Richard Chamberlain v roli postřelené štvance, v jehož těle objeví při operaci lékař nejenom kulky, ale i mikrofilm s číslem konta ve švýcarské bance. Neznámý si však vůbec nic nepamatuje a jediným klíčem k jeho minulosti se tak stává číslo bankovního konta. Kdo jej však v bance předloží, zemře... (oficiálny text distribútora)

blazir1

Vyloženě povedený "agentsky film". Trvá 2x90min a přesto se člověk ani chvíli nenudí. Takhle má vypadat správný agentský film, protože o tom agentstvi bylo a je. Není to žádná dobrodružná jízda nezničitelných rambů a nezničitelných automatů na zabíjení. Žádná poloblbosti s pompézníma megaefektama, které svou imbecilitou člověka vyloženě překvapují(kde asi na veřejnosti, kdekoliv na světě, si může agent pochodovat po městě, dělat hromady mrtvol, kde vybuchují auta a po policii ani stopy...). Je to o lidech podivného charakteru, kteří se chovají civilně normálně a nenápadně tak že o nich nikdo neví a rozhodně nevytváří na procházce městem mraky mrtvol jako by se nechumelilo. Akcema a výbuchama nabitá "pecka" s Damonem na tohle to prostě nemá ani omylem. Ale chápu že někomu, kdo paří 16h denně RPGčka a film bez digitálních monstrefektů ho nezaujme, to může vidět jinak. Marná snaha, stále platí "čím větší cypovina, tím víc megaefektů - a naopak. Trochu mi tam neseděl Chamberlain, ale to už je jen bezvýznamný detail osobního charakteru, na kvalitě filmu to neubírá. ()

honajz2

Verzi s Damonem jsem kdysi viděl a pamatuju si z ní jen to, že ušla. A i když obě verze v tuhle chvíli nedokážu objektivně porovnat, tahle starší verze mi (dle toho co si pamatuji) sedla víc. Bál jsem se té šílené délky (chápu, je to dvoudílný televizní film (seriál to není ani omylem), ale stejně se to dalo, ale ve finále jsem s ní takový problém překvapivě neměl. První půlka je úžasně atmosférická, strašně se mi líbila a v tu chvíli bych klidně dal 5*, zatímco druhá půlka už mi přišla poněkud vleklá a místy nudná, ale i tak je celkem povedená. Po celý film to má velmi povedeně a chytře vedený děj, dobrou kameru, dobré akční scény (kterých tu podle mě je dostatek), slušné herecké výkony, má to i atmosféru, dobře se mi na to dívalo... Vlastně to má všechno to, co bych od takového druhu filmu očekával a kromě těch výše zmíněných problémů tomu filmu snad nemám co vyčítat. Silné 4* ()

gudaulin

Na Agentu beze jména mě ze všeho nejvíc překvapila informace o datu jeho vzniku - celou dobu jsem při jeho sledování měl pocit, že se dívám na film z 1. poloviny 70. let...Nemůžu se zbavit dojmu jakési omšelosti a zastaralosti a to nejen v porovnání s vysokorozpočtovou akční podívanou v nové verzi. To už o pár let starší Profesionálové na mě působí mnohem moderněji a dynamičtěji. Nejde tu o množství a kvalitu akce, spíš o celkové pojetí, kdy např. špionážní centrála CIA ve filmu vypadá jako čajový dýchánek strýčků a tetiček z obce baráčníků, terorista převlečený za žebráka na schodech kostela jako by vypadl z parodie pana Lipského a šéf teroristů si sjednává schůzky - no kde jinde než ve zpovědnici kostela pod mnišskou sutanou. Nechybí těžce raněný přítel, který disciplinovaně zemře až poté, co se s Bournem rozloučí a sdělí mu vše o jeho minulosti a vlasteneckých povinnostech. Přinejmenším některé dialogy Bourna s jeho kanadskou přítelkyní silně zavání patetismem a ve výhradách by se dalo pokračovat... Původní Bourne není žádný průšvih, jen ryze průměrný špionážní thriller své doby. Celkový dojem 55 %. ()

sud

Kdy to naposled vysílali, nevím. Už je to dost dávno. Film byl rozdělený na dva díly. Příběh muže, který ztratil paměť a jeho minulost a její odkrývání je velice zajímavé. Natočeno podle jednoho z nejznámějších románů otce politického thrilleru Roberta Ludluma. Richard Chamberlain byl ve své roli jak jinak než skvělý. Snímek není příliš akční, ale závěrečná přestřelka to všechno vynahradí. Příjemná podívaná. ()

Shetland

Není vhodné srovnávat původní film s remakem, remake vítězí hlavně díky propracovenému scénaři, trikům. Prostě by to nebylo jaksi fér, když nový Jason Bourne se hlavně díky technologiím akce a střihu více líbí. Tohle zas nabízí ve 3 hodinách psychologické drama a pátrání po vlastní minulosti a i když není tak akční jako remake, tak jsem se nenudil. ()