Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

necisty

Zub času se na tom nekompromisně podepisuje, ale je pravda, že jako dítě jsem z toho byl fascinovaný, asi to nemůžu hodnotit takto s odstupem. Jako akčňák je to spíše průměr, úžasné jsou zde na svou dobu efekty, ale nejdůležitější je námět, který spustil celý terminátorský univers - vzniklo několik filmů, dnes čekáme na již pátý, dále seriál a taky spoustu děl terminátorem inspirovaných. A kdo by neznal tu úvodní písničku. Trošku mě štve, že tolik opěvovaný Cameron si v tomto filmu neuhlídal pár detailů, které bijí do očí, např. Jak je možné, že stroj, který necítí bolest nebo nemá žádné pocity, při výstřelu mrká?! ... Enšpígle, čekal jsem trochu silnější komentář u takové legendy. Ke všemu pokud se na to podíváš znovu, tak zjistíš, že přirození měl:D. ()

Juto

Kinetika a napätie v kombinácii so silne poňatými postavami, urobili v 80' rokov nadčasový film. A keď vezme do úvahy jeho malý rozpočet je až neuveriteľné čo Cameron dokázal. 9/10 ()

Martrix

Terminátora jsem poprvé viděl někdy v na přelomu devadesátek, na VHS z videopůjčovny. V té době jsme jako kluci vcelku nekriticky hltali skoro všechno, kde se objevil Arnold, Van Damme, Stallone... . Žánr sci-fi, byl tenkrát synonymem pro béčkový film. Nicméně i mezi tím bordelem občas nějaký film vyčníval. Návrat do budoucnosti, Věc, Blade Runner a samozřejmě Terminátor. Vážně míněno, solidně zpracováno a s herci, kteří dokázali prodat i nablbější dialogy. Tyto filmy dláždily cestu pro dnešní superdrahé sci-fi projekty, jako je třeba Avatar, Blade Runner 2049 apod. Díky nim, se dostal vysmívaný žánr do mainstreamových vod. Takže i když je dnes Terminátor poměrně zastaralý, trčí z něj scénáristická sláma, nesmírně mě irituje ten uvrzaný hudební podklad a Arnoldovo topoření (herectví) mi příjde směšné, chovám k tomuto filmu respekt. Pro skalní fandy jde o kultovku, já ale vnímám jako vrchol ságy dvojku, kde všechno funguje o dva řády lépe. A věřím, že i Cameron dnes bere Terminátora spíš jako demo, na kterém si mohl vyzkoušet to, co pak prodal v následujících filmech. Ve své době to bylo zjevení, ale dnes už mají vyšší nároky i pamětníci. Touto optikou bych dal klidně i 3*, ale z úcty dám o jednu víc. ()

c.tucker

Naprostá klasika z řad sci-fi. Tento film "udělal" Arnieho tím čím je a zbylé dvě hlavní postavy (Linda a Michael) ty v podstatě karieru začínají a končí u Camerona. Vše do sebe zapadá, roboti skvělí, co víc dodat. ()

okkac

Po technické stránce a akčních scénách samozřejmě zaostalejší než dvojka, přesto je pro mne oblíbenější. Hlavně kvůli temnější atmosféře, hodně ukázek z budoucnosti a Arnoldem jako záporákem. ()

WolfR

Fantastický film! Originální příběh, výborné herecké výkony, skvělá kamera a v té době přelomové filmové efekty. Prostě nářez. Navíc celým filmem nás provází skvělá atmosféra a excelentní akční scény. Prostě nářez. Jasných 5 hvězd. ()

mortak

Vydařený mix násilí a romantiky. Protože co může být víc romantičtější než skutečnost, že americká servírka spasí svět. Ovšem násilí mělo větší diváckou přitažlivost, takže Arnolda tato role katapultovala k výšinám, zatímco Linda Hamilton zůstala ponořena v B-movies. Schwarzenegger se pro tuto roli narodil. ()

majo25

Ťažká klasika vo svojom žánri, ktorú len ťažko prekonávajú novšie science-fiction. Jedným z mála takých je dvojka (Deň zúčtovania). James Cameron nasadil sakramentsky vysokú laťku - príbeh, atmosféra, efekty a samozrejme Mr. ex-guvernér. Hodnotenie: 90% ()

BoXBe

Noční můry ve dvanácti letech. Desítky nocí, ve kterých Terminátor uřezával mému dědovi nohy a já jej likvidoval baseballovou pálkou. Lis na něj, to byly konce a vstávání s křikem a potem na čele. Film se mi tak zaryl po podvědomí, že když jsem viděl dvojku, měl jsem pocit, že jsem s rodinným přítelem. Terminátor je legenda filmového plátna a do jisté míry taky game changer a těžko překonávaný etalon. Nezastavitelného zabíjáka umí podobně klidným stylem natočit málokdo. 2023: Zestárlo vizuálně, nezestárlo chytrostí, jak za málo vytvořit dojem komplexního dystopického světa provázaného cestováním v čase a až teroristicko-hororovou atmosférou, která postraší, protože tehdy to byl Terminátor, dnes jsou to desítky reálných záběrů hrůzných činů v reálním světě. ()

animaxis

Film je rozhodně kultem jak pro akční žánr, tak pro žánr sci-fi. Přestože mám ale právě sci-fi v oblibě, tak mě Terminátor nijak nevzrušuje. Arnold jako bezcitný stroj působí místy až děsivě, ostatní herecké výkony jsou taky fajn. O hudbě a speciálních efektech musím říct, že hodně zestárly, ale to mi ani moc nevadí. Film pro mě ale přesto nemá pořádnou atmosféru a místy mi přijde až nechtěně vtipný. Z mého pohledu se tedy spíš jedná o kultovní průměr. ()

Jermann

Neuvěřitelné, jakou sílu se podařilo vštěpit takto komornímu příběhu a jakou podívanou sesmolit za pár peněz z několika modýlků, kouře a alobalu. Slušelo by se konečně spíchnout režisérskou verzi z vystřižených scén, které nejen prohlubují vztah ústřední dvojice a Kylovi dávají zakusit muka lechtání, ale transformují celý film ze zoufalé utíkačky v odhodlaný boj za budoucnost. ()

FrankSusta

Konečně dostali chlapy až nadmíru testosteronem nadupaný biják plnej výbuchů, střílení, robotů a akce jako takový. Schwarzenegger se mi sice s Biehnem trochu pletl, ale nevadí. A i přesto, že jsem to čekal trochu jiný, tak to je zkrátka a dobře jeden z nejlepších a nejvelkolepějších filmů co jsem kdy viděl! ()

KajusaK

Film, který mi roky utíkal. Naštěstí jsem se odhodlala k jeho shlédnutí, nelituji. K plnému počtu chybí snad jen plynulost děje. ()

Flyer

Kdo by tehdy tušil, že nějaký Arnold Schwarzenegger se v budoucnu stane smetánkou Hollywoodu (o guvernérovi nemluvě :-)) a James Cameron jedním z nejvýznamnějších režisérů všech dob. Právě tento film byl pro oba jmenované tím nejklíčovějším v jejich kariéře. Arnold zde sice nepředvádí nějaké úžasné herecké kreace, ale charisma z něj tak sálá, že ho prostě nelze nemít rád (i přes zápornou roli). A upřímně - bez Arnolda si ani celou sérii Terminátorů neumím představit. Cameronova režie je jedním slovem špičková, akce je dynamická a atmosféra krásně temná a depresivní. Se speciálními efekty už je to kvůli nízkému rozpočtu trochu horší. Přesto dávám maximální ohodnocení, protože tento film udal nový rozměr žánru sci-fi a nechal vyniknout režijní a scénáristický talent Jamese Camerona. A co více, Terminátor i dnes neztrácí nic na svém kouzlu a působivosti. ()

Apophis

Musím se přiznat, že mě Terminátor zklamal. Zub času ho bohužel pohousal pro mě až překvapivě hodně. Znám totiž mnoho filmů, které jsou o hodně starší, ale nepůsobí tak zastaralým dojmem. Pravda...nejsou to sci-fi. Ale zpátky k terminátorovi. To, že triky dnes působí poněkud úsměvným dojmem bych mu klidně odpustil, protože na svou dobu byly dobré. Přesto ať jsem se snažil jak jsem chtěl, nebyl jsem schopen se do filmu ponořit. Připadal mi nějak nepřesvědčivý. Nejsem schopen definovat co, ale něco mu určitě chybělo. K hereckým výkonům. Po herecké stránce výtečně hrali jak Arnold Schwarzenegger, tak Michael Biehn, ovšem Michael Biehn mi typově na svou roli neseděl. Na Arnoldu Schwarzeneggrovi zase bylo vidět, že mu role velice sedla a navíc se na ni podle mého výtečně hodil. Linda Hamilton se mi do té role příliš nehodila a její herecký výkon byl podle mého průměrný. Dlouho jsem se rozmýšlel, kolik hvězd Terminátorovi dát? Nejsou ty dvě přece jen málo? Nejsou zase tři moc? Pokud bych ho měl hodnotit tehdejšíma očima, měl by asi za 4*, ale dnes mu nemohu dát více než 2,5*. Omlouvám se, Terminátore, na tři to s čistým svědomím prostě není! ()

sator

The final battle would not be fought in the future. It would be fought here, in our present. Tonight. Co dodat ke klasice jen, tiše žasnout a žasnout..Cameron natočil sakra povedený i nadčasový film, za srandovní peníze... Já se vrátím. A se mnou přijde zákon.tohle už říkal Limonádový Joe, když Arnold vyhrál Rakouské Krajské mistrovství*****************12.května 1984 se teleportuje do Los Angeles Terminátor aby změnil budoucnost v prospěch strojů. 12. květen 1984, nejtemnější den v dějinách českého sportu. Už je to dvacet let. Tehdy plénum Československého olympijského výboru podlehlo nátlaku z Moskvy a odhlasovalo neúčast na olympiádě v Los Angeles. "Jde nám o ochranu sportovců. V Americe pro ně není bezpečno," deklarovali komunističtí funkcionáři.Vypadá to, že to věděli :-) ()

tom88

Po ďalšom zhliadnutí ostávam pri plnom hodnotení právom. Je to naozaj jedna z klasík 80tych rokov, ktorú treba brať ako plnohodnotný film, aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, ako tupá a krvavá strieľačka. T1 má skvelo spracovaný príbeh a dokonale využitý potenciál. Cameron vyťažil s minima maximum a vytvoril tak začiatok takmer neprekonateľnej série. Atmosféra je neuveriteľná, aj keď film pôsobí béčkovo, no rozhodne má hĺbku, ktorá sa neskôr prejavila naplno. Treba ešte spomenúť Arnolda Schwarzeneggera, ktorý z tejto série robí to, čím je. Inak je v T1 mnoho neprehliadnuteľných filmových kvalít. Možno nie čistých 5 hviezd, ale predsa. 86% ()

Deyw

Arnoldova nejlepsi role vubec.Ze vsech terminatoru se mi libila jednicka nejvic...byl to takovej rozjezd pak prisla legendarni 2ka. Ale stejne terminator 1 je uz klasika. ;) ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)