Krvavá Sally

• USA Killer Sally
USA, 2022, 2 h 30 min (Minutáž: 44–54 min)

Přátelé, příbuzní i samotná Sally McNeil popisují velmi problematické manželství těchhle kulturistů, které nečekaně vyvrcholilo vraždou přímo na svatého Valentýna. (Netflix)

Marze

Další dokumentární série o kriminálních činech, které se opravdu staly. Na mrtvoly ne moc velkorysá. Vyprávění je pěkně vystavěné. V jejím středu stojí vražedkyně mariňačka, karikatura americké násilnické kultury a "tavícího kotle" kultur (tato teorie byla dnes po desetiletích platnosti sociology opuštěna jako nefunkční). Postupně se dozvíte hlubší a osobnější skutečnosti o Sallynině vztahu s jejím manželem Rayem. Jak říká psycholog Jeroným Klimeš evoluční typ nadsamce Ivana z pohádky Mrazík, který hrdě kráčí světem stylem "vole uhni". Ženy po těchto mužích touží a říkají "sice mě zmlátí a bude mi nevěrný, ale mým dětem se s ním nic nestane". Ivanů je chronický nedostatek a tak ženy musí vzít zavděk hodnými a nudnými muži, kterými pohrdají. Ivan se může změnit jen hlubokou krizí , osobnostní proměnou, k čemuž Ray už nedostal příležitost. Sally s Rayem měli manželství plné násilí v důsledku dětského zneužívání Raye v dětství, což také mohla být příčina jeho bigorexie. Ve vyprávění ale nenajdete nic vzrušujícího a provokativního. Prostě dva lidi ve vzájemně násilném manželství. Ale jde o kulturisty. V dokumentu vystupují jejich přátelé a bývalí profesionálové, takže je vykreslen kulturistický svět 80. a 90. let. Série je k shlédnutí zde: https://dokumenty.tv/krvava-sally-komplet-1-3-dokument/ ()

rublik05

Na jednu stranu to byl takový velmi zvláštní, občas až trochu perverzní příběh, nicméně Krvavá Sally je velmi dobře a kvalitně zpracovanou true crime minisérií, které k dokonalosti chybí jen více vyšetřování a například také více záběrů z místa činu. Jinak je minisérie velmi dobře natočená, nenudí, má fajn tempo, fungující nenucené emoce, působí autenticky, má spoustu dobových materiálů. Líbila se mi i snaha o co možná největší objektivitu, kdy prostor v dokumentu dostane hned několik názorových proudů, tvůrci se nesnaží o účelné vytváření obrazu a názoru, to zbývá na samotném divákovi, a tak by to v ideálním případě mělo být. Dobrá práce. 8/10. ()

Clark_Kent

Hodně smutný příběh a říkám, že anabolika jsou otřesný svinstvo. Pro pár dnů slávy, to za nevděčný steroidy rozhodně nestojí. Být agresivní tak, že to dojde k vraždě. Oběti nemusí být a taky nejsou dokonalé. V tomto dokumentu tak napůl sympatizuji se Sally, poněvadž platit mu zatracený steroidy a on prakticky nedělá nic. Pak jěště zneužívá svoji ženu a ona to v sobě potlačuje a nemluví o tom. Nedivím se jak to dopadlo. ()

Raziel811

Pěkně natočené s užitím dobových záběrů. Pominu-li fakt, kdo za co může a nebudu soudit nikoho, tak jediné co dokumentu vyloženě škodí je nepochybně až moc velká mediální popularizace, která podmiňuje, kdo je ten špatný a kdo hodný. Navíc podobných "věcí" se zvláště v Americe dějí desítky až stovky ročně. Toto není ničím vyjímečné. Pro laiky může být zavádějící i kulturistická minulost obou, která sice ukazuje sport v té době dost divoce, ale pravdivě. Jenže to vrhá špatné světlo na tento sport nyní, protože většina lidí to neumí rozlišit (tehdy - nyní). ()

bobstock

Ze starých záběrů VHS a výpovědí pár lidí slušně manipulativní dokument o nešťastné události v životě nasteroidovaných rodičů, ke které prostě jednoho dne muselo dojít. Tvůrci nechávají chvíli přivěť na Sallyniných bedrech, chvíli na Rayových bedrech a pomalu připravují půdu pro soudní rozsudek. Spoiler alert! Dlouhých 25let je za námi lusknutím prstu a Sally prožívá životní restart a štěstí, na které tak dlouho čekala, peníz od Netflixu se taky hodí a přeji jí to, ať to bylo jakkoliv, v tomhle případě hoďte kamenem, kdo jste bez viny. ()