Reklama

Reklama

Linda

(seriál)
  • Maďarsko Linda
Krimi / Komédia / Akčný
Maďarsko, (1984–2002), 20 h 56 min (Minutáž: 47–73 min)

Hrajú:

Nóra Görbe, Béla Szerednyei, Gyula Bodrogi, Sándor Zákonyi, Irén Psota, Gábor Harsányi, Ildikó Pécsi, Teri Tordai, Tamás Vayer, Miklós Szurdi (viac)
(ďalšie profesie)

Série(4) / Epizódy(22)

Obsahy(1)

Príbehy z praxe mladej budapeštianskej kriminalistky Lindy Veszprémiovej, využívajúcej v boji proti zločinu aj svoje športové hobby: karate. (Addams-SK)

Recenzie (42)

Rex Mundi 

všetky recenzie užívateľa

V tých 4 hviezdach určite nostalgia hrá svoju rolu, pretože už si toho veľa zo seriálu nepamätám. Ale pamätám si, že Linda sa mi páčila ako akčná hrdinka, pre svoju vnútornú silu, uštipačný humor a odpisovanie vlastného frajera :-) V časoch komunizmu, keď ženské postavy v krimi seriáloch vystupovali maximálne ako obete alebo podradené milenky, ona bola nezdolná baba s vlastnou integritou, ktorá si napriek zdaniu uchovávala aj obrovskú porciu ženskosti. Linda je proste niečo ako komunistická predchodkyňa Gracie Hartovej. V detstve to bol možno prvý seriál, ktorým som sa zoznamovala so žánrom detektívky, krimi a akcie. To sa mu darilo prijemným a zábavným spôsobom vhodným pre všetky generácie. ()

Adrian 

všetky recenzie užívateľa

Pripajám sa s hodnotením k Mariusovi, jednak z dôvodov, ktoré uviedol on a jednak zo silného nádychu nostalgie. Keď sa seriál vtedy u nás vysielal, bol som malý špunt v predškolskom veku, rodičia akurát zakúpili farebnú telku a ja som Lindu obdivoval. Bol to jeden z mojích prvých kontaktov s bojovými umeniami na filme/televízii. Nikdy nezabudnem :-) ()

Reklama

Falko 

všetky recenzie užívateľa

Tak toto je naozaj nostalgia. Nikdy nezabudnem na skriekajucu slecnu Lindu ovladajucu karate, ktora bez problemov dostala na zem roznych zlocincov. O to prekvapujuce, ze je to madarska produkcia a v 80-tych rokoch sme sa na to takmer vsetci divali a v skole rozoberali - pozeral si vcera Lindu? :-) .............. 01.08.2008 ()

MM_Ramone 

všetky recenzie užívateľa

Nehorázna kriminálna stupidyta zo socialistického Maďarska. Prihlúple prípady, otrasní herci, trapné dialógy a mladá, uvrieskaná, nie moc pohľadná príslušníčka polície - Linda Veszprémiová. Ale verte, či neverte v roku 1985, keď to bežalo v jedinej (štátnej) televízii, som to považoval za skvelú akčnú zábavu. Dnes, až nad tým zostáva rozum stáť. ** ()

maxxxim odpad!

všetky recenzie užívateľa

Jesenná vlhkosť ovzdušia, opar alebo nedostatočný kapitál? Ktorá z týchto vecí má na svedomí obrazovú kvalitu série? Na čiernobielom televízore sa to ešte dalo, pretože tam boli aspoň vidno kontúry postáv, no vyspelosťou doby sa Linda, jej moped a kolegovia zmenili na farebné fľaky resp. machule ak chcete, mihajúce sa po obrazovke. S odstupom času možno povedať, že ide o maďarského predchodcu filmov s Jackiem Chanom, ale v ženskom garde. Čiže naivné a častokrát nereálne záležitosti sa striedajú pravidelne počas celej stopáže. Povestné zvukové efekty, ktorými sa Linda prezentuje pri aktoch svojho bojového umenia sa vám vryjú do pamäte, pripomínajú vrešťana červeného pri lúpaní banánu. Manifest socialistického realizmu po maďarsky s prvkami science-fiction. ()

Galéria (17)

Zaujímavosti (7)

  • Linda je 18-ročná maturantka, jej predstaviteľka Nóra Görbe mala v čase natáčania 28 rokov. (Raccoon.city)
  • Úloha Lindy bola herečke Nóre Görbeovej napísaná na telo. Karate sa učila u profesionálneho trénera taekwonda zo Švédska a po 14 mesiacoch zložila skúšku na žltý opasok a začalo sa filmovanie. (Raccoon.city)
  • Linda Veszprémi (Nóra Görbe) sa pôvodne vôbec nemala volať Linda. Návrh bol Katka, ale to znelo v každom jazyku inak, tak niekto prišiel s univerzálnejším menom. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama