Pod královniným deštníkem

• Južná Kórea The Queen's Umbrella (viac)

Energická královna se snaží zkrotit svoje divoké syny, aby se jeden z nich mohl v budoucnu stát králem Čosonu. O trůn ale mají velký zájem i její soupeřky. (Netflix)

Karmel

Tak tento seriál je skrz naskrz o ženských hrdinkách. Silných, ochranitelských, ambiciozních, slabých, toužících po stabilitě, jistotě, spravedlnosti, moci nebo pomstě. Důležitých mužských postav je tu poskrovnu: král, jeho synové a několik úředníků. V podstatě jsou potřební pro děj jen tak, aby měly ženské postavy o čem hrát. Až na jeden důležitý dějový zvrat, který je mimochodem výborně vymyšlený a napsaný. Ale i přesto seriál velmi dobře funguje. Děj má logiku, posouvá se vpřed bez zbytečných výplní a korejského dětinského humoru. Skvěle napsaný (a zahraný) je vztah mezi královnou a královnou vdovou. Napětí mezi nimi by se dalo v každém díle krájet. Ty ženské si jdou po krku…v rukavičkách napuštěných prudkým jedem. Romance se také dočkáte, a to na několika úrovních, ale není to to hlavní. A ačkoli ženy královského dvora Čosonu musí řešit opravdu závažné životní problémy, nejedná se jen o dramata, děj je odlehčen takakoráthumorem. Takže příběh a scénář na jedničku. Ačkoli Kim Hye-soo moc nemusím, tak tato role jí výborně sedla, je v ní skvělá. A ostatní herci jsou také výborní. Hudba je nadprůměrná. Bavila jsem se a doporučuji. ()

Koral17

Krásné historické drama z dvorského prostředí o síle mateřské a také synovské lásky.  I tento seriál navazuje na aktuální trend JK dramat s ústředními postavami výrazných ženských hrdinek.  Líbilo se mi, že tvůrci zde vsadili především na herecký ansámbl žen ve středním a vyšším věku, které s přehledem rozehrály strhující emocionální thriller o lásce, zradě, pomstě a odpuštění.  Víc takových příběhů! ()

Jezinka

První díly měly trochu slabý rozjezd, ale pak se to rozjelo a díly začaly mít větší spád. Intriky šly do velkých obrátek a  člověk pomalu ztrácel přehled kolik stran proti sobě jde.  Závěrečný díl uzavře příběhy všech. Krom hlavních intrik je tam i agitka, humor a romantika. ()

HMTD

Tento seriál se u mne neubrání srovnávání se skvělým seriálem Přízeň krále. V obou najdete špičkové kostýmy a kulisy. Asi není divu, nechce se mi to hledat, ale je téměř jisté, že si tento seriál půjčoval kostýmy, kulisy a schopné lidi z předchozího počinu. Ale nenechte se zmást, krom těchto prvků to není to samé. Seriál probírá jiná témata a často na to jde jinak. Je podstatně diplomatičtější a hlavní prvky diplomacie dává do rukou ženským postavám z královského dvora. A musím říci, že je to doslova koncert kde najdete skvělé herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích. Seriál má méně akce, než by tomu některé pasáže nasvědčovali, za to má místy až detektivní nádech :-). Seriál má také několik zajímavých odboček, kde dostali prostor postavy které se jinak moc do popředí nedostali. Je to o něco horší než Přízeň krále, ale i tak je to pro Evropana zajímavý seriál. ()