Dívka z Vatikánu: Zmizení Emanuely Orlandi

• Veľká Británia Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi (viac)
Veľká Británia / Taliansko, 2022, 3 h 54 min (Minutáž: 55–63 min)

V roce 1983 zmizela v Římě patnáctiletá Emanuela Orlandi, když se vracela z hudební školy. Ani několik desetiletí nestačilo Vatikánu na objasnění, co se s ní stalo. (Netflix)

NikiVai

Mám Netflixové dokumenty ráda, ale tento mě nijak extra neoslovil. Případ sám o sobě je určitě zamotaný a zajímavý. Seriál ale nepoodkrývá žádná nová tajemství, jen rekapituluje už známá fakta. A bylo to moc dlouhý, rozvláčný, desetkrát zopakované to samé, zbytečná poetika mezi tím. Takže ve výsledku spíš nuda, než aby mě případ pohltil. ()

rockwoman

Čas je nepřítelem pravdy a přítelem těch, kteří pravdu skrývají. Tak já si naopak myslím, že určité souvislosti se tu člověk dozví, nebo si je podle vyprávění může domyslet. Každopádně smutný příběh, který stále čeká na svůj konec...jakýkoliv...kéžby....už kvůli její rodině... Zajímavý dokument. ()

Skeksis

Cirkev považujem za najväčšiu zločineckú organizáciu v dejinách ľudstva a nik mi to nevyvráti. Ľudia odsudzujú mafiu, pritom cirkev je najväčšia mafia. Odjakživa mafiánske praktiky - vyhrážanie sa peklom, nebudeš mať iných bohov okrem mňa, križiacke výpravy, vyberanie odpustkov, inkvizícia... Až na to, že mafia by za zneužívanie detí zabíjala. Cirkev to proste iba ututláva, aby si ďalej mohla užívať tie svoje nakradnuté peniaze a "milodary". Smradi! Čiže z počiatočného zavádzajúceho vzorca CIRKEV + MAFIA = ZLO, vychádza vzorec CIRKEV = MAFIA  ⇒  ZLO. V každej z predkladaných troch možností za zmiznutie resp. odstránenie dievčaťa, môže Vatikán. Jasné, že ju zneužil úchylný ujo kardinál či kto, to sa určite Vatikán snažil ututlať. Jasné, že cirkev dotuje protikomunistické hnutia za peniaze, ktorými má radšej nakŕmiť chudobných (jasné, že za Hitlera nespravili nič, lebo nacisti boli proti ich najväčším nepriateľom - Židom a komunistom). Peniaze prepiera cez kadejaké banky spolu s mafiou, a potom, keď mafii zmiznú peniaze v prospech Vatikánu, čuduj sa svet: chce ich späť! Preto unesie dievča z Vatikánu. Aj to je možné. Tretia možnosť je KGB, ktorá chce aby Vatikán vydal teroristu, ktorý kváka, že zabiť pápeža mu kázala KGB práve preto, lebo Vatikán dotuje stranu Solidarita, aby oslabila komunistický vplyv a posilnila cirkev v Polsku a Rusku. Preto unesú dievča. Aj to je možné. Vyberte si čo chcete, alebo aj niečo iné, alebo všetko dokopy, v každom prípade cesty vedú do centra zločineckej organizácie menom cirkev - Vatikánu. ()

CheryLka

O případu jsem věděla delší dobu, takže jsem k tomu takto i přistupovala. Bohužel je to tragická událost, kdy lidi kolem lžou, přiživují se na utrpení rodiny a hledají senzace. Je skličující, že tehdy nebylo možné zaznamenat pohyb děvčete do a ze školy... Snad nejen dnes, ale i tehdy se muselo vědět, že všechny cesty vedou do Vatikánu a tam budou i odpovědi. Dost ubíjející je, jak se k tomu postavila policie, prokuratura, nebyli schopni Vatikán k ničemu přinutit, neexistoval žádný tlak, ...a to byla občanka Vatikánu. Též je dost šokující a hlavně neuvěřitelné, kolik verzí, motivů a různých skupin by bylo možné do případu zapojit a jak se mohla 15ti letá holka zaplést do tohoto pavouka. Všude na světě se dějí podobné věci, i v ČR je známý případ Ivanky Koškové, která též záhadně zmizela na konci 90tých let cestou k tetě a dodnes se neví (možná někdo ví), co se stalo... Snad se pravda ukáže a rodina se konečně dozví pravdu, i když asi krutou. ()

Warhorr

Pod svícnem bývá největší tma. Ryba smrdí od hlavy. Je jedno, jaké přísloví použijete. Role Vatikánu ve zmizení Emanuele se zdá být více než jasná. Teorií je však několik. V každém díle se dozvídáme nové a nové. Jestli ta nejpravděpodobnější je ta z konce posledního dílu, na to už si musí odpovědět každý sám ( mám pocit, že Netflix se ji takto snaží prezentovat ). Rozhodně se jedná o jedno z nejzáhadnějších zmizení, o kterém jsem kdy slyšel. Zapojeno je několik lidí, několik svědků a přímých zúčastněných. Škoda jen, že nevystupuje nikdo z Vatikánu ( proč asi, že ? docela zvláštní ) S postupem času se objevují neustále nové skutečnosti. Na konci každého dílu nám tvůrci servírují důležité svědectví a navnadí nás pustit si ihned další epizodu, což na mě rozhodně zafungovalo. Hodnotím jako jeden z horkých adeptů na true crime roku 2022. ()