Matriarcha

V bode zlomu sa žena po takmer smrteľnom predávkovaní vracia do svojho domova, v ktorom strávila detstvo, aby čelila svojim osobným démonom. No namiesto toho objaví jedného skutočného. (Disney+)

J*A*S*M

Slušný přírůstek do rodiny folk a body hororu, který zvlášť v závěrečné třetině přinese několik výživných a šťavnatých momentů a výjevů. Mytologii by to nicméně mělo uchopit trochu pevněji a ze vztahu matky a dcery se toho taky mohlo vytřískat víc. A ničemu by nevadilo, kdyby hlavní hrdinka byla alespoň trochu sympatická. Jako debut každopádně přijatelné a až Ben Steiner natočí něco dalšího, rád u toho budu. ()

POMO

Ben Steiner jede na houbičkách a má zkreslenou představu o tom, co chce filmový divák. Že jsou všechny postavy (kromě bezvýznamné role blonďaté milenky) nesympatické a nečitelné by ani tak nevadilo, do dějového konceptu zapadají. Ale všechno to postupné odhalování tajemství kolem matky a černého sekretu je pouze bizarní a mimózní, a nikoliv strašidelné či šokující. Hovadina na entou. ()

tron

Mohol to byť fantastický folk horor. A treba povedať, že rozhodne stojí za vašu pozornosť, ak aj vy zbožňujete tento hororový podžáner. Koniec je nečakaný, množstvo scén detto, atmosféra príjemne nepríjemne mrazivá a vidiecka výprava skvelá. Neustále máte pocit, že je niečo strašne zle, ale nedokážete identifikovať, čo presne. A potom “to“ príde. A je to presne taký záhul, aký čakáte. Problém je v mimoriadne nesympatickom kastingu. Ono tí herci, s prepáčením, vyzerajú hrozne nesympaticky, avšak to je jedna vec. Druhá vec je, že nielenže tak vyzerajú, ale aj hrajú také postavy. V podstate tu nie je žiadna kladná. Netvrdím, že každá hlavná postava v kinematografii musí byť sympaťáčka, to fakt nie, ale tu sa to s jej porealističnením asi už predsa len mierne prehnalo. Proste tu fakt niet komu držať palce, čo je škoda. Možno to bol zámer, neviem, ale ak áno, tak sa s ním príliš nestotožňujem, pretože podľa mňa by bolo fajn mať k dispozícii aj niekoho, komu sa dá fandiť. Efekty sú vo finále trochu diskutabilné, ale dali sa zvládnuť vďaka všetkým šialenostiam, ktoré sa diali. ()

Marceloo

Po tom, čo sa predávkovala, sa Laura po dvadsiatich rokoch bez kontaktu rozhodne navštíviť svoju matku. Tá vyzerá, ako keby od ich posledného stretnutia nezostarla ani o deň. Laura začína zisťovať, že s jej matkou niečo nie je v poriadku. Naviac má aj ona sama po predávkovaní nepríjemné problémy, ktorým bude musieť čeliť. - Horory s touto tematikou mám velmi rád a aj Matriarch sa mi dosť páčil, ale hodnotenie u mňa zrážajú totálne nesympatické postavy, ktoré mi liezli na nervy už od prvej scény. Atmosféru to má slušnú, dej celkom pekne graduje a v podstate až do konca som nevedel odhadnúť, čo sa z toho vykluje, aj keď som si nejakú predstavu s pribúdajúcimi minútami a interakciami s miestnymi dokázal urobiť. Záver je živý a na celovečerného debutanta s prehladom zvládnutý, pričom ma potešila hlavne jedna chutná gore scéna. Hulu tento rok hororovo žiari a Matriarch je ďalším príjemným žánrovým príspevkom. ()

*CARNIFEX*

Podivná atmosféra dodala tomuto svojskému počinu o posadnutej fetke z Petržalky prazvláštny nádych. Ja osobne si nemyslím, že by bola hlavná postava mimo svojho rangu. Vyzerá presne tak, ako by hlavná postava v takomto snímku vyzerať mala. V divnom filme, treba divnú herečku. To je priama úmera tohto biznisu, výber vhodného adepta pre svoju rolu. Prvá hodina je taká kadejaká. Nič extra sa nedeje, iba divné zvuky v divnom deji. No a záverečná tretina? Tá ponúka pomerne solídne výjavy v atmosfére, ktorá zlepšujú celkový dojem "Matriarchy", no či je toto dostatočný priemer, skutočne ťažko povedať. Zlé to nie je, no osobne som čakal trochu viac .. ()

darkrobyk

Laura pracuje v reklamní agentuře, má kamarádku, kterou by ráda za plnohodnotnou přítelkyni, kokain a vodku. Její život je nekonečná jízda na drogách, a to se v určité chvíli změní. po přílišném množství drog upadne do šoku, z něho se ale nečekaně probere. A po 20 letech jí zavolá matka, aby přijela domů. Jistě, brzy se ukáže, tedy hlavně pro diváka, že důvodem nebyla mateřská láska a ni nic jiného, co by znamenalo obnovení vztahu matky s dcerou. Záměr byl totiž velmi temný.... Zpočátku to vypadalo na artový psychologický horor, který bude stavět zejména na atmosféře a pocitech. Tedy hudba, která je z větší části disharmonická, navozuje vskutku tíseň a strach. A pak se vše přehoupne do paganhororu. Vizuálně působivé, k melancholii a bezútěšnosti stačí jen siluety opadaných košíkářských vrb nebo socha na hřbitově. Scéna v kostele může působit vykalkulovaně a lacině, ale mně k příběhu sedla. Úvodní a poslední scénou se kruh uzavře. Film ani nepůsobí jako americký, spíše anglický, irský nebo španělský. Jasné je, že osloví spíše menšinové publikum. ()

pornogrind

To byl divnej film. Po 15 minutách jsem to chtěl vypnout, protože už dlouho jsem neviděl tak divnou, ošklivou a nesympatickou herečku (Jemima Rooper) a při pomyšlení, že bych na její xicht měl koukat ještě dalších 70 minut se mi dělalo šoufl. Nakonec jsem vydržel. Ale né proto, že by mě film začal bavit ale ze zvědavosti co z toho vyleze. Kolem 65 minuty přichází WTF scéna a s ní svitla i malá jiskřička naděje, že alespoň finále vynahradí předcházející nudu. Jiskřička však rychle pohasla a s ní i vyhlídky na pozitivní hodnocení. ()

Omnibus

Nahá bába u oltáře, povislými ňadry mává, vesničanům rudnou tváře, když jim černé mléko dává.“ Nic proti pohanské mytologii, v metafyzické břečce až po geronto uši ponořené, ale... uf. „Protivná neurotička Laura“ byl od JASON_X  roztomilý eufemismus. Já viděl hnusnou, ožralou a zfetovanou bulimičku s věčně zpruzenou držkou. Něčemu tak odpudivému držet palce nelze. No jo, ale komu? Vychrtlé zpuchřelé čarodějnici, s asfaltovou laktací a ksichtem Iggyho Popa? Tady je každá kompostová rada drahá. OKÉNKO SKLENÍKU: [][] Je rozbité. Na zemi střepy a SPOILERY. Ϡ Ha! Že by nezvaná návštěva? Podíváme se jí na zoubek... který v dásni již léta hnije. Ϡ První leze kněz, s biblí proklatě nízko a pádnými dvouhlavňovými argumenty v ruce. Za ním se motá hnusačka, ženou zrozená, královnou hniloby zplozená a obětí kapouna do „krásy“ a zdraví vytuněná. Postrkuje ji milenka, černým mlékem raka zbavená. Ϡ A co to číhá vzadu ve tmě? Ha! Mytologická obluda se šesti ňadry, očividně příbuzná té ze Zugarramurdi. [][]Chtěla jsem jen být zbožňována.“ Kdo by taky nechtěl. Bohužel, závěrečné ponoření popřelo celý předešlý vývoj Laury. WTF? ()

Arsenal83

Hodinu sa tu nestane ani hovno a o 20 minút je už koniec. A aj za tých 20 minút sme zažili len nejaké lesbické pokusy, hromadnú jebačku ohavných ľudí v kostole a nejaké blbé preludy. Za svoju temnú pochmúrnosť a prinesenie čiastočného zhnusenia si to zaslúži maximálne dve hviezdy. ()

Marze

Vypraveni v tomto venkovskem hororu si ukouslo vic nez mohlo uzvykat. Pohybuje se mezi skutecnou fyzickou hrozbou temnych nadprirozenych sil a poskozenim od spatnych rodicu. Neni to desive ani prekvapive. Pribeh neni nijak originalni. ()

JASON_X

Nestandardní a nešablonovitý venkovský pohanský horror, lehce okořeněný "lovecraftovským" metafyzičnem, celkově hodně zvláštní, bizarní, chvílemi až odpudivý, takže něco pro mě. Nenechte se odradit nehorrorovým začátkem z městského kancelářského prostředí s protivnou neurotičkou Laurou a dejte tomu čas, děj se postupně rozjede teprve až u Lauřiny podivínské matky na venkově. Nejslabší složka filmu je asi ta triková, evidentně nebylo moc prachů, hlavně vizáž tajemné prabytosti je vyloženě mizerná, skoro bych řekl odfláknutá. Ale i tak jednu hvězdu rád přihodím za osobitost a za to, že jde o rejžovu prvotinu, jen tak dál. "Jsem tvoje matka!" "Ty nejsi moje matka! Ty jsi jen kunda, ze které jsem vylezla!". Sladké. ()

Morholt

Kate Dickie se pro podobné vyšinuté role narodila a nezklamala ani tady. Sychravý anglický venkov potěší vždy, takže problém jsem neměl ani tady. A konečně poslední dejme tomu půlhodina se nesla v perfektním mytologickém duchu odkazujícím na kult Bohyně Matky. Problém je, že cca hodinu se prakticky nic nedělo. Hlavní hrdinka se vlastně jen dohaduje s matkou, vzteká se a sem tam se snaží narovnat nějaké ty vztahy, které se v minulosti pochroumaly.  Já bych proti tomu vlastně nic neměl, ale ta rodinná dramatická linka byla nudná a navíc je herečka v hlavní roli děsivě nesympatická. Steiner každopádně ukázal, že nějaký talent má, tak snad ho příště ukáže větší porci. 40% ()

corpsy

Horor, ktorý neznie zle, ale v konečnom dôsledku mal na viac. Vlastne sa až do posledných minút jedná skôr o psychothriller, to pravé príde v závere. Je to cesta do feťáckej duše, či už tej kladnej, alebo zápornej strany. Tu naozaj niesu pozitíva a negatíva, v tej najčistejšej podobe. ()

M.i.k.e

jeden z těch zvláštních hororů, který sice svým způsobem zalézá pod nehty, ale spíš než díky atmosféře je to díky tomu že je zkrátka divný (k čemž tady značně přispívá i výběr obsazení). Bohužel je to ale taky jeden z těch hororů, kde se zas tak moc neděje, docela dlouho jen tak probublává pod povrchem a když má konečně k něčemu dojít za moc to nestojí...40% ()

dubinak

Matriarch je slušně podivínský kousek, který nemá nijak pevně vykonstruovaný základ, abych mu ten námět nějak lépe sežrala. Všichni se tam chovají hrozně divně, jsou nesympatičtí a byli mi u zadku po celou dobu. Nějaká ta mytologická myšlenka tam asi byla, ale její provedení mělo strašně moc děr. Za mě je to zas jeden kousek, který má scénář vycucaný z prstu a nemá žádnou logiku ani konzistenci, všechno to jsou jen náhodné výjevy bez řádu a efektu. ()

Sludger

Žena zranená životom holduje vodke a kokaínu až dôjde do momentu, kedy sa skoro predávkuje. Tesne po tejto udalosti jej zavolá mama po dvadsiatich rokoch a chce sa udobriť. Žena už nevidí iné východisko a vyberie sa za ňou do rodného mesta. Na mieste však zistí, že sa obyvatelia vôbec nezmenili, matka vyzerá mlado,  pritom by mala mať už 80 rokov a z nosa jej vyteká hnusná čierna tekutina. Všetko je divnejšie a divnejšie. V prvom rade musím upozorniť, že ide o debutový film režiséra Bena Steinera, tak budem zhovievavejší. Začnem s negatívami. Vadila mi hlavne hlavná postava (Jemima Rooper), ktorá bola extrémne nesympatická a ku tomu hrala veľmi zle a kŕčovito. Druhé negatívum vidím v tom, že autor síce naznačil zaujímavú „folk hororovú“ mytológiu mesta, no nepredstavil nám ju hlbšie. Iba sa o ňu obtrel a nechal ju tak. Keby pridal tomu viac "pozadia", mohlo to byť lepšie, ale... ... poďme k pozitívam. Dielo má vydarenú tiesnivú až depresívnu atmosféru, film padá čím ďalej do väčšej a väčšej temnoty a finále sa „pekne“ vymkne spod kontroly. Nebojí sa ani sexuálnych orgií v kostole (parádna scéna!) či jemný náznak gore. Možno digitálne hlavné „zlo“ nemalo skvelé CGI, ale v rámci rozpočtu to beriem. Matriarch je folk hororový kúsok, ktorý nemá šancu zaujať „mimožánrového“ fanúšika. Na jednu stranu má vydarenú temnú atmosféru, nebojí sa aj odvážnejších scén, no trpí kvôli otrasnému castingu. Ide však o debutový kúsok a ja vidím v tvorcovi potenciál. ()

Skeksis

Keď je niekoho životný štýl ráno behať, zdravo sa najesť, vyzvracať sa, dať si vodku a kokaín, tak je pravdepodobné, že ho čoskoro jebne. Teda pokiaľ vaša mama nie je nejaká podivná spuchlina so šiestimi ceckami, z ktorej vyteká hnoj a ako okrasu má červíky. No Kate Dickie dokáže aj tak vykúzliť škaredšiu ježibabu ako ona. Nič inteligentné som od filmu nečakala. Bol dobre natočený, prihlúplo skončil. Mimochodom, keď už mi vyteká zo všetkých otvorov čierne blato, tak by mi ako prvé napadlo ísť k lekárovi. Lenže tí slovenskí by vám dali iba odporučenie k špecialistovi, ten by vám povedal, že na vás nemá čas, lebo má veľa pacientov, tak by ste išli na pohotovosť, kde by vám povedali, že tam riešia iba akútne a vážne prípady, a pokiaľ nemáte minimálne dekapitáciu hlavy, pošlú vás do piče. Takže vám tak či tak zostanú iba zaklínadlá. ()

sedm.1

Svým pojetím, atmosférou a stylem zpracování ve mně tato podívaná vyvolává vzpomínky na film z téhož roku, a to Men Alexe Garlanda s Jessie Buckley v ústřední roli, což byl opravdu jeden z nejzvláštnějších žánrových filmů, co jsem snad kdy viděl, a přesně tak na mě působí nyní i Matriarcha. Tedy jako jedna obrovská podivnost, ze které mi šla opravdu hlava kolem. Každopádně ústředním bodem je i zde vážně nevšední, ultra podivná a fakt originální zápletka, vrcholící v závěru takovou divočinou, že na to musí mít divák už sakra koule, čímž tou divočinou ale nemyslím nějaká krvavá jatka, či jakýkoliv jiný tradiční žánrový prvek zastupující klasické hororové filmy, ale spíš doslova dekadentní explozi, podtrhnutou exhibicionistickými výjevy, no prostě nic pro běžné publikum, smýšlející konzervativním přístupem k životu, tohle má totiž k normálu fakt daleko. Bohužel ale i kdyby tento fakt přeci jen někoho nalákal se s tímto filmem seznámit, tak navrch musím ještě přihodit informaci, že to celé prakticky v žádném ohledu nefunguje. Jak postavy, tak jejich herecké představitele nelze označit jinak, než za totální individua mimozemského původu, zápletka krom zmiňované velepodivnosti nenabízí již nic dalšího, tudíž nemá spád, nedisponuje napětí, a atmosféru pak sice za výraznou asi označit lze, ale výrazná je prostě takovým způsobem, že oslovit dokáže nejspíš také jen jemně střelené ,,fajnšmekry´´. Většina uživatelů zkrátka tuto podívanou zařazuje do subžánru folk hororů, s čímž se dá tedy zřejmě souhlasit, takže pokud si divák dá před začátkem Matriarchy nějakou tu houbičku, či jiný podpůrný halucinogenní prostředek, tak si to ve výsledku možná i užije, ostatní ale asi jen budou otráveně čučet, co to je za psychedelický úlet a v půlce to většina stejně vypne, jelikož do běžné produkce to má daleko skutečně jak máloco jiného. ()

Flopik

Celkom zaujímavý nápad a prevedenie, hlavne teda posledných 20 minút. Problémom filmu je, že má hoďku dvacať, a do 30 minúty sa hlavná hrdinka ani nedostane domov (ako je písané popise). Potom ako príde sa hneď všetky karty vyložia na stôl, vieme že dedinčania na čele s jej matkou sú divný a viac menej vieme aj prečo tečie tá tekutina. Nedozvieme sa čo a prečo sa to vlastne deje a celé to je potom také uspechané. Hlavná hrdinka extrémne nesympatická. Finále ma bavilo, troška nechutné, super masky, škoda že po hororovej stránke je to všetko. Ako prvotina ale veľmi chválim, viac ako za 3* ale rozhodne nie. ()

warrenur

Pozitivne hodnotim akurat temu - motiv. V momente, ked sa dcera stretla s mamou a cierny "shit" zacal vytekat z otvorov, zacalo to byt tak repetetivne a neoriginalne, ze som to dorazil uz len s rychloposuvom. Pouzite "hororove prvky" ma nechali chladnym skoda. Tie wtf-dialogy a vneseny chaos teda zabavne neboli. Neodporucam. ()