V jednom malém městě v Nové Anglii zemřelo několik dětí na leukémii, protože místní chemická továrna zamořila spodní vody. Blazeovaný právník Jan Schlichtmann přebírá komplikovaný případ zprvu jen proto, že ho láká tučný honorář. On a jeho kolegové z kanceláře však mají před sebou těžký úkol, neboť oba bohaté koncerny, které firmu provozují, si najímají věhlasné právníky. Zprvu zištný postoj právníka se však v průběhu soudního jednání, kdy dochází ke konfrontaci s dětmi a rodiči, promění v touhu dosáhnout spravedlnosti pro nebohé oběti. (oficiálny text distribútora)

MrHlad

Rozhodně ne špatný právnický film, ale v tomhle žánru bylo natočeno už mnoho lepších věcí. I přes slušný scénář a kvalitní herecké výkony jsem se dost často nudil. Bylo to takový pomalý... ()

T2

Rozpočet $75miliónovTržby USA $56,709,981Tržby Celosvetovo $73,709,981║ Joj ako obsadenie paráda ale nie úplne funkčné pre film, prevažne sa to točí len okolo postavy Johna Travoltu, ktorý hrá dobre ale škoda že neboli trošku do hĺbky rozobrané aj iné postavy, slušný priemer. /60%/ ()

Pohrobek

Chápu, že se v oboru právnických filmů již nevyplatí točit podle jednoho ohraného scénáře veni, vidi, vici s řádně naštvaným idealistickým právníkem i že je však v každém takovém filmu nutno trochu toho klišé zachovat. Tady se ale snaha po inteligentním a pravdivém příběhu utopila v moři nevýrazné šedi, z níž vyčnívala akoráť nádherná Duvallova postava - škoda, že se jí nenašlo rovnocenného protihráče. ()

tron

„Ten oblek vám pristane viac, ako sentiment.“ ŽALOBA je inšpirovaná skutočnými udalosťami a nakrútil ju rešpektovaný scenárista Steven Zaillian (SCHINDLEROV ZOZNAM). Zápletka je „ľudsky silná“, za čo dozaista môže vynikajúce herecké obsadenie. Kvalitný je aj samotný scenár, ktorý sa namiesto tradičných scén „pred súdom“ sústredí na pôsobivé zákulisie a nebojí sa ukázať „ľudskosť“ advokátov. Hereckému obsadeniu dominuje John Travolta, ale nestráca sa ani pestrá galéria výrazných podporných roličiek (Batesová, Duvall, Macy, Shalhoub, Lightow, Pollack, Hedaya, Quinlanová, Gandolfini, to je zoznam). Občas sa to stane - človek si spomenie, že by mal urobiť vec, o akej sa mu už ani nesnívalo: stať sa lepším. Nech to stojí, čo to stojí. Znie to ako gýč, ale renomovanému Zaillianovi to (v produkcii Roberta Redforda, s kamerou Conrada L. Halla a Elfmanovou hudbou) vyšlo. ()

genetique

Veľmi kvalitná súdnická dráma s jemným náznakom thrillerovej zápletky. Travolta aj ostatní herci predvádzajú vysoký nadštandard a všetko je umocnené skvelým záverom. 80%. ()

castor

První, co vždy vidí, jsou peníze. Vede malou firmu tří právníků, která se specializuje na vymáhání odškodného. U soudu nemá tenhle silně racionální právník problém sehrát divadlo a donutit protistranu k napsání čísla s několika nuly. Nebýt rychlé jízdy za volantem, za tímhle případem by se neohlédl. Osm dětí a několik dospělých z malého města zemřelo na leukémii. Tamní voda je prý kontaminovaná nějakou chemickou sračkou. Pozůstalí chtějí hlavně uznání viny a omluvu. Žádné chechtáky. Nic pro našeho právníka. Tedy do té doby, než se mu to celé rozleží v hlavě. V hlavě se tenhle kus rodil i ostřílenému scénáristovi Stevenu Zaillianovi (Oscar a další tři nominace), který se rozhodl zadaptovat knihu dokumentující skutečný případ. Ujme se ho cynický právník s tváří přesného Johna Travolty. Dosud hrál na jistotu a bez rizika, jenže tahle karta se rychle otočila. A tenhle chlapík se pustí na tenký led, i kdyby to znamenalo, že si kancelář bude vysávat už navždy sám. Jak vidno, není jen pragmatik, ale i pěkný hajzlík, což celému příběhu jen a jen pomáhá. Kolem něho se pohybují schopní herci ve vedlejších rolích i několik es za kamerou (kameraman Conrad L. Hall nebo hudební skladatel Danny Elfman). Výsledek je inteligentní a svěží, ale nedolehl tolik, jak bych si přál. ()

*CARNIFEX*

Ci Boha. Tak toto vzhľadom na námet solídne zabolelo. Viac emócie sa človeku dostane aj počas predstieraného orgazmu v lacnom bordely. Nikdy som nebol fanúšikom tanečníka z Pomády, no toto je dosť veľká hrana na úrovni priemeru. Raz a nikdy viac, toto muselo zabolieť aj tých, ktorí si tým naozaj prešli .. ()

cheyene

Už si to příliš nepamatuji, ale vzhledem k vysokému hodnocení se mi to muselo líbit. Tuším, že to byl film podle skutečné události a i přes místy možná nudné scény se mi snímek líbil. Travolta zahrál advokáta velmi dobře. Pozn.: komentář psán s větším časovým odstupem. ()

Slarque

Docela solidní soudní drama podle skutečného případu. Pokud na začátku Travolta cynicky přiznává, že všechno dělá jen pro peníze, je to v pohodě. Když se ale ve druhé polovině snaží přesvědčit diváky, že to dělá kvůli lidem, moc se mu to nedaří. Ach, ta klišé. ()

klerik

Právnický film dosť vzdialený od patetických "grischamoviek", ale ja som mu uveril. Myslým, že celkom reálny pohľad na právnickú firmičku s tvrdohlavým šéfom a skvelým súperom... ()

Chrustyn

Oskarový scénárista Steven Zaillian se spojil s Johnem Travoltou na vrcholu slávy, aby natočili poutavé soudní drama o korporaci, která způsobila smrt dítěte otrávenou vodou. Herecky bez výhrad, scénáristicky také. ()

Gary

4 kvůli Travoltovi, protože předvedl jeden ze svých nejvíce civilních výkonů. A vůbec celému obsazení, protože každý do své role kompletně seděl. Ať už utrápený Macy, dobrácký Gandolfini, vypočítavý Robert Duvall, nebo cameovsky roztomilá Kathy Batesová. Příběh ovšem už tak skvostný nebyl. Zkrátka děkujme obsazení, protože jinak by tenhle film mohl skončit klidně na - Hallmarku. ()

sarume

Viděli jste už nějaký právnický film o právním systému v Usa ? Pokud ne , pak je pro Vás žaloba dobra volba. Celkem přehledně Vás provede rozlištnostmi od práva jak ho známe zde. Je to dobrý startovní film, aby Vás tento žánr začal zajímat.Bohužel nic vic a nic míň. Ale zas tak moc se třeba od Erin nelyší. Problém těchto filmu, je že jsou podle skutečné události, takže mají poměrně uzké mantinely.Herecké vykony standartní.Mě prostě připadá , že na tak průměrný film se kvalitními herci až plýtvalo:). do kina byc na to asi nešla , ale zadarmo v televizi je škoda , že to davají ve všední den a až v noci:)A zajímavý konec:) ()