La maldición de la bestia

• angličtina The Werewolf and the Yeti (viac)

Dobrodruh Waldemar Daninsky (Paul Naschy) sa pridáva k výprave smerujúcej do Himalájí. Cieľom expedície je nájsť dôkazy potvrdzujúce existenciu bájneho Yetiho. Waldemar je však v horách zajatý kultom kanibalov, ktorí ho zmenia v krvilačnú beštiu. (Karamanlis)

Kusko.t2

Dobrodruh a bádateľ Waldemar “Indiana Jones“ Daninsky sa na svojich potulkách svetom stretol už s kadečím. Preto ho nakazený pár zvodných kanibalských upírok, kmeň banditov z “hôr, ktoré majú oči“, či chlpatý Yeti, nemôžu uprostred zasneženej pustatiny prekvapiť. Pre Waldemara je cesta do Himalájí, ktorej scenár si napísal on sám (Jacinto Molina), iba povinnou jazdou do známeho neznáma. Miguel Iglesias (v titulkoch ako M.I. Bonns), koriguje filmovú výpravu španielskej produkcie štúdia “Profilmes“ pod názvom “La maldición de la bestia“ (The Werewolf and the Yeti) z pozície režiséra ako céčkový dobrodružný film s prvkami hororu – t.j. zlepenec nezmyselných záberov okorenených pestrou dávkou nevyužitých charakterov, lokácií a absurdity. Fakt, že Paul Naschy získal za svoj herecký prejav na festivale “Sitges - Catalonian International Film Festival“ cenu za najlepší herecký výkon (Best Actor - Medalla Sitges en Plata de Ley), je prinajmenšom na pousmiatie :) Len tak pre srandu by ma celkom zaujímalo, nad akýmito “hereckými výkonmi“ sa mu podarilo dosiahnuť takýto úspech. Seriózne oceniť niečo z filmu, čo by si zaslúžilo kvalitatívne vypichnutie do popredia, nie je totiž proste možné. V poradí ôsma časť voľnej werewolf série nie je hodná uznania, len úsmevného úšklebu. Pobaviť sa na neschopnosti tvorcov, lacnom prístupe a nesúrodom spojení, to je jediné neplánované pozitívum filmu. “The Werewolf and the Yeti“ je jednoducho lacný BRAK! Našťastie príležitostne zábavný. Číslovkou dvojciferná séria napreduje, aspoň do týchto chvíľ, iba v počte nepriamych pokračovaní. Po tvorivých zábleskoch rozpoznateľných hlavne v tituloch LA NOCHE DE WALPURGIS (1971), DR. JEKYLL Y EL HOMBRE LOBO (1972) a v predchádzajúcom EL RETORNO DE WALPURGIS (1973), sa na akej takej, už objavenej kvalite, v budúcom vydaní nezvykne nadviazať. “La maldición de la bestia“ je toho jasným príkladom. Oficiálny distribučný názov, pod ktorým sa film dostal do Európy (už spomínaný “The Werewolf and the Yeti“) láka divákov do kín v očakávaní boja na život a na smrť dvoch beštiálnych stvorení. Tento anglický distribučný názov je zavádzajúci! Na to sme si už ale zvykli. Pre iné príklady netreba dokonca chodiť vôbec ďaleko. Stačí zostať vo vlkodlačej sérii Paula Naschyho. Zavádzajúci preto, že Yeti sa tu mihne len na pár minút, a to doslova. Je len exotickou zámienkou Waldemara Daninského ku pripojeniu sa k výprave do “španielskych“ Himalájí. Fotky z honu a dokonca aj Yetiho skalp – z hlavy jeho zatúlaného tibetského brata z filmu LA FURIA DEL HOMBRE LOBO (1972), ibaže by tomu súčasnému cez zimu dorástol :), naznačujú, že chlpatá obluda, ktorá povraždila troch zdatných mužov v úvode filmu, nebude mýtus. Po únavnej ceste na miesto činu, ťažkých živelných podmienkach, kusnutí a kurvení s miestnou dvojicou sexi kanibaliek, sa môže Waldemar vykašlať na celého Yetiho. Priority sa razom prehodnocujú. Údiv diváka nad zvoleným smerom sa prehlbuje. Vďaka zaň Paul Naschy! Uzemňujúca šialenosť! Zaslúžené 2* rozhodne (tak blbé, až je to dobré). Keď sa nad tým zamyslím, tak zakázaný kolega zo zoznamu Video nasties - Yeti horor Jamesa C. Wassona Night of the Demon (1980), nebol až taký zlý :-) Čo sa týka ale hororu “The Werewolf and the Yeti“, ten sa na zoznam dostal v auguste 1984 a to po tunajšom vydaní z októbra 1982 zásluhou distribučného štúdia “Canon“. VHS-ky musia byť preto z trhu stiahnuté. Ban na území Británie sa uvádza do platnosti. Trvá až dodnes. Niežeby to bol krvák hodný zatratenia, ale o film pravdepodobne nik nestojí a prípadný profit z re-releasu je tak otázny. PS – videná verzia označená ako “The Werewolf and the Yeti“ v dĺžke trvania 84 minút. Jedná sa o Uncut verziu. Minutáže, ktoré uvádza IMDb (94/87 min.) sú mi záhadou. ### Záverom by som spomenul ešte mená troch filmových charakterov – Wandesu, Larry Talbota a Sekkar Khana. S Wandesou sa Daninsky stretol už skôr a to vo filme LA NOCHE DE WALPURGIS (1971) – legendárna upírka, grófka Wandesa Dárvula de Nadasdy. Himalájska Wandesa na podpásovky od produkcie žiaľ nedostala priestor. Meno Larry Talbot je zasa odkazom na čiernobielu werewolf klasiku The Wolf Man (1941) – titulná rola vlkodlaka v podaní Lona Chaney Jr. No a označenie hlavného banditu menom Sekkar Khan je azda iba jeho zbožným prianím stať sa mongolským imperátorom Genghis Khanom a vládnuť tak nebu a peklu, alebo len svojej chatrči s poslušnými uzimenými “ovečkami“ na zasneženom pahorku Tibetu. NEZMYSELNÁ CÉČKOVÁ ŠIALENOSŤ patrí do voľnej kategórie španielskych (nielen) vlkodlačích hororov, ktorej sériu odštartoval v roku 1968 titul La marca del Hombre-lobo. () (menej) (viac)

Campbell

Naschy se opět vrací coby vlkodlak a tentokrát teda už nic moc. Atmosféra je sice parádní, zasněžené hory prostě nikdy v žádném hororu neomrzí. A masky jsou parádní a Naschy je parádní herec celkově je to poměrně nudné a nezáživné. Scény mimo hory aneb kecání byly strašně ubíjející, a i film samotnej je až moc ujetej ale to mi nevadilo ale strašně jsem se nudil. Škoda. ()

Flipnic

Tohle je fakt ujetý film ... a ještě ujetější a srandovnější na něm je, jak se sám bere vážně a skutečnost, že se na jistou dobu dostal na "videonasties list" ve Velké Británii, tedy na seznam zakázaných filmů z důvodu údajného zobrazování brutality, krve, násilí, sexu atd. ... Mám dojem, že občas tento film také nese název "Werewolf vs. Yeti", nebo tak nějak ... Což je skutečně hodně zavádějící název ... Ono ani o horror v podstatě nejde, jedná se spíš o docela drsný dobrodružný snímek ve stylu Indiana Jonese, ale prostě říznutý snad všemi možnými žánry: monster horror, exploitation, dobrodružný, mysteriozní, atd. ... Děj fimu je neuvěřitelně ujetý a vystřídá se v něm tolik scén spatlaných za sebou, že se divák nestačí divit, od obyčejné výpravy dobrodruhů do hor hledat Yetiho, přes přepadení výpravy jakýmsi kmenem, který praktikuje mučení, zabíjení, okrádání, znásilňování atd., přes únos jednoho člena výpravy kanibalskými divoženkami, až po prokletí a neustálou proměnu hlavního hrdiny (Paul Naschy) ve vlkodlaka ... Aspoň když je z něj vlkodlak, tak může využít svoji sílu a brutalitu a natřít to všem šmejdům okolo... Film sice obsahuje nějaké ty spoře oděné dívky a stříkající krev, se záběrem na pojídání lidských ostatků a jednu scénu, která mne jedinná přimrazila a to bylo nalezení jednoho člena výpravy nabodnutého na dřevěný kůl podobně jako kultovní scéna nabodnuté dívky v neslavně známém filmu Cannibal Holocaust (1980) ( ... a zdálo se mi to až podezřele podobné...). Ale když to shrnu, tak se zde nic tak hrozného neděje, takže umístění filmu na videonasties byl fakt nesmysl a další důkaz, jací bývali ve své době cenzoři kreténi i na západě ... prostě hlava nebere. Jinak až se všechno ve filmu vyřeší a čekal jsem titulky, dočkal jsem se jako bonusu ještě scény toho souboje vlkodlaka se skutečným yetim (takže ho nakonec skutečně viděli ...). Úsměvné, zvláštní, nevyvážené ... ()

Mariin

Po španělském způsobu bizarní brakový horor, odehrávající se v Himalájích. Opět s Waldemarem Daniským, který se po kousnutí upírky zase mění za úplňku ve vlkodlaka. Brak (směsice dobrodružného filmu a hororu) by to nebyl špatný, ale zbytečně brutální a nechutné detaily ve druhé půli ho srážejí dolů, škoda. Miguel Iglesias - pro mne až dosud naprosto neznámý režisér. ()

kaylin

Snímek „La maldición de la bestia“ je krásnou ukázkou určité hororové naivity, s kterou byly filmy někdy natáčeny. Bojové scény jsou zde spíše úsměvné, i když se herci očividně snažili. Podobné je to s maskami, ale celé to stejně má takovou zvláštně krásnou atmosféru, je zde vidět snaha a úsilí a to, že tvůrce bavilo takový film točit. A nějak se to přeneslo i na mě a já se bavil. ()

• Film byl v roce 1983 ve Velké Británii zakázán poté, co byl umístěn na seznam "Video Nasties". (hladass)