Jsem kněžna bláznů

(divadelný záznam)
Hudobný / Dráma / Životopisný
Česko, 2022, 75 min

Scenár:

Olga Sommerová (divadelná hra)

Každá operní premiéra vzbudí vždy na české hudební scéně náležité očekávání. O to víc, jde-li o novou českou operu, kde autorkou hudby je česká skladatelka střední generace, žijící ve Vídni, Lenka Nota a autorkou libreta je známá a oceňovaná filmová dokumentaristka Olga Sommerová. Premiéra komorní opery Jsem kněžna bláznů se uskutečnila v červnu 2022 ke 160. výročí úmrtí Boženy Němcové v rámci festivalu Smetanova Litomyšl a je nutno dodat, že opera byla přijata velmi kladně. Bylo to dáno především zajímavou hudbou Lenky Nota, která umně i vkusně zkombinovala tradiční postupy soudobé klasické hudby s hudebním minimalismem a s využitím populární hudby v širokém žánrovém spektru. Skladatelka se nevzdává čitelné melodie a umí ji i v menším nástrojovém obsazení náležitě použít. Velmi zdařilé je i libreto, kde Sommerová využila především dopisy Němcové, ke kterým přidala básně Seiferta, Dyka, texty Vančury a Pavlíčka, ale i hlášení tajné policie rakousko-uherské monarchie... Operu nastudovalo a realizovalo Divadlo J. K. Tyla v Plzni, za nápaditého režijního vedení Martina Otavy, pod taktovkou Jana Bubáka a včele s hlavní představitelkou Němcové Janou Pioreckou, která překvapila intonační jistotou a přesvědčivým hereckým výkonem. Záměr díla – představit autentickou Boženu Němcovou jako statečnou, svobodomyslnou, milující a nezávislou tvůrčí bytost, se více než vydařil. (Česká televize)

bohemia_regent

Není to čistě komorní opera, ale spíš takový hybridní tvar mezi operou a scénickým melodramem. Což nemusí vadit, stejně jako postmoderně eklektická hudba nejrůznějších stylů. Hlavní představitelka Jana Piorecká se mi líbila, jako celek to ale vidím na slabší průměr. -------- V titulcích pořadu uvedeno: režie Tomáš Šimerda; divadelní režie Martin Otava. ()

Amonasr

Moderní a svižné dílko, zajímavě scénicky uchopené i profesionálně provedené, ať už jde o pěvecké i herecké výkony. Nedostatečnou profesionalitu projevila opět jen Česká televize, když nedokázala opatřit zpívané pasáže titulky, což bohužel znemožnilo dostatečnou srozumitelnost zpívaného slova, takže divácký vjem nemohl být úplný. ()