Liwai

• Japonsko エクセプション (viac)
Animovaný / Dráma / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
Japonsko, 2022, 3 h 56 min (Minutáž: 24–45 min)

Ve vzdálené budoucnosti musí lidi opustit Zemi, a tým specialistů vytištěných na 3D tiskárně proto letí připravit novou planetu na osídlení. (Netflix)

dan4815

Jste nově stvořeni, vzpomínky však máte na něco, co jste osobně nikdy nezažili. Byli jste vysláni k osídlení daleké planety. Lidstvu je už jedna planeta málo. Po svém znovuzrození se zdá, že mise bude velikou rutinou, opak je však pravdou. Jste v těle, které vám nepatří. Jste to vy, je to vaše duše, vaše vzpomínky, ale originál je jen jeden. Právě jste se "probudili", přesněji řečeno, byli jste stvořeni. Zpočátku se nejedná o nic jiného, než o velkolepou misi k záchraně lidstva - minimálně jeho rozšíření. Nedlouho poté ale vyvstávají existenciální otázky, které jsou silné, byť hlavní postavy svůj úděl bez menších zádrhelů berou. Každý z posádky je v posloupnosti vytisknut na biologické tiskárně. Je to kopie, ale novými vzpomínkami jsou to originálové. U jednoho člena ale nastane chyba, a vytiskne se zčásti jako člověk. Druhá jeho část je mimozemská. Jeho vědomí je zahaleno pod rouškou zmatku a ztracenosti. V tomto bodě se děj opírá o vcelku známé klišé - hon po vesmírné lodi. V pokročilejší fázi seriálu se děj upne na zmatek jednotlivých postav, které se snaží bojovat se svými přesvědčeními o své existenci vs. úkolu, který jim byl dán. Kdo komu může věřit? Kam zmizela bomba? Kdo je sabotérem a co tím chce získat? Popsal bych to takovému vesmírnému GoT. Mocenské hry, kdo bude držet v ruce osudové karty. Tísnivost situace je značná, ale je zapotřebí zapálenosti do filosofických témat. Seriál nakousne každé z témat - udělal bych vše pro to, aby loď dalších kolonizátorů měla kam přistát a přežila tam? Je rozpínavost jednoho druhu z mnoha možných jiných ve vesmíru morální? Může lidstvo osídlit planetu, kde je nepozemský život? Jaké technologie budou zapotřebí k tomuto osídlení? Můžou to lidé z hlediska psychiky vůbec zvládnout? Je škoda, že počin nejde hlouběji do jednotlivých témat. Seriál krásně poukazuje na možný konflikt v nejednotnosti důvodů proč se vydat do hlubokého vesmíru, což může vést k naprosté katastrofě. Pro seriál je přílišná otevřenost ku škodě. Mělkost témat se tak stává osudovou a jak jsem již psal, pokud si divák nepoloží otázky, a nebude hledat odpovědi, bude to pro něj jen další science tvorba, která ve svém základě nabízí konflikt posádky, která se nemůže plně soustředit na kolonizaci daleké planety. Osobně jsem si krátkometrážní tvorbu užil, byť jsem cítil jistou hořkost z některých věcí. Osobně jsem se nad tématy zamyslel. Představte si, že se probudíte v lodi kdesi hluboko ve vesmíru. Znáte svůj úkol, ale nedá vám spát otázka, jak moc potřebný jsem. Jsem přece jenom kopií již existujícího člověka, který leží v kryospánku v lodi, která dorazí za několik desítek let k planetě, kterou vy musíte pro něj připravit. Vaše existence je sice důležitá, ale když zemřete, budete vytisknuti znova. Je osídlení vůbec potřebné? Vydaří se? Aby se to povedlo, váš originál se musel vzdělávat, abyste to zvládli. Svým způsobem jste jenom mezičlánek k osídlení, není nic k obdivu, že jste to zvládli. Vy jste pro to museli jenom být vytisknuti. O to těžší je pak rozhodování, zdali projekt zachránit, neboť je v nesnázích. Je to vlastně jediná šance, jak se zapsat do historie - jako někdo, kdo se obětoval pro vyšší dobro. Také jsem se zamyslel, zdali technologicky na to budeme někdy připraveni... a nemyslím si, že ano. Pokud by lidé přežívali na lodi z generace na generaci, nejspíše by postupem letu se změnila nálada, mohlo by dojít k vytracení původní myšlenky a další generace by misi nemuseli splnit. Nejpravděpodobněji by na lodi byl uložen genetický materiál - při přiblížení by stroje vytvořili umělým oplodněním život. V čem? Nevím. Pak by stroje učili nové lidi vše, ale zdráhám se věřit, zdali by měli motivaci se usídlit, zdali by vůbec pochopili důvody, proč se lidstvo rozhodlo dál expandovat. Rozhodně by to nevypadalo jak v tomto seriálu, na druhou stranu, je na každém divákovi, jak na téma bude pohlížet. () (menej) (viac)

spawnxp

Dobrej začátek, animace chvílema úžasná a chvílema úděsná... Dá se to zkouknout, když člověk kašle na logiku a tak. Je to spíš o atmosféře. Toho filmu, ne tý planety. 2,5/5 ()

q66

Exception je určitě zajímavý počin, a v anime dost unikátní, protože animace připomíná spíš západní tvorbu, a jde o CGI s kompletním motion capturingem. Styl to má dost nekonvenční, a pro většinu lidí bude chvíli trvat než si zvyknou, ale rozhodně není špatný. Tématicky a tonálně je to úplný unikát - jako hlavní zdroj inspirace se zdají být scifi filmy sedmdesátých let a klasická scifi literatura; ze začátku to vypadá trochu na Vetřelce, ale už v první polovině se ukáže, že jde spíš o Silent Running. Což také znamená, že v závěru se to tématicky úplně nevyvede a o nic opravdu hlubokého nejde, ale nelze neocenit celkovou suchost a pomalost, protože mezi dnešním průměrem je to až osvěžující (ale myšlenkové pochody lidí v Netflixu, co se rozhodnou tohle financovat, trochu nechápu). A navíc jsem se ani chvíli nenudil. Ve výsledku trochu slabších 7/10. ()

FritoleXx

Jedno z nejoriginálnějších sci-fi, které jsem kdy viděl. Samotná zápletka je jakýmsi psychologickým thrillerem, který diváka nechá sledovat pětici "otisků", jak jsou zdejší hrdinové nazývání. To proto, že nejsou skutečnými lidmi, ale pouhými umělými těly s přenesenými vzpomínkami jejich originálů. A pěkně po vzoru sci-fi klasik minulého století začnou na zvláštní vesmírné lodi problémy a vzájemná podezíravost. Částečně tak může evokovat třeba anime Rokka no Yūsha, ač v jiném prostředí, nicméně na pozadí těchhle problémů se dostává do popředí také cíl jejich mise, tedy terraformace nové planety a s tím spojené morální dilema. To asi netřeba víc rozebírat, neb bych zacházel do spoilerů, ale rozhodně jde na běžné sci-fi poměry o dost chytré dílo. Závěrem nesmím však opomenout možná jedno z hlavních lákadel pro hráče videoher. Za designem postav stojí totiž Yoshitaka Amano, známý pro svou práci na Final Fantasy sérii a nutno říct, že celá vizuální stránka má velmi neokoukaný styl. Západní fanoušky pak jistě potěší originální anglický dabing, kde se objeví Nolan North a Laura Bailey. Rozhodně doporučuju mrknout a nevzdát to během prvních tří dílů. ()

SnY

Nemám v oblibě anime a natož horrory, ale tenhle filozofující sci-fi příběh s melancholickým podkresem jsem si velmi užil. Příběh se vyvíjí překvapivě, vizuální stránka je nápaditá a má to pořád "spád". Doporučuji pečlivě sledovat dialogy a příliš nedomýšlet technikálie. ()

• Design postav vychází z návrhů japonského malíře Yoshitaka Amana. (Tomihiro)