Životní styl první republiky

Česko, 2022, 5 h 18 min (Minutáž: 53 min)

Ve vědomí národa zanechala první republika trvalou stopu. Znamenala vážný pokus o ustavení demokracie s rozvinutým právním systémem, soběstačnou ekonomií a vlastní kulturou... První republika osvobodila společenský život, dala volný průchod zábavě. To je zásadní strukturální změna ve společenském vědomí, změna psychická i sociální. Konečně není už třeba jen stále něco předstírat, maskovat se bezvýznamnou formou spolčování bez politických záměrů. Občanská práva jsou zaručena, lidé se mohou bavit! Společenský život se mohl rozvíjet i díky tomu, že jeden z prvních zákonů, který byl přijat už v roce 1918, byl zákon o osmačtyřicetihodinovém pracovním týdnu. Otázkou samozřejmě je, kolik obyvatel Československa se mohlo volnému času věnovat a nemuselo řešit existenční starosti. Ale už ve dvacátých letech si demokracie vytváří svůj vlastní osobitý styl. Nechybí elegance, kultura projevu, smysl pro čest, životní optimismus. Roztomilým průvodcem celého cyklu je Jan Jiráň, jehož půvabné komentování je nejen zábavné, ale dokonce i poučné. (Česká televize)

bohemia_regent

Velmi přínosný a zajímavě pojatý cyklus. Škoda, že se nevyvaroval některých faktických chyb (zmiňovaný režisér není Bínovec, ale Binovec; Brno neleží v Čechách, ale na Moravě...). ()

ostravak30

Životní styl první republiky je pořad, který odráží mínění Čechů, že v této době se nám žilo nejlépe. Za císaře pána jsme byli v područí, pak přišli Němci, komunisti a šílená 90. léta. Ani současnost není nejrůžovější a to náš příšerná budoucnost teprve čeká. Moc se tedy není co divit, že tato doba nejen u mě vyhrává. Lidé se k sobě chovali tak nějak lépe, muži byli ještě za gentlemany, ženy za dámy. V Česku se diskutovalo, kavárničilo, nevraždilo se pro dvacet korun a nebyly pandemie. Česko vzniklo a teprve si svou existenci užívalo. Vše bylo decentní. Jako tento pořad. Jan Jiráň má tu noblesu, aby se stal šarmantním průvodcem. Zazní prvorepublikové songy, filmové ukázky a řada dobových archivních materiálů. Móda byla elegantní a člověk nevypadal jako dnes leckterý hadrník. Ve sportu se hrálo na fair play a lidé to nedělali pro peníze, ale pro radost. Do kin se člověk chodil bavit a byla z toho celovečerní společenská událost. A jídlo se dělalo z poctivých surovin bez náhražek a dalo se jít. Ach...ta první republika...škoda války. Nebyl by nacismus, komunismus a všechno se mohlo vyvíjet jinak. ()

Hermine

Perfektně zpracované téma. Nicméně moderace mi svým projevem spíš připomíná pořad, který běžel v 90. letech, jmenoval se Kavárnička dříve narozených. ()

sportovec

Přes řadu dílčích nedotažení a některá faktografická nedopatření forma i obsah tohoto dokumentárního seriálu potěší a zaujme. Jan Jiráň je zdatným průvodcem a v propojení s Markétou Plánkovou, Miroslavem Kořínkem a Jiřím Lábusem vnáší do poetiky tohoto volného cyklu hravost, něhu, očividnou radost z tvorby a přičiněním autorského zázemí zejména v kinematografickém ohledu řadu objevných momentů. Myslím, že Česká televize s tímto seriálem může být jen spokojena. ()