Pohádka o žabákovi a zlaté kouli

(TV film)
  • Nemecko Das Märchen vom Frosch und der goldenen Kugel (viac)

Dva bratři se živí podvody s královskými cennostmi prostřednictvím falešných námluv. Při jednom takovém podvodu na hradě Fels se Gai nečekaně zamiluje do Matildy, mladší sestry princezny Griseldis. A aby jeho mladší bratr Teo neodešel s prázdnou, pokusí se z hradu ukrást královu zlatou kouli. Po neúspěšném útěku však následuje vyhoštění. Nešťastnou náhodou je Gai proměněn v žabáka. Jeho osud může zvrátit jen polibek z lásky. (Zlín Film Festival)

ZHODNOTITEL

Je tu takový nešvar - vydávat filmy za jiné žánry, než jakými jsou ve skutečnosti. Evropani začali šilhat po fantasy, ale nemají na to rozpočty. A do toho místo německého hrdiny, pobíhá po lese zbloudilí Číňan, který nemá opodstatnění. ()

honeysuckle

Ze tří pohádek režiséra Ngo The Chau, které jsem zatím viděla (Sněhurka, Unesená princezna a tato) mi jeho variace na žabího krále připadala nejslabší. Pořád je to nadprůměrně dobře odvedená tvůrčí práce, kterou kdybychom uvedli na ČT1 s českými herci na Štědrý večer, tak diváctvo vrní blahem (i když, možná by mnohým nebyly po chuti ty fantasy prvky, těžko říct). Ale jakoby tomu něco chybělo, příběh docela pěkně plynul, gradoval a gradoval a najednou se to všechno vyřešilo téměř deus ex machina zásahem, bez většího přispění až příliš početného ansámblu postav. K tomu dobrému: jedná se o fantasy film vycházející z pohádky bratří Grimmů „Žabí král, aneb Železný Jindřich“. Stejně jako v několika dalších filmových verzích je nejmladší princezna držena zkrátka ochranitelským otcem, zlatá koule je dědictvím po mrtvé mamince a princezna ráda utíká do přírody. Přidána je linka dvou bratrů Gaie a Tea, kteří by se rádi živili jako sňatkoví podvodníci a za věno oklamané nevěsty si koupili chatu, bohužel jim ty podfuky zatím moc nevychází a makat se jim nechce. Nevyjde jim to ani tentokrát, protože Gai se zamiluje do mladší z princezen, Matildy, a po nepovedeném pokusu o krádež zlaté koule jejich intriky vyjdou najevo a jsou vypovězeni do začarovaného lesa. Proč ne, to je fajn zvrat. Gai je pak nepovedeným kouzlem víly Fingerhut proměnen v žábu a ke zlomení kletby musí dostat polibek z pravé lásky, aniž by prozradil, kým je. Šťastnými náhodami se dostane zpátky k Matildě, ale cesta ke šťastnému konci bude ještě trnitá (*spoiler* film překvapí odkazem i na zlomení kletby hozením žáby o stěnu z původní pohádky). Hezká výprava, hezcí herci, dobrá chemie mezi ústřední zamilovanou dvojicí. Obecně vzato moc postav, ale přišlo mi třeba fajn, že princezny jsou nevlastní sestry, ale mají se evidentně rády. Nevím, jak dlouho bude pana režiséra bavit točit tyhle fantasy pohádky, ale jestli jim ještě pár spáchá v obdobné kvalitě, budu jedině ráda. ()