Život je hra: sto let Zdeňka Matějčka

(TV film)
všetky plagáty

Dobře potrestat může jen ten, kdo má rád. Metody světově uznávaného dětského psychologa pomohly porozumět problémům a potřebám mnoha generací dětí, a dodnes patří k základům oboru... Světoznámý psycholog, který zkoumal u dětí citovou deprivaci a zdůrazňoval nepostradatelnost bezpodmínečného přijetí pro celý život, po sobě zanechal vnučku, která dnes stojí v čele pobočky mezinárodní organizace Home Start. Ta se věnuje nápravě vztahů v rodinách ohrožených odebráním dětí a testuje novou metodu, založenou na společném dlouhodobém hraní rodičů a dětí s dobrovolníky Home Startu. Režisérka s touto organizací dlouhodobě spolupracuje a mohla tedy sledovat vytipované rodiny. Matějčkova vnučka Alžběta Candia Munoz na svého slavného dědečka v sociální práci vědomě navazuje. Metoda je zajímavá cíleným vytvářením „času na lásku a pozornost“ mezi dětmi a rodiči v ohrožených rodinách. Cílem a základem dokumentu je zdůraznit nepostradatelnost lásky v rodinných vztazích po celý život dětí. Film je také hlubším portrétem Zdeňka Matějčka. Zároveň ale máme možnost v detailním pohledu časosběrnou metodou sledovat vznik a vývoj metody Práce s rodinou hrou, která je dílem právě Matějčkovy vnučky. (Česká televize)

Marze

Knížky Zdeňka Matějíčka jsem rád četl. "Dokázal být naprosto soustředěný jen pro vás". Historka s výpravou dětí na švestky pro zavařování je geniální. Dokument je kde shlédnutí zde:   https://www.ceskatelevize.cz/porady/11819684773-zivot-je-hra-sto-let-zdenka-matejcka/ ()