Kôň

• Česko Kůň

Hrejivá komédia o tom, čo sa stane, keď učiteľ Ján Dušička privedie do svojho bytu na druhom poschodí koňa. Po preflákanej noci sa Ján budí do absurdnej reality. Uprostred obývačky stojí  kôň. Po prvotnom šoku a postupnom vytriezvení Ján nadobúda čoraz silnejšie presvedčenie, že sa o koňa musí postarať. Ján nenachádza pochopenie u susedov ani u svojej partnerky. V predvianočnom čase odkrýva film Kôň skutočné medziľudské vzťahy, stojí uprostred rozpadu Janovho dlhoročného vzťahu, no pomáha mu nájsť skutočnú lásku... (RTVS)

honajz2

Šulík mě dokáže vždycky mile překvapit. Takhle od pohledu se to sice moc nezdá, ale vypadne z toho dobře napsaná a rozehraná hříčka, jejíž absurdní námět naštěstí vystačí na celou svoji stopáž a dokáže být zároveň jak vtipný, tak i vážný. Je to také tím, že se tu Šulík snažil promyslet každou situaci a každou postavu, takže jakmile se někdo objevil na scéně, hned mě začal zajímat jeho/její/jejich pohled na celou situaci, u které by si asi nikdy nikdo nepředstavil že ji zažije. Bavilo mě to všechno sledovat a zároveň mě potěšilo, že to celé došlo k dobré pointě, která sice je ovlivněná tím, že se to odehrává na Vánoce, ale příliš sentimentální mi rozhodně nepřišla, naopak, spíš jsem ji takovou a v téhle podobě ocenil. Ten scénář je prostě povedený a i na tom zdařilém vypointování je to znát. Jen mě překvapilo, že to celé působí spíš jako televizní film, který sice je skvěle natočený, ale svým zasazením převážně do jednoho bytu a málem Šulíkovy typické formy mi to nepřipadá jako zrovna kinofilm. Zajímavé ale je, že u nás se do kin dostal, zatímco Slováci to odvysílali na Štědrý večer v televizi, takže je to možná jakýsi hybrid mezi obojím? Netuším. Každopádně se mi to líbilo, je to velice příjemné na sledování a opět jsem si potvrdil, že Šulík rozhodně je nejlepším současným slovenským režisérem, na jehož každý další film se můžu těšit, ať už tu schytá jakékoli hodnocení. Jo, a btw, potěšil mě i ten plakát Muže se zaječíma ušima, který má Dušička v bytě :-) Slabé 4* ()

Anderton

Skvelý námet na Bakalárov natiahnutý na celovečerný film. Kôň pôsobí značne televízne, čo je ale výčitka iba smerom k faktu, že ide o kinofilm. Kôň ako symbol vyrovnávania sa s krízou stredného veku, čo znamená predovšetkým prispôsobovanie sa okoliu len preto, aby sme mali život o niečo pohodlnejší, ale nakoniec len preto, aby boli spokojnú ostatní, funguje najmä preto, že v našich vodách ide skutočne o originálny nápad. Na druhú stranu všetci vieme, že Šulík má na konte silnejšie a jednoducho povedané väčšie filmy, tak Koňa beriem zo strany tvorcu ako taký malý osobný úlet. ()

ostravak30

U filmu Kůň jsem měl trochu pocit, že nápad předčil zpracování. Počáteční námět totiž zle nevypadá. Jenže pak jakoby tvůrci nevěděli jak dál. Nedozvíme se přesně, jak se zvíře do bytu v paneláku dostalo aniž by si toho kdokoli, dokonce majitel bytu všiml. Hlavní čtyřnohý hrdina se mezitím stravuje pouze s mrkví a nikdo mu nic jiného nepřinese. Stejně prazvláštně proběhne odvedení. Na zvláštním problému se ale ukazují lidské charaktery v domě. Dokonce přijde policie, ale nový majitel kopyta koni do hader nezabalí. Ovšem nikdo další si pak už nestěžuje. Taky mě překvapilo, že na Slovensku si krom Silvestra pouštějí ohňostroje i při Štědrém dnu. Snímek jako celek působí příjemně a dá se na něj v klidu koukat. Jak už to u podobných filmů bývá, nový přírůstek náhle u hrdiny vyřeší spousty dilemat a přivede ho k novým obzorům. Na druhé straně je plný nelogických a nevysvětlených záležitostí. Když je ale divák překoná a neřeší, je to celkem fajn film. ()

gogo76

"Jeden to nechcel podpísať, tak sme ho zbili..." Príjemné prekvapenie. Cez sviatky som toho zatiaľ veľa nenapozeral, ale toto som si nechcel nechať ujsť. V aute som náhodou zachytil nejaký menší rozhovor s hercom D. Fischerom a spomenuli premiéru nového filmu 24.12. Názov Kôň a obsah ma zaujal a film naozaj nesklamal. Nevedel som meno režiséra, no pri úvodných titulkoch ma meno M. Šulík veľmi potešilo a rovnako meno kameramana M. Štrbu. Celkom mi to sadlo, film sa nenáhlil, netlačil na pílu hlavne pri vtipnejších scénach. Humor bol taký fajn, nevtieravý, pohodový...Keď mi niečo vadilo tak príliš zádumčivé chovanie hlavnej postavy v prvej 1/3 filmu, potom sa mu trochu rozviazal jazyk a už to bolo lepšie. Od príchodu malých koledníkov sa to už iba zlepšovalo. Pobavil ma odkaz v podobe obrazu Muža so zajačími ušami, ale zaujímavé bolo sledovať aj herectvo a iskru medzi hercami D. Fischerom a D. Kavaschovou, ktorý tvoria pár aj v skutočnom živote. Viac takýchto odvážnych počinov. Keďže film vznikol v spolupráci s Českom, som zvedavý na ohlasy po premiére na ČT. 80%. ()

mira007

Slovenská absurdní komedie Martina Šulíka o učitelovi, který o Vánocích najde ve svém obývacím pokoji živého koně. takže celý bytový dům má haló. Nemůžu tomu upřít odvážný nápad, technické a herecké kvality, ale mne ten hořký humor k zamyšlení nějak minul. Je to lepší než Šulíkův předchozí film Muž se zaječíma ušima (2020), intelektuální úchylárnu na kterou tady odkazuje posterem v obýváku. Výborný Daniel Fischer. ()