Otřes: Zemětřesení pod Everestem

• Veľká Británia Aftershock: Everest and the Nepal Earthquake (viac)
Veľká Británia, 2022, 2 h 29 min (Minutáž: 38–58 min)

Réžia:

Olly Lambert

Svědectví z první ruky a skutečné záběry v tomhle emocemi nabitém dokumentárním seriálu dokazují, jak smrtící bylo zemětřesení, které v roce 2015 otřáslo Nepálem. (Netflix)

Rex Mundi

Už od detstva milujem dokumentárne filmy, ale neviem si zvyknúť na modernú vlnu dokudrám. Obvykle vo mne vyvolávajú rôzne nepríjemné pocity od opovrhnutia cez podráždenie až po striasanie odporom. Avšak v tomto prípade bola tá umelá dramatizácia prepojená so svedectvami a archívnymi zábermi tak nenútene, že som si dokudrámu vlastne ani nevšimla. Aftershock je výborný mix tragédie, napätia a drámy. Vyberá si individuálne a osobné príbehy, aby nimi ilustroval masovú katastrofu. Divák iracionálne dúfa, že sa predsa len niečo dobré stane, hoci pozná smutné fakty a čísla. ()

Chrustyn

Možná zbytečně dlouhý ale minimálně prvním dílem vtahující a působivý dokument s krásnými záběry nepálských hor i hrůzných scén samotného zemětřesení. ()

kolda1990

Za mě perfektní a emotivní dokument, který je rozdělen na 3 různá místa a to Káthmándú, základní tábor na Everestu a údolí Langtang. Vyprávěno z pohledu turistů i místních Nepálců. V roce 2019 jsem v hlavním městě Nepálu byl a všímal si trosek a pak až za pár dní jedna místní průvodkyně povídala o tom zemětřesení což jsme vůbec netušili. Takže asi i to zapříčinilo 5 hvězd. ()

fixaman

První díl byl skvělý, ale pak začala jít kvalita dolů. Rozhodně si to zasloužilo kratší stopáž. Navíc fakt se nešlo ztotožnit s partou Izraelců, která rabovala a s chlapem od rodiny, co se sám označoval za gangstera a kterýmu bylo fuk, jestli zemětřesení přežily jeho děti. ()

Stíba

No, zpracovat to za mě šlo určitě i lépe a prolínání příběhů bylo občas trochu děje tříštivé, ale jinak je to zajímavý pohled na tři zcela odlišné místa nepálského zemětřesení z roku 2015. ()

kurzan

Dokument krásný a člověk si opětovně bohužel potvrdil svůj názor na Izraelce - je to smutné jakou dávku arogance a sprostory předvedli. ()

Tomas_PO

Tak napokon sa z toho vykľul nepodarok, v ktorom sa nepodarilo zachytiť obrovskú tragédiu, ktorá Nepál postihla. A to najmä respondentmi, ale aj príbehmi. Gradácia postupne padá, a s ňou aj očakávania. A to už v druhom diele, kde udrela samotná lavína. Pritom existujú materiály priamo z go-pročiek, zachytávajúcich celý priebeh. Počas troch dielov sa dej sústredí na 3 miesta tragédie - Kathmandu, Base Camp na Mount Evereste a Langtang Valley, v ktorých sa odohrávajú 3 rôzne, samostatné tragédie a príbehy. No ani to väčšej dramatizácii nepomohlo. ()

swenyx

Až na poslední díl dost zajímavý dokument z Nepálu o zemětřesení a jeho následcích. Máme tu svědky z různých částí Nepálu, každý zažil zemětřesení jinak. Místa kde svědci zažili tuhle pohromu jsou rozdělena na Langtang, hlavní město Káthmándú a základní a 1. tábor na Everestu. Bylo tu celkem dost kecání kolem a né tolik záběru z terénu. ()

MartinNewman

Moc povedený dokument z pohledu více stran, lidí, příběhů a míst. Výborné záběry ukazující rozsah katastrofy a problémy obyčejných lidí žijících v dané oblasti. ()

twardykame

dokument si vybral skupinky akterov a ich vnimaniu celeho zemetrasenia.Je tam tolko patosu ze sa dalo skratit na polovicu a ajtak by toho bolo vela ()