Kdysi tak šťastné manželství Jana se pomalu začíná hroutit, když jeho žena Barbara zjistí, že nemůže mít děti. Utajované rodinné drama je nečekaně zastíněno katastrofou mnohem většího rozměru: vypuknutím druhé světové války. Rodinu přitom ohrožuje také s Němci kolaborující policajt Jodla, který tajně miluje Janovu ženu Barbaru a vyhledává její přítomnost. I přes nebezpečí, jež mu hrozí, poskytne Jan ve svém domě tajný úkryt mladé Židovce, Regině Liliensternové. Právě s ní se po čase intimně sblíží. Jejich vztah ale nezůstává bez viditelného následku, narozené dítě však najednou má dvě matky... (oficiálny text distribútora)

Slarque

Silný příběh natočený podle skutečných událostí musí něčím zaujmout. Přes vynikající herecké výkony se filmu nepodařilo na mne přenést téměř žádné emoce. Výtvarně zajímavé snové scény mě vyloženě rušily a jediný výsledný pocit je, že se mi film zdál téměř dvakrát tak dlouhý. Lepší je znovu si pustit Musíme si pomáhat. ()

Kochanski

Občas příliš zmatené, ale námět je opravdu silný! čekala jsem něco jako Musíme si pomáhat, ale výsledek mě dost překvapil! Dobré herecké výkony + zajímavá symbolika barev + několik dokonalých scén= příjemný divácký zážitek. ()

Pohrobek

Obsahová podobnost s "Musíme si pomáhat" je zcela zřejmá, "Daleko od okna" je však údajně natočeno podle skutečné události, čemuž by nasvědčovala mnohem větší realističnost, nejednoznačnost a druhorovinná problematičnost celého snímku. Každopádně ve střetnutí s českou obdobou vítězí na celé čáře, protože se tu podařilo vytlačit velkou část již úsměvných schémat a poučných moralit a film se více soustředí na zajímavější soukromý konflikt a podivné vztahy a osudy hlavních aktérů. ()