13 vyháňaní diabla

(festivalový názov)
  • Španielsko 13 exorcismos

Počas halloweenskej noci sa šestnásťročná Laura vykradne z domu na večierok a so spolužiačkou Mireiou skončí v opustenom dome, kde vyvolajú ducha muža, ktorý v ňom kedysi vraždil. Po čase má Laura živé vízie a pocit, že ju trestá Boh za vykonanie znesväcujúceho skutku. Zbláznila sa? Musí zaplatiť za svoj hriech? Zmocnil sa jej diabol? Na zvláštne správanie tínedžerky zareagujú jej bigotní rodičia a požiadajú kňaza, aby zasiahol. Otec Olmedo je jedným z pätnástich kňazov poverených Vatikánom vykonávať vyháňanie diabla. Hororový príbeh zo súčasnosti je inšpirovaný sériou registrovaných prípadov exorcizmu v Španielsku. (Art Film Fest)

BOURQUE

Debut Jacoba Martíneza ako režiséra by mohol dopadnúť aj lepšie. Jeho horor-based film patrí do sub-žánru „exorcism“, a najmä z hľadiska výsledku, Bohužiaľ, do skupiny tých tuctových. Mladá slečna, podobne ako jej rodičia, podávajú primerané herecké výkony. Ale najmä ten príbeh a jeho vedenie je dosť vypočítateľný. Osobné hodnotenie: 63% (**) ()

ricci.s

Priemerný horor o exorcizme, akých sú tisíce. Mladá uzavretá panna Laura trpí správanie svojej fanatickej matky, a tak sa radšej potajomky vyberie s kamarátmi na párty, urobia si malú seansu a odvtedy ju prenasleduje zlý duch, z toho sa dokonca vykľuje sám Lucifer, takže rýchlo treba utekať po pána farára na pomoc. Film síce vyložene neurazí a po technickej či hereckej stránke je to v poriadku, len by už naozaj mohli vymyslieť niečo nové, a nie sa len dookola opakovať, lebo človeka to pomaly unavuje. Navyše to ani nebolo desivé, skôr som mal pocit, že sa režisér snaží, aby to radšej vyzeralo čím viac uveriteľne, a presvedčiť diváka, že sa niečo podobné naozaj mohlo stať. Španieli majú jediné šťastie, že žáner duchovia/démoni/exorcizmus majú v krvi, takže všetko pôsobí presvedčivo, len či to baví (a ako dlho ešte bude) už je druhá vec. ()

freddy

Jedna puberťačka, jedna duchařská seance s kamarády, jedno posednutí démonem, zoufalá rodina a Vatikánem pověřený exorcista. To jsou ingredience tohoto španělského thrilleru/hororu, který v první polovině působí skoro až nudně, ale jakmile dojde na projevy ďábla v těle hlavní hrdinky a na někdy až obzvlášť odpudivé krvavé detaily, dostává to to správné tempo. Navíc zážitek byl v mém případě umocněn i tím, že jsem film viděl za tmy pod širým nebem v košickém amfiteátru, a to pak má úplně jinou atmosféru. Ne, že by to bylo vyloženě děsivé, ale bylo to velmi atmosférické. Vlastně bych řekl, že se jedná o řemeslně zvládnutou žánrovku, u níž je samozřejmě otázka, zda může v rámci žánru nabídnout něco nového, ale i kdyby tomu tak nebylo, u mě film, především jeho druhá polovina, dokázal obstát. S otazníkem u mě zůstává konec, ale to si asi každý divák musí zpracovat sám. [29. Art Film Fest Košice] ()

Lubikem odpad!

Španielom došli nápady, film o exorcisme, aký tu už bol, ničím výnimočný, dokonca ba až nudný, postavy nesympatické. ()