Policista, který v Polsku roku 1987 vyšetřuje případy záhadných zmizení, pronikne mezi osazenstvo kláštera na odlehlém místě a odhalí tam velmi temné tajemství. (Netflix)

darkrobyk

Po dlouhé době kvalitní gotický horor z temného kláštera, kde se zastavil čas, a tak nebýt videokamery, pistole a baterky (ok, noviny, fotky...ale to vše v menšině), jeden by si myslel, že jde o středověk. Hlavním motivem je touha po moci a slávě. Velkopřevor si myslí, jak není chytrý a jak vše pěkně narafičil, jenže ono se zdá, že to narafičil někdo úplně jiný. Oranžové svíce vynořující se z tmavomodrých filtrů evokují barokní šerosvit. Hřbitov, starý holý rozeklaný strom, co překvapí, a poněkud děsivá lednice. A co se zdá, že je jen jako, může být nakonec opravdu. Potěšily lovecraftovské odkazy - studna a otevřené nebe s chapadly. Efektní podříznutí, vzývání a mouchy. A protože satanismus obrací vše vzhůru nohama, tak ty kříže rozhodně nejsou svatopetrské a svět už nebude stát pevně nohama na zemi. To je snad logické, ne? A proč Marek nevěděl, kolikrát zapřel Petr Krista? To je přeci také jasné. A proč ho velkopřevor neopravil? Tak to je ještě jasnější. 4,5* ()

Gorehound

Mne ho CGI fakt vadí. Na papieri máte excelentnú atmosféru, hustú, ako sirup, miestami naozaj nechutné gore, parádny zahmlený vizuál a geniálne prostredie kláštora ... Zaujímavý príbeh a epickú pointu, ktorá vylepší dojem po zbytočných "vtipných" scénach, no a bolo by to naozaj veľkolepé a mrazivé, nebyť viditeľného a nepresvedčivého CGI. Dosť mi to kazí celkový dojem, všetku tú kritiku cirkvi, všetky skvelé nápady. Napríklad taký Halloween Ends štval viac hororovo a dejovo, ale mal excelentné praktické efekty. No, čo s tým? Taká Vec 1982 má praktické efekty, ktoré vyzerajú geniálne aj v 4K, poliaci sa týmto filmom snažili, a do istej miery uspeli, režisér má talent, ale obávam sa, že film bohužiaľ zostarne o dosť skôr, a efekty v dlhodobejšom rámci neobstoja. Hoci to filmu neželám. Mne to naozaj dosť výrazne kazí celkový dobrý dojem. ()

claudel

Celkem slušný hororový počin, myslím, že to Poláci zvládli dobře. Atmosféra temného kláštera na odlehlém místě je vybudována pečlivě a výstižně. Nemám moc rád nechutnosti, kterých se divákovi zvláště v první půli dostane dost, ale to se dá prominout. Celou dobu jsem si říkal, sakra, ten převor, ten převor, kde já jsem ho jen viděl....No, naposledy před hodně lety v Sekalovi, zatímco Boguslawa Lindu jsem viděl v českých i polských filmech, na Olafa Lubaszenko jsem nikde nenarazil, až nyní. ()

dubinak

Poláčkům ráda napálím zaslouženou krásnou trojku, protože to úplně s přehledem přesahuje kvalitu většiny béčkových hororů, které se na Netflixu dennodenně objevují. Atmosféra se tu dá krájet, vlhko a zimu interiéru kláštera pocítíte až ve vašem obýváku a herecky je to taktéž uspokojivé. Hlavní je, že to dokáže i postrašit a ač je scénář poměrně vyčpelý a neoriginální, řemeslnou snahou je to krásná práce a nemám potřebu tomu házet klacky pod nohy. Máme se od sousedů co učit. Na podobný český horor jen tak nenarazíte. ()

alchac

Aneb jak se návštěva černoprdelnického hnízda kdesi ve šlonské prdeli snadno změní na zoufalou záchranu vlastní prdele z doupěte černokněžnického, a to kupodivu nikoliv proto, že by po ní hlavnímu hrdinovi lačně pošilhával zjevně sodomitský podpřevor, a rovněž nikoliv výlučně proto, že místní vrchní, co Kozla nikoliv servíruje, ale kvůlivá obcování s ním podává řádně podezřelý boršč, je nějakej divnej. Byť tedy to, co na konci vylezlo ze studny, působilo dojmem, že se to tam zatoulalo odněkud z Faunova labyrintu, musím souhlasit se zdejšími pozitivně laděnými ohlasy, pročež exkurzi po církevních památkách u našich severních sousedů si po zhlédnutí tohoto kusu kurefsky rozmyslím! ()

• Marek pri rozhovore spomenie, že sa polícia musí držať v úzadí kvôli tomu, čo sa stalo s Popiełuszkom. Jerzy Popiełuszko bol v kňazom, ktorého v roku 1984 popravili traja členovia poľských bezpečnostných zložiek. (Marceloo)
  • Titulky v závere filmu idú odzadu. (achnaton43)
  • Natáčanie filmu prebiehalo predovšetkým v poľskom meste Lubiąż. (Real Tom Hardy)