Vraždy bez předpisu

• Veľká Británia Capturing the Killer Nurse
Veľká Británia, 2022, 95 min

Dokument o tom, jak vyšetřovatelé prokázali, že ošetřovatel Charles Cullen na jednotce intenzivní péče zabíjel pacienty. Moc nechybělo a tenhle vrah unikl trestu. (Netflix)

Marze

Cullen se se svými problémy  potácel z jedné instituce do druhé. Je to ukázka morální zkaženosti kolektivního zdravotního systému, který sleduje jen ekonomické zájmy. Dokument není ani tak o seriovém vrahovi jako o nemocničních úřednících. Při sledování vám může být špatně od žaludku.  Ke shlédnutí zde:  https://dokumenty.tv/vrazdy-bez-predpisu-dokument/ ()

KosiR_ksr

Nosný námět, ale jeho dokumentární zpracování nepatří k nejvydařenějším (Netflix má mnoho povedenějších dokumentů). Pokud člověk netouží po detailech z případu, pak bych volil "zdramatizovanou" verzi - film Dobrá sestra, který je také z produkce Netflixu a ze stejného roku. V lecčem se odklání, ale hlavní sdělení a nosný námět zůstali a tento dokument se stává trochu nadbytečným. 45% ()

Warhorr

No nic moc. Doufal jsem, že dokumentární podání mě zaujme více než nedávný film, ale bohužel. Nemá to žádné napětí, žádný spád, není to strhující, je to vlastně ještě nudnější a ponurejší než film. Nejzajímavějších je asi posledních dvacet minut, kdy nám tvůrci poskytnou reálné záběry z výslechové místnosti, kdy se Cullen přiznává a následný soudní proces. ()

rublik05

Tak tohle je teda hodně velký přešlap. Vraždy bez předpisu začínají vcelku nenápadně, námět je velice zajímavý, lehce podobný našemu případu heparinového vraha, jen tedy v mnohem větším provedení. Zarazilo mě, že dokument od začátku působí hrozně nudně a nezáživně, absolutně bez šťávy, s nulovou autenticitou a žádným napětím. Divák se nedočká téměř žádného vyšetřování, dokument je téměř celý postaven čistě jen na výpovědích, což po určitém čase šíleně uspává. Mírné zlepšení nastalo až ve druhé polovině, konkrétně v samotném závěru, který hodnotím jako nejpovedenější část celého, hodinu a půl trvajícího dokumentu. Jinak je to neskutečně odbytá práce a totálně zadupaný potenciál. 3/10. ()

Djoker

Trestné činy páchané přímo zaměstnanci nemocnic, kteří by naopak měli ostatním pomáhat, jsou vždy o něco děsivější než ty ostatní. Netflix většinou zklame na poli filmů, ale tady to dopadlo opačně a překvapivě se mu nepovedl true crime dokument a hvězdně obsazený snímek podle stejného příběhu dopadl lépe. ()