Dějinami nejpopulárnějšího literárního žánru provází O. Vetchý... Nový cyklus ČT se zabývá českou literární detektivkou od jejího zrodu do současnosti. Masová obliba detektivky se datuje do prvních let po 1. světové válce. České země nezůstaly v tomto trendu příliš pozadu. Legendárního Léona Cliftona připravil o čestný titul prvního českého sériového detektiva jeho údajný americký původ. A tak se jím může pyšnit až detektiv Klubíčko, jehož první případ napsal Emil Vachek v roce 1928. Po něm následovali další, dnes už (polo)zapomenutí i nezapomenutelní: dr. Mejzlík, revírní Čadek, Ludva Láce, kapitáni Kalaš a Exner, rada Vacátko, dr. Pivoňka, malíř Horác, inspektor Borůvka, soustružník Ota Fink… Čeští detektivové nejsou nadáni výjimečnými vlastnostmi jako jejich anglosaské vzory. Vynikají však znalostí lidských povah a obecně života, což je spolu s rozvážným a přesným úsudkem a pílí a vytrvalostí dovede k objasnění každého zločinu. Kromě originálních českých detektivů má český detektivní žánr ještě to specifikum, že se mu od počátků věnovali (kromě specialistů) také autoři umělecké literatury. Pro českou detektivku platí tedy dvojnásob, že „dobře napsaná detektivka vypovídá o společnosti víc, než leckterý ‚vážný‘ román“. (Česká televize)

papilon395

Se zájmem jsem sledovala tento dokumentární seriál s očekáváním, co mi přinese nového. Pravda, české autory dobrých detektivek aby čtenář s lupou hledal a co už za něco stálo, objevilo se časem i na obrazovkách nebo na plátně. Ale přeci jenom. Našla jsem mně neznámého detektiva z lidu Otu Finka a hodlám přečíst celou 22 dílnou sérii. Právě mám ve čtečce 4. knihu a nesmírně se bavím jazykem pana Velinského. I poslední epizoda ze současnosti rozšířila moje obzory o některé méně známé autory, ke kterým si najdu cestu. A to snad byl účel vzniku celého didaktického díla. Díky autorům i průvodci, který to tak vehementně komentoval. ()

Pavelkedar

Mám moc rád Ondru jako herce a jako člověka. Třeba v Báječných létech a Okresním přeboru naprosto ! TOP ! Ale moderování této série mu naprosto nesedlo. Verbální a neverbální projev naprostá a totální katastrofa. Působilo to komicky a trapně. Velká škoda. Jinak série jako info naší detektivní škole velmi dobrá. ()

Skuby47

Záslužný projekt české televize přinášející řadu informací o našich autorech detektivek a povzbuzující čtenáře k četbě a nákupu či vypůjčování zajímavých knih tohoto literárního žánru. Nebylo by špatné doplnit každý díl odvysíláním některého ze vzpomínaných titulů, protože většina z nich byla zfilmována pro kina nebo pro televizi a je uložena v archivech. ()

ostravak30

Souhlasím s komentujícími, že informační hodnotu pořad nepochybně má. Tvůrci shrnují českou detektivku od vzniku, tedy doby první republiky, až po současnost. Je jasné, že se typy detektivek a způsob psaní vyvíjí. Leckdy se objeví i filmové ukázky. Hlavně u filmů právě ze třicátých a čtyřicátých let je škoda, že se někdy neodvysílají, protože z této doby jsou reprízovány téměř výhradně veselohry. Co mě ale zarazilo, bylo vyprávění Ondřeje Vetchého. Působil jako by nejistě, nervózně, hodně máchal rukama, mluvil důrazně až křečovitě. ()

meda2016

Velmi zajímavý obsah některých dílů. Ale co říci na způsob provedení... Forma utloukla obsah. (Adéla Jandec Sirotková - nevyužitá šance.) Tolik zbytečné práce se scénou a ono to jen překáží - rekvizity, osvětlení, kamerová režie. ... Mám rád pana Vetchého ale měl by chodit na řečová cvičení. Uklidnit se. ... Velkým příjemným plusem pro mne bylo, že jsem znovu vyhledal zmíněné detektivní příběhy. ()