Smrtící bumerang

• Česko Sling Blade (viac)

Svět byl pro něho příliš velký a spravedlnost měla úplně jiné rozměry. Bylo mu dvanáct, když zavraždil svou matku a jejího milence. Po sedmnácti letech má být propuštěn z psychiatrické léčebny. Protože je Karl retardovaný, léčení jeho chování nijak nemohlo změnit ani mu nemohlo pomoci. Při návratu do normálního života pomáhá Karlovi i ředitel sanatoria. Sežene mu práci u svého známého v dílně, kde si Karl najde kamaráda. Malý Frank žije sám s matkou a oba se stávají pro Karla jeho novou rodinou. Rodinou, které nikdo nesmí ubližovat. Ale surový milenec Frankovy matky je nesnesitelně agresivní. Bude se historie opakovat? (oficiálny text distribútora)

agentmiky

Tak tohle si teda nechám líbit. Jen kdyby byl takový každý film. Před nějakým měsícem, jsem ani nevěděl, že něco jako Smrtící bumerang vůbec existuje, teď mohu konstatovat, že je to opravdu dechberoucí zážitek. Stejně jako u O myších a lidech to zde táhla hlavní postava v zásadě sama. Již v prvním záběru jsem věděl, že Billy Bob Thornton předvede famózní výkon, z kterého budu mít otevřenou pusou ještě dlouho po konci. Divím se, že nevyhrál Oskara, protože si to bezesporu zasloužil. Trvalo sice nějakou chvíli, než se film rozjel, ale vůbec mi to nevadilo. Atmosféra zde byla na úrovni, každým okamžikem gradovala výš a výš a já coby divák věděl, že to může skončit jenom jedním způsobem, a to katastrofou. Abych nechválil jen Thorntona, tak Dwight Yoakam zahrál roli slizkého agresora výtečně. Také minirole Roberta Duvalla měla něco do sebe. Konec byl skvělý. Já už ani nevím, co psát dál. Shrnu to asi takovým způsobem: Kdo film ještě neviděl, tak ať to ihned napraví. Nebudete litovat, že jste tomu věnovali svůj čas. Za mě dávám 91 % ()

Faye

Film, který vznikl na základě krátkého snímku „Some Call It Sling Blade“ Mentálně zaostalý Karl Childers , který zná z okolního světa pouze kůlnu a léčebnu, z které je po dlouhých letech propuštěn. Karl i svět si budou muset poradit, jak si na sebe zvyknout. Jenže svět „Je příliš velký“.Výborný Billy Bob Thornton. ()

ScarPoul

Od začiatku vieme ako to asi skončí. V tomto sa film nesnaží byť ani prekvapivý ani nápaditý. V jeho centre je vzťah medzi mentálne postihnutým mužom a malým chlapcom. A ten je znázornení parádne. Skrze drobné epizódky sa pred nami rozvíja komplexný mikrosvet malomesta so všetkými tými zápormi, ktoré si pod týmto názvom viete predstaviť. V konečnom dôsledku je to ale výborný film. Pomaly plynúci... s veľmi civilnou atmosférou. A s postavami ktoré sú zapamätateľné. Thornton podáva ďalší zo svojich hereckých koncertov. Jeho postava má, aj keď veľmi nehovorí, obrovské emocionálne presahy. Páčilo sa mi to. Štek Duvalla a Jarmuscha potešia. Videná 148 minútová verzia. ()

zipper111

Po dlouhé úvaze a přemítaní nakonec 4*. Billy opravdu rozjel vynikajicí film, se sice pěkně čitelným dějem, ale vynikajícím zpracovaním, velmi dobrou atmosférou a prostě Oscarovým Billym. V Hollywoodu je celkem zaručeno, že když hrajete blázna, postiženého nebo šílence, máte Oscara skoro jistého. Ono je to asi pěkně těžké, já vím. Billymu to sice vyšlo jen se scénářem, ale i tak může být hrdý. Film zautočí na diváka ihned na záčátku a pere do něj přemoudřelá slova o morálce, bohu a já nevim čem. Jenže, já to beru, ve spoustě ohledech má pravdu a jen to, že lidé začínají být mnohem více asertivní, nedůtklivý a vulgární neznamená, že to není pravda... :) (btw nepřipomíná vám Karl Krytona? :) ()

classic

Začal by som s tým,že JA a BILLY máme jednu spoločnú vec,a to deň a mesiac narodenia,t.j 4.AUGUSTA,samozrejme rok je iný.Poznám ho ako herca z niekoľkých snímkov,naj pamätnejší je určite BAYOV ARMAGEDDON,kde prakticky nemal priestor k ozajstnému hraniu,ale ešte je niekoľko známych,skrátka Thorntona som bral tak,že sympaťák,ktorý sa narodil vtedy,keď aj ja,videl som jeho známe snímky,ale nič viac... A ani neviem ako,som sa dostal k tomuto psychologickému snímku,v ktorom hrá,píše a ešte režíruje zároveň vo verzii:(Director's cut: 148 min),a to som ani nevedel,že tento BOREC má ACADEMY AWARDS FOR ADAPTED SCREENPLAY... Taktiež bol nominovaný ako najlepší herec v hlavnej úlohe,že aj takého FORRESTA GUMPA hravo strčí do kapsy? Forresta nezmieňujem pre srandu králikov,ale preto,že hlavná postava má podobný osud ako Gump,t.j Karl Childers mával ťažké detstvo plné bolesti,pritom ešte zabil svoju vlastnú matku,odsedel si pomerne veľa rokov v psychiatrickej liečebni,prepustia ho,aby začal NOVÝ ŽIVOT...A je k tomu retardovaný. Je fascinujúce ako po celý čas vidím postavu Karla/Billyho s neuveriteľnou stavbou reči,s ktorou pracuje tak štylisticky,že som ostal ako obarený v tak zložitej ťažkej atmosfére,že je doslova cítiť,že sa musí niečo stať... Výborný výkon Lucasa Blacka ako malý kamoš Frank Wheatley,ktorý nemá na ružiach ustlané...Vzniká EXTRAORDINARY FRIENDSHIP. S úctou chcem povedať,že tento DEBUT je jeho jediný,ktorý zamestná človeka na poli 2 a pol hodiny tak intenzívne,že nezbadá ani na okamih,koľko vlastne film trvá,ale najdôležitejšie je rozohranie príbehu človeka,ktorý by chcel žiť normálny život,ktorý mu bude poskytnutý len občasne,skôr zažíva každodenné útrapy spoločnosti jedného hajzla,ktorý vytvára dusnú atmosféru...Skutočne otrasný DWIGHT YOAKAM.CAMEA DUVALL a JARMUSCH. ()

• Natáčelo se od 15. května do 15. června 1995 ve státě Arkansas v USA. (BMW12)
  • Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 1996 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)