Selena Gomez: My Mind & Me

Po letech života v záři reflektorů dosáhla Selena Gomez nepředstavitelné slávy. Ale právě když měla na dosah další životní vrchol, stáhl ji do temnoty nečekaný zvrat. Tento jedinečně nefiltrovaný a intimní dokument zachycuje její šestiletou cestu k novému světlu. (Apple TV+)

Tsuki

Nedá mi to a přikloním se k pěti hvězdám. Ano, formou není tento dokument vůbec nic nového. Ale myslím, že u podobného typu dokumentu nejde tolik o nějakou originalitu a formu, ale o nefalšované nahlédnutí do toho, co se skrývá nejen za „maskou“ veřejného vystupování, za zavřenými dveřmi a v okruhu nejbližších, ale i v samotném nitru člověka. A myslím, že tento druhý krok až k samotnému nitru se v případě tohoto dokumentu povedl a za to Seleně tleskám. Protože zcela upřímně – do teď jsem neviděla dokument, který by až takovou prostou a nehranou formou ukazoval pravou tvář nějaké celebrity se všemi jeho obavami a vnitřními démony, a to v holé nepřikrášlené upřímnosti. Většinou je tendence i upřímné zpovědi malinko přibarvit a načančat, vložit něco plánovitého, co už není tak autentické… Tady jsem měla pocit, že dokument má skutečně jediný cíl, kterého se drží, a to je prostě jen ukázat, čím si Selena prošla od doby, kdy jí byl diagnostikovaný lupus a kdy se ve velkém začala potýkat s depresí a zhroutila se, včetně toho, jak na svém psychickém stavu nyní usilovně pracuje, v sebereflexi se ohlíží za svým „minulým“ já a mění své směřování v kariéře. Musíme si taky uvědomit, že většina záběrů byla pořízená za různých okolností v průběhu posledních 6 let a v čase jejich pořízení se s největší pravděpodobností ještě vůbec nepočítalo s tím, že budou uveřejněné v tomto dokumentu. Což má velký podíl právě na oné autentičnosti. A ano, z formálního hlediska může kvůli tomu působit dokument trochu fádně, ve smyslu „nic nového pod sluncem“. Jenže to je právě ono! Koukáme na nepřikrášlenou skutečnost jednoho člověka, ne celebrity, ale člověka. Se všemi jeho trápeními. Proč od toho čekat něco nového a zajímavého, když tady jde zkrátka jen o vyobrazení jeho těžké životní kapitoly…? Selenu obdivuju za to, že měla odvahu a odhodlání tento vlastní obraz uveřejnit, navíc bez očividné snahy ho nějak vylepšit a přibarvit. To má za mě velkou vnitřní hodnotu. A z toho důvodu hodnotím na tomto dokumentu především obsah. Mimochodem, ani forma není vlastně špatná (viděla jsem formálně horší dokumenty), jen je prostě obyčejná. Stopáž je také v únosných mezích. Osobně jsem ráda, že jsem dokument viděla a mohla si potvrdit, co jsem tak nějak vnitřně cítila ze Selenina vystupování v posledních letech. Myslím, že v jejím případě nejde vůbec o nafouklé, natož vyfabulované, problémy – je očividné, že to s psychickým i fyzickým zdravím měla (a nejspíš dodnes má) nesmírně těžké. Tím spíš si cením této otevřenosti ve formě dokumentu. Její příklad má navíc potenciál vést k inspiraci a pomoci lidem, kteří se potýkají s podobnými potížemi. ~(4,5)~ ()

Marze

Syrový a intimní dokument. Ochota Gomezové ukázat ze sebe to nejhorší a nejlepší oceňuji. Cítí se jako produkt za účelem prodeje. Bojuje s úzkostí a bipolární depresí a dalšími nemocemi. Film hodně ukazuje o kultuře a co to znamená být hvězda. Při sledování domků na předměstí se zastřiženými trávníky si uvědomíte, jak je většina Ameriky nehezká. Proto bude tento film zajímat i ty, kteří nepatří mezi miliony jejich fanoušků. Pomůže dalším mladým dívkám a ženám s jejich problémy. Určitě budete naladěni sledovat zpěvaččiny další osudy. ()

Tereza_T

Viděla jsem Beyoncé, Taylor, Britney, J. Lo, Travise, Peepa, a dokonce i několikadílnej dokument o Cristianovi a Georgině…. některý z nich jsou lepší, některý otřesný. Samozřejmě záleží na sympatiích k dané celebritě a moje sympatie k Seleně jsou největší ze všech zmíněných, ale ani tak se Seleninin dokument nějak zářně neliší od všech celeb dokumentů. Máme tu záběry z VHSek, cestu do minulosti a návštěvu střední školy, dokonce i návštěvu domu ve kterém Selena vyrůstala. Po sekci nostalgie přichází fáze „úskalí kariéry veřejně známých lidí“, kdy se nedostatek soukromí a tlak veřejnosti stane nesnesitelným a přichází období „I want to be normal and happy like everybody else“. Což je naprosto pochopitelný – Selena pracovala v televizi od 7 let, v dospívání po dobu pěti let hrála hlavní roli v Disney seriálu, mezitím natočila více než 20 filmů a vydala několik desek, ve svých 23 letech odjela své dosavadní největší turné (55 koncertů za půl roku) a to nepočítaje všechny eventy, rozhovory, cesty a ostatní povinnosti celebrit. Plus celá ta věc s Justinem… ufff. Mezitím ji bylo diagnostikováno autoimunitní onemocnění lupus a podstoupila transplantaci ledviny. Kombinace toho všeho vedla k depresím, úzkostem a byla u ní zjištěna bipolární porucha. Mám ale tyhle informace z dokumentu? No ani ne. Dokument jen tak povrchově krouží kolem těchto těžkých témat, veze se sice v depresivní vlně, ale ta je spíše způsobená neustálým brečením, objímáním a motivačních frází. Komentáře její kamarádky a ostatních účinkujících jsou dle mého zbytečný. Selena si vylévá srdce, není si jistá sama sebou a strachuje se že, to, co dělá nemá smysl a její nejbližší opakují „má to smysl“ a „to bude dobrý“… chápu, že člověk někdy nemá co říct… ale udělat z těchto vět hodinu a půl dokumentu je pak těžce koukatelný. Hluchý místa jsou vyplněný střihama z koncertů a paparazzi nájezdů ve stylu chaosu.  Ke konci dokumentu přichází fáze „už bude jen líp“, nechybí dobročinná cesta do Afriky a zmínka o nadačním fondu. Nechci vůbec vůbec zlehčovat Seleninu práci nebo její stav, právě naopak, sleduju ji dlouhodobě a myslím, že si prošla dost špatnejma věcma a její osvěta a práce mají smysl, jen ten dokument je za mě zbytečnej. ()

viperDavid

Selenu jsem znával jako mladou hvěždu ze které vyrostla poměrně hezká holka. Popravdě její tvorbu jsem nějak moc nesledoval a když jsem četl klasický lhavý bulvár tak chlastá a fetuje, což je u art lidí v této branži více méně normální, tak mě to nepřekvapilo. Co mě ale dostalo je jak velké zdravotní problémy má "a to se fakt neslučuje s drogama nebo alkoholem". Dokument byl hodně otevřený a její pocity jsou vzhledem k poruše, které má pochopitelné. Bohužel si trošku myslím, že časem se s tím nedovede poprat a skončí jako Kurt Cobain. Uvidíme jak moc silná bude, ale za tím musím říct, že je na tak malou a křechkou holku, neuvěřitelná. Za velké plus beru i to, jak tam syrově vykreslují její domovinu, kde většina lidí žije jak prasata a s tou filmovou amerikou se nedá srovnat. O tom ale dokument není a já musím hodnotit maximálním počtem. ()

ChrisBa

Škoda, Selenu mám veľmi rád a obdivujem ju za to ako sa postavila všemožným útrapám v jej živote. Ale nepochopím, prečo sa dnešné dokumenty(alebo pseudodokumenty) točia takýmto spôsobom.. Dokument by mal podať čo najlepšie informácie o danej téme.. robí to tu? Nie.. všetko podáva iba povrchne, bez bližších informácií.. 3* sú za mnohé zábery zo súkromia, VHSky z detstva, zábery z hotelov, kde je vidieť aj to utrpenie.. bohužiaľ nič sa nerozoberá do hĺbky, pričom práve Selenin život na to potenciál má..dokument ako taký vám okrem spomínaných záberov neposkytne žiadne informácie.. čo je na daný typ formátu asi žiadúce.. ()

swenyx

Tohle byl dokument kterej měl hloubku, většina lidí kteří nic takovýho nezažili nepochopí a nejspíše i proto je to tak nedoceněný, procházet těmito stavy je něco, co bohužel moc dobře znám a i přes to, že ona jako osoba mě nikdy nezajímala, tak potěšilo vidět životopisný film o dost opovrhovaným a nezmiňovaným tématu a je na jednu stranu "fajn" vidět, že v tom nejste sami. Kdyby to bylo zaměřený jen na to jak moc je slavná a jaký písničky nazpívala a podobný ptákoviny, tak by mě fakt takhle moc nebavilo. ()

ElisR

Hodnotím ne, až tak zpracování, které není ničím novým, ale celý kontext tohohle dokumentu. Velký klobouk dolů za to, že s tím vším vyšla ven, že ukázala i ty stinné stránky sebe a znovu jsem se přesvědčila o tom, jaký jsou paparazzi odpad. Člověk se potýká s nějakými problémy, zejména psychickými, a oni se chovají jako hyeny. Selenu jsem nikdy nějak extra neposlouchala, ale tenhle dokument je za mě opravdu dobrá věc, která by se měla dostat do podvědomí co nejvíc lidí! ()

Machaut

Nepřekvapuje mě, že někteří lidé moc nepochopí hloubku tohoto dokumentu. Ti z nás, kteří život obětují kreativní tvorbě s nejistým výsledkem a přílišnou sebekritikou a precizností, ti z nás, jenž se mnohdy vzdali "běžného" rodinného života, a i když na sociálních sítích mají stovky/tisíce přátel, na veřejnosti se usmívají a jsou oblíbení, v soukromí jsou neskutečně osamělí. Za mě krásná ukázka vnitřního boje dělat to, co nám bylo z hůry dáno, avšak za cenu, že člověk přijde o radosti a štěstí běžného života. A je jedno, jestli je někdo víc nebo míň slavný či bohatý. Prostě takový hezký profil nadaného umělce. Jen jedna věc mě zaráží, že lidskost a uvědomění je hned bráno jako psychická porucha. To je moc smutné. ()

mrazkova17a

Selena si na tomto dokumentu dala opravdu záležet. Duševní zdraví je něco, co člověk uzavírá sám v sobě. A klaním se, že Selena, jakožto veřejně známá osobnost, dokázala její příběh sdílet s miliony lidí. Psychika a vše co se týče toho, co dokument obsahuje je dost důležité téma dnešní doby a je důležité si uvědomit, že zdraví, jak to psychické tak i fyzické, je pro nás nejdůležitější. Smekám před Selenou, protože si uvědomuji, jak těžké pro ní muselo vše být. ()

JanPrazak

Naprosto neuvěřitelný. Celý dokument je tak upřímný a reálný, že vás to tak neskutečně vtáhne, že se mi to v takovém měřítku ještě nikdy v životě nestalo. Nikdo si nezaslouží projít takovým peklem, jako si prošla a stále prochází Selena. Nechci tu psát nic konkrétního, co se ve filmu stalo, protože si to musí každý zažít sám, ale je to fakt hodně silný kafe. Moc všem doporučuju pustit si tento dokument. V hodně ohledech by vám to mohlo pomoci a třeba vás to i něco nového naučit, co se týče psychického zdraví. Nedá se dát méně jak pět hvězd. ()