liquido26)