Eduard Štorch, lovec mamutů

(TV film)
  • angličtina Eduard Štorch, The Mammoth Hunter (festivalový názov)

Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spisovatele a archeologa... Na náhrobku Eduarda Štorcha je charakterizován jeho odkaz třemi profesemi: učitel, spisovatel a archeolog. Epitaf přesně vystihuje jeho vlastní hodnotovou hierarchii i strukturu našeho filmu. Eduard Štorch (1878–1956) byl první spisovatel u nás a na světě jedním z prvních, kdo zasadil své příběhy do pravěku. Je přitom paradoxní, že on sám své knihy z doby kamenné a bronzové považoval jen za doplněk ke svému hlavnímu celoživotnímu poslání, kterým mu bylo povolání učitele. Zcela průlomová je jeho nová koncepce výchovy mladé generace a nové pojetí výuky dějepisu. Svou myšlenku zdravého a přírodního životního stylu zrealizoval na libeňském ostrově v Praze, kde vybudoval Dětskou farmu a v ní učil děti jak žít a spolupracovat s přírodou. Další profesí, jíž se Štorch věnoval, byla archeologie. Jeho literární činnost a archeologická praxe šly ruku v ruce. Svoji první archeologickou sbírku založil již na počátku 20. století na Mostecku, další důležité nálezy našel na tehdejší periferii Prahy, v Libni a Kobylisích. Neobvyklý nález v kanalizačním výkopu nedaleko školy Na Korábě se stal prvotním impulsem k napsání Štorchova nejslavnějšího díla: "Lovci mamutů" se dočkali více než dvaceti vydání a přes půl milionu výtisků. V němčině vyšli nejméně desetkrát a byli přeloženi i do japonštiny. Štorch tak stanul na vrcholu naší historické prózy pro mládež. (Česká televize)

sportovec

Pozoruhodný dokument scénáristy a režiséra Josefa Císařovského o slavném spisovateli, ale také neméně probudilém archeologu a pedagogu Eduardu Štorchovi, který vynikal i svým vytříbeným sociálním cítěním a socialistickým snílkovstvím, za které ho poúnorový režim s tupostí sobě vlastní nesmyslně potrestal. Ale jím shromážděné sbírky, stránky jeho románů, předvídavé pedagogické experimenty i reformní pedagogické snahy přetrvají. Filmovou řečí dokumentu i badatelsky důsledným ponorem do nevšední pozůstalosti tvůrci dokumentu tento výčet nepopiratelných ctností ještě znásobili a hmatatelně přiblížili. ()

topi

Úžasný dokument. Eduard Štorch byl mimořádný člověk. O spoustě věcí jsem neměl ani potuchy. Udivilo mě, že archeologický ústav v Praze mu některé jeho nálezy nevěřil a nařkli ho, že vykopávky pocházejí odjinud, někde z Moravy. Nejvíc se samozřejmě vytáhli komouši, když mu po válce ze škol stáhli jeho učebnici dějepisu a v padesátých letech, když byl už starý a nemocný, manželku měl upoutanou na invalidní vozík, tak mu zabrali jeho domek v Lobči a půlku jeho bytu v Praze, kde měl svoje archeologické sbírky, že je prý nadměrný a pro něj zbytečně velký. Ty prasata byli fakt nelidský zrůdy, nikoho si nevážili! Chce se mi zase blít!!! ()

bohemia_regent

Nevadilo by, že Josef Císařovský se tentokrát odklonil od své „mystické“ poetiky, která v minulosti tvořila jeho poznávací znamení - kdyby ovšem nevznikl tak málo nápaditý a příliš popisný dokument. Kdybych hodnotil význam a charakter Eduarda Štorcha, dal bych plný počet hvězdiček - jenže tady nejde o anketu popularity zobrazované osobnosti, ale o úroveň filmu. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2022. ()

Skuby47

Zajímavý dokument, který mi poskytl řadu nových poznatků. Od tohoto autora mám snad všechny u nás vydané knihy. Ráda jsem je četla. O jeho životě jsem toho moc nevěděla. Dokument vychází pouze z jeho deníků a dobových fotografií doplněných  o výpovědi pamětníků a snímky krajiny, kterou popisoval. Autor musel věnovat hodně času vyhledávání a studiu dostupných materiálů, aby z nich vznikl prezentovaný celek. Je zvláštní, že zde nebyly použity ukázky z filmové trilogie, která byla podle jeho knih natočena. ()

Stanislaus

(AFO 2023) Eduarda Štorcha znám především jako autora dobrodružných románů z pravěku - moc dobře si pamatuji, jak jsme na prvním stupni ZŠ četli povinně jeho Lovce mamutů. Jsem rád, že Císařovského film nazírá Štorcha i z jiných profesních úhlů, které pro mě byly méně známé. Zaujal mě především jeho nápad s Dětskou farmou, ale i to, že o pravěku nejen psal, ale že ho sám i z bezprostřední blízkosti objevoval. Ve výsledku jde o informačně obohacující životopisný dokument, u něhož mě rušily snad jen ty neustále rotující pazourky. ()