Ibiškové městečko

• Čína Fu rong zhen (viac)
všetky plagáty
Čína, 1986, 164 min

Réžia:

Jin Xie

Scenár:

Jin Xie, Cheng Ah

Hlavní postavou filmu je mladá žena Chu Ju-jin, pracovitá a pokorná, které se po letech dřiny společně s manželem splní dávný sen postavit si vlastní dům. Drastické politické změny v 60. letech minulého století a hrůzný dopad tzv. "kulturní revoluce" však do jejího osudu a osudu dalších údajných "reakcionářů" výrazně zasáhnou. Vinou ambiciozní a fanatické stranické funkcionářky, ale i dalších kariéristů, slaboduchých závistivců a udavačů přijde o všechno: o manžela, dům, své postavení. Je prohlášena za nepřítele lidu a jako "kontrarevoluční živel" musí celá léta trpět ústrky a křivdy deformovaného režimu. Závěr filmu je trochu překvapivý a velice působivý, v roce 1979 se Chu Ju-jin dozvídá, že je v plném rozsahu rehabilitována, dostane nazpět neoprávněně zabavené úspory a vlastní dům. Po dlouholetém vězení se do Ibiškového městečka vrací i její druhý manžel. Při návratu se setkává s touž komunistickou funkcionářkou. Chytila nový vítr, je stále ve vysoké stranické funkci, svých někdejších zločinů si ani není vědoma a dokonce hrdě připomíná, že to byla nyní ona, kdo podepsal jeho propuštění na svobodu. (čenda)

May

Poeticky vyprávěný příběh útrap mladé krásné prodavačky z doby čínské Kulturní revoluce. Více jak dvě a půl hodiny potemnělých obrazů s pramálem dialogů. Z každého záběru čiší napětí a strach z prozrazení a následného zničení života bídou a všeobecným pohrdáním 'komunistů', kterých v té době byla naprostá většina právě díky posvátné hrůze z neuposlechnutí vyšších mocí, jejichž cílem bylo zkulturnění obyvatelstva, rovnoprávnost a šťastný život pro každého bez výjimky. Ta neuvěřitelná ponurost obrazu, která mě vtáhla do spletitých uliček čínské vesnice, to kouzlo soucítění s hlavnémi postavami je nepopsatelné, maximální hluboký zážitek z politicky laděného filmu zapasovaného do nevlídné Číny minulého století. ()

sniper18

Je to nadpriemerná dráma. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v Číne na začiatku kultúrnej revolúcie. Mladá žena si žije ideálnym životom, je šťastne vydatá, živí sa predajom svojho tofu, čo jej aj celkom vynáša a tak po rokoch šetrenia si konečne s manželom môžu dovoliť vysnívaný dom, lenže to sa nepáči miestnej tajomníčke strany a tak sa mladá žena kvôli nepriaznivej dobe a ostatným obyvateľom dostáva do problémov. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Zápletka na prvý pohľad pôsobí skvelým dojmom a ponúka veľký potenciál, ale ten sa podarilo využiť len málo. Bezpochyby hlavným problémom filmu je, že je to až príliš dejovo chudobné a tak väčšina výrazných prvkov, ktoré som tu očakával tu má len malý priestor. Očakával som tú postupnú premenu obyvateľov mestečka k mladej žene a jej mužovi, potom samozrejme vplyv miestnych predstaviteľov samotnej strany, všadeprítomnú atmosféru beznádeje a viacero podobných prvkov, ale toto všetko je tu len v minimálnej miere. Takto mi to prišlo až príliš priamočiare, jednoducho až na ten pozitívny úvod si väčšinu času jedna žena žije v nepriaznivej dobe a prostredí svojim ťažkým životom a postupne prežije dva veľké vzťahy, bez nejakých vedľajších línií alebo väčších zmien. Ani takto si nemôžem úplne sťažovať, aj napriek tejto mimoriadne nadpriemernej dĺžke som sa ani na okamih nenudil, bavilo ma to a bol som zvedavý, ako to bude pokračovať, ale chýba tomu ten správny náboj a ten potenciál bol jednoducho omnoho väčší. Herecké obsadenie je iba priemerné, v celom filme je až prekvapivo málo výraznejších postáv a aj z nich sú iba tri zaujímavé, sympatická hlavná hrdinka, klasicky dobrý Wen Jiang a ešte postava tajomníčky strany, ale spolu to dokážu utiahnuť až do konca. Réžia a technická stránka sú tiež iba priemerné, potrebný štandard to splní, ale celé mi to prišlo také na jednej vlne, jednoducho ako som sa cítil na začiatku filmu, tak som sa cítil aj na konci. Určite neľutujem, že som si to pozrel, dobrý film, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac a znovu ma to už neláka. 61% ()

JANARYBA

Vždy, když mi doba totáče začne připadat jako idylka, tak není na škodu se podívat na některý z těchto filmů....Hned člověk vystřízliví a je rád, že tu je ten zasrkapitalismus. V každém režimu jsou svině i slušní lidé.. v extrémních situacích, jako jsou revoluce a války, se ty pokřivené charaktery nejvíc vybarví a ti slušní nemají šanci. Čína si po těch letech komunistického teroru zaslouží, že je na ní ekonomicky závislý celý svět. Pevně doufám, že se nedožiji doby, až se bude pro "žluťáky" dělat za hrstku brambor (rýže)... ()

Aky

Obrovská, krásná země schopná uživit miliardy lidí, kteří by mohli být spokojení, kdyby jim v tom nebránila hloupá ideologie vysávající nahoru neschopné hlupáky a dělající z obyčejných dobráků tupá poddajná zvířata, takže nakonec všichni trpí. Pátou hvězdu nedávám jen pro liknavé nůžky střihače. ()

misterz

Zdalo sa, že to bude snímok presne pre mňa - na jednej strane štátna mašinéria s fanatickými tupoňmi a na strane druhej ľudia, ktorí si chceli len tak normálne žiť. No emócie sa akosi nedostavili. Netvrdím, že by príbeh tej mladej ženy nedokázal chytiť za srdce, no celé to bolo hrozne rozťahané a utápajúce sa v mori zbytočných a dlhých obrazov či nudných záberov. Vsuvky, ktoré hrozne odvádzali pozornosť a rušili dramatické prežívanie. Nezachránil to už ani výborný záver, aj keď k lepšiemu dojmu trocha prispel. Len priemer. 60/100 ()

eLeR

Takto to vyzerá, keď hlupáci sú pri moci a slušný človek nemôže ani žiť svoj obyčajný život. Vďaka bohu za ten koniec, lebo na Chu Ju-jin sa to začalo valiť zo všetkých strán. Dĺžka filmu nekonečná, miestami strácal moju pozornosť .. škoda. 3,5* ()

NinonL

Mladá, podnikavá a pracovitá dvojice manželů ve spárech závistivých a zlých sousedů a soudruhů, kteří pod ideologickou kuratelou ničí veškerou lidskou aktivitu. Soudruzi nepracují, jen kují pikle a rozsévají nenávist mezi vesničany. Někteří vesničané udávají ze strachu, jiní z touhy podílet se na zrůdné moci. Poté, co jsou mladí manželé na schůzi označeni za novou zbohatlickou buržoazii, atmosféra ve vsi zhoustne. Schovají si naspořené peníze u bratra, jeho žena ho však přinutí je odevzat Straně. A tím se pekelný stroj ideologie rozjede na plné obrátky. ()

kaylin

Velmi silný snímek o tom, jak na některé Číňany dopadla "skvělá" kulturní revoluce. Vždycky jsou nejsilnější příběhy obyčejných lidí, což tenhle snímek jenom potvrzuje. Chtěla jenom dům a klidný život, ale místo toho si s ní režim hrál. A nejen s ní, ale i se svými blízkými. Finále má vlastně happy end, ale pořádně krutý. ()

zette

Doted nechapu, ze tento film v Cine osmdesatych let vubec vznikl a jeste u nas ziskal cenu v Karlovych Varech. Velmi dobry scenar, dialogy a charakteristiky postav (stranicka funkcionarka byla neuveritelna, az z ni mrazilo). Skoda, ze jsem film videl ve spatne kvalite. ()

LeoH

Tak trochu Všichni dobří rodáci po čínsku, sice prostší a s menší dávkou lyriky, ale ten valící se osud a proplétání životů režimních prominentů a jejich obětí až k závěrečnému podivnému smíření je tam velmi podobně a dala by se jmenovat nejedna přímá paralela mezi postavami obou filmů. Mrazivé úsměvy hlavní soudružky (kam se hrabe Deana Horváthová z Konáru), mrazivý výjev na konec. Máme za sebou fakt z kloubů vymknuté šílející století; kéž by to nové bylo příčetnější. ()

hanagi

Těžké období kulturní revoluce sledujeme na životním osudu mladé ženy, jejíž pracovitost a snaha po lepším životě se brzy dostane do konfliktu se státní mocí. Každý, kdo vyčuhuje z řady, musí být potrestán, normou je stádnost a bezpodmínečná loajalita. Ibiškové městečko se navíc vyznačuje zvláštní poetikou a asijskou pokorou. Cyklicky se střídají jednotlivá roční období, kdy hrdinka stále znovu a znovu zametá kamenité, křivolaké uličky městečka a prožívá chvilky smutku i štěstí, beznaděje i radosti. ()