Karanténa smrti

• USA Sick

Ideální dovolená v karanténě se zvrtne, když nečekaný vetřelec rozpoutá šílený boj o přežití. (HBO Max)

Marceloo

Dve kamarátky sa po vypuknutí covidu rozhodnú stráviť karanténu v majestátnom sídle, ktoré patrí otcovi jednej z nich. Tu ich ale prekvapí nezvaný hosť s nožom v ruke, ktorý rozhodne nemá dobré úmysly. - Asi to vyznie trochu divne, ale ja som sa počas pandémie strašne tešil na to, ako ju budú po jej skončení spracovávať hororoví tvorcovia. Tu sa to vďaka Kevinovi Williamsovi, ktorý je stále vo forme, podarilo s prehladom. Síce už to nie je ambiciózna pecka v štýle Scream alebo The Faculty, ale to nevadí, pretože sa to nesie na podobnej vlne ako vynikajúci seriál Scream z 2015. Teda moderné vzťahy, technológie a koncepty zmixované v štýle, ktoré by fanúšikovi moderného hororového žánru mali sedieť, pretože tu nechýbajú ani originálne úmrtia, ktorých nie je vela, ale pozerá sa na nich velmi príjemne. Pomáha tomu aj výborná hudba od iránskeho skladatela, ktorého meno sa radšej nebudem snažiť skloňovať. Nemal som pocit, že by sa príbeh nutne prikláňal na jednu stranu, čo mi imponuje, pretože táto pandémia počas uplynulých rokoch priniesla na povrch naozaj to najhoršie, čo sa v luďoch skrýva. A to na oboch stranách. V Sick mi spracovanie prišlo racionálne a sociálny komentár relevantný, takže velký palec hore a u mňa silné štyri hviezdy. ()

POMO

Novinka od hororového scénáristy, který se proslavil Vřískotama. Šablonovitý, ale výživně ostrý, svižný a řemeslně kvalitní slasher s vykradenými i překvapivými momenty. Covidový motiv spíše úsměvný, ale potenciálně reálný. Lidé jsou blázni. ()

Tom Hardy

Vždy jsem obdivoval, jakou energii a údernost dostával Wes Craven ve Vřískotu do střetů s vrahem. Jestli někdo tvořil ve slasher žánru regulérní akční scény, byl to on. A Hyams Jr. jeho postupy mimikuje téměř 1:1 a to v dobrém slova smyslu. Tak úderné naháněčky obětí se jen tak nevidí, a co víc, Hyams nejen kopíruje mistra, ale zároveň skvěle pracuje s prostředím, kamerou a dokonce i s herci, kteří jsou celou dobu uvěřitelní. Williamson se připomene hned několik nápaditými úhyby od zavedených postupů (díl uznání si zaslouží už za to, s jak malým počtem postav si vystačí), jen hlášek je tentokrát minimum, vrah postrádá nějakou osobitou masku (ale je zase pravdou, že o to víc je ukotvený v realitě) a postavy, ač se nechovají stupidně, úplně nevystoupí z řady a není proč si je pamatovat. Pointa je zajímavá. Jde o sociální komentář, který bude publikum rozdělovat (podle jejich vlastního přesvědčení), osobně bych ale Williamsona nepodezříval ze snahy o nějaké moralizování. Jen se autorsky rozhodl využít toho, s čím se svět v posledních letech potýká. Z něčeho si utahuje, něco věcně popisuje s tím, ať si každý zaujme své stanovisko. Proč ne? Coby fanoušek slasher žánru jsem spokojený. 70 % ()

Enšpígl

No téma covid žánr spíše odhlečovalo, ale jinak to nebylo úplěn zlý. Na druhou stanu, kdyby v éře covidu dělal ministra Válek, žádny psychouše už by jsme ani nepotřebovali, protože krypl co neumí dva roky zajistit ani prášky na srání by nás v době covidu nechal vychcípat všechny. ()

ricci.s

Keď sa spomenie pojem slasher, väčšinou si povzdychnem, lebo to rozhodne nie je niečo, čomu by som fandil, alebo čo by ma v dnešnej dobe ešte dokázalo zaujať. Našťastie sú aj svetlé výnimky, ako napríklad táto. Sympatické postavy, presvedčivé vraždy, množstvo naháňačiek, rozumná stopáž a vynikajúce tempo robia z tohto hororu napínavý a nadpriemerný zážitok. Že všetky slashery do seba akosi zapadajú, ničím veľmi neprekvapia a záporné postavy bývajú omnoho hlúpejšie ako tie kladné, je už druhá vec. Ale pokiaľ sa bavím, tak mi to až tak nevadí. ()

EvilPhoEniX

Povedený Home Invasion/Slasher s Covid tématikou a první letošní příjemná vlaštovka. Příběhově jde o klasickou šablonu. Skupina přátel jde na odlehlý barák k jezeru strávit lockdown, ale tam jsou přepadení agresivním vrahem. Nejsou tu sice klasické slasher propriety ( vrah nemá cool masku, není nesmrtelný, jeho odhalení není šokující a nemá pomalou chůzi) ale má to velký nádech Vřískotu. Vrahův běh, nůž, agresivita a s oběťmi se nepáře. Po úvodních 30 minutách seznamování film nabere parádní tempo a až do konce nepoleví. Vraždy jsou nápadité i docela příjemně krvavé, oběťi i záporák tu dostávají pěkně zabrat a bolest jde na nich znát, což je velmi vítané. Řemeslně jde také o skvěle odvedenou práci, tady úplně bez výhrad ( cgi ohně na konci překvapivě super) a musím pochválit i zvrat/motivaci vraha, který je v žánru dá se říct refrešující a rozhodně nečekaný. Jediné, co mě tu vytáčelo bylo dodržování covid pravidel, ale nad tím se dá povznést, jinak jde o velmi příjemnou, zábavnou a velmi akční žánrovku, které rád přihodím hvězdu navíc. 7/10. ()

tron

Kevin Williamson sa preslávil scenármi v 90. rokoch. Pôvodne som chcel napísať, že Sick vyzerá presne tak, že sa zasekol v danom desaťročí. Lenže to by bolo nefér voči vtedajším Kevinovým scenárom. Tie boli práveže originálne, nepredvídateľné, svižné, čertovsky svieže a na svoju dobu pokrokové, azda i revolučné (prvé dva Vreskoty, Fakulta, Dawsonov svet, Viem, čo ste robili minulé leto). Sick naopak nie je nič z toho. Je zastaraný a plný toľkých klišé, až som došiel počas pozerania k záveru, že si zo mňa Williamson robí srandu a je to len nejaká súčasť hry. Nuž, nie je. Scenár je fakt mizerný. Dom je krásny, ale väčšinu času sa pohybujeme buď ďaleko od neho alebo naopak v jeho interiéri, takže exteriér si nevychutnáme. Covidové rozuzlenie je strašne bizarné, sám som zvedavý, ako ho budem vnímať o takých 10 – 20 rokov. Práve covidový motív miestami fakt nedáva logiku. Napr. keď kamarátky cestujú v aute do domu, majú nasadené rúška. V dome ich však už nemajú. Prečo? Myslel som si, že preto, lebo tam (na rozdiel od vozidla) môžu dodržiavať dvojmetrové odstupy. Tomu ale neodpovedá viacero momentov (napr. večerné popíjanie, kde medzi nimi zjavne nie sú až dva metre). Mínusom sú i obe ústredné hrdinky a ich kamoš, ktorí nie sú ktovieako sympatickí, takže sa im zle držia palce. ()

choze

Dvanáct let po svém posledním filmovém zářezu - solidním Vřískotu 4 - se Williamson vrací s průměrným komorním home invasion (za vyvražďovačku bych to neoznačoval, když jsou tu zavražděni přesně dva lidi), jehož scénář musel zbouchat snad za víkend. Jeden pěkný barák, dvě nepříliš sympatické holky a vrah s nožem, který svým úborem a tím, jak se jim neustále plíží za jejich zády, komicky připomíná zbloudilého ninju. Vřískot to připomene počáteční komunikací vraha s oběťmi přes chat a pak fyzičností střetů obětí s vrahem, která se tu posouvá až na level bitek z akčního filmu. Kromě toho je nepříliš nápaditá honička vraha a obětí po baráku a okolí ozvláštněná rámováním covidovou pandemií (člověk si připomene, jaká pakárna to tehdy byla), což zjevně souvisí s motivací vraha. Bohužel to s ní souvisí tím nejjednodušším možným způsobem, takže žádné velké překvapení na konci se nekoná. Vizuálně, hudebně i herecky je to pak zaměnitelný standart a ve výsledku zapomenutelný film, kterým se dá zabít večer, ale to je tak vše. ()

Gilmour93

Být za časů korony vrahem ve slasherech není žádný med. Ochranu dýchacích cest sice máte, ale co ty dvoumetrové rozestupy..? Sympatické ať už dynamikou a syrovostí akce a jejím ukotvením v nabízeném prostoru, tak i tím, jak si Williamson i v rámci pointy zašpásuje s covidovým šílenstvím, nicméně nereálná zmrtvýchvstání a zbytečné logické lapsusy to nakonec pošlou do karantény průměru. Škoda, že killer nenasadil gumovou masku Flégra. Pennywise a Artík z Terrifiera by měli zdatnou konkurenci.. ()

Botič

Slasher, který místy působí, jako by byl napsaný už v devadesátkách, jen byl oprášený a přepsaný do podoby cynického covidového komentáře. Stopáž to má tak akorát a akční scény dobré. Moc dobré. ()

castor

Mladík s rouškou na obličeji nejprve zoufale sleduje v obchodě prázdné police, záhy stejně jako ostatní nakupující otočí hlavu na kýchající ženu ve frontě u pokladny (to byly časy, co?), aby o pár minut později pocítil ostří nože. Hlavní postavy ale teprve přicházejí: dvojice kamarádek, které už otravují protikoronavirová opatření a které si užívají studentský život včetně honby za jednorázovými požitky. Částečně je nám podsouváno, že se (vzhledem k pandemii) oddávají sobeckému chování, každopádně záhy jsme v honosné chatě u jezera, kam kamarádky vyrážejí. A kde se stane něco nemilého, protože stalker chce, aby jedna z dívek „převzala zodpovědnost za své sobectví“ a ještě k tomu nachystal zbytečně/komicky propracovaný plán, jak toho dosáhnout. Kevin Williamson je cítit. Jeho hrdinky neběží vrahovi přímo pod kudlu, ale zdatně s ním bojují, a když už na to přijde, v brutalitě mu oplácejí stejnou mincí. John Hyams se doposud protloukal hodně béčkovými produkcemi. Ostatně ani jeho otec, kameraman a režisér Peter Hyams, žádnou velkou díru do filmového světa neudělal. Přesto dokáže strhnout i zaujmout, solidně pracuje s prostředím a nabídne poměrně fajn zlomyslnou zábavu. Jen ty dvoumetrové rozestupy si nepohlídal :-) ()

Davies182

Vřískot umřel (zabila jej média a hvězdy s podivnými názory), ať žije SICK! Úžasný slasher s nervydrásajícími vibes druhé poloviny devadesátých let. Bodat, bodat, a ještě jednou bodat!! [HBOmax] ()

Xmilden

Poctivé řemeslo je potřeba ocenit. Navíc umí Sick občas i docela překvapit, člověk trošku tuší, že se nakonec bude i vysvětlovat. Za mě spokojenost. 60% ()

darkrobyk

Velmi dobrý slasher, kterých v posledních letech moc není. Ctí hlavní pravidla žánru, a tak postavy dělají hloupé chyby a vždy zapomínají, že pokud někdo zemře, je třeba se o tom důkladně přesvědčit - a je jedno, zda jde o zabijáka nebo oběti. Začátek je povedený, protože divák neví, o co vlastně jde. Dům u jezera je výborná volba, hlavně když nejbližší sousedé jsou kilometry daleko. A nevadila mi ani otázka covidu, kdy nezodpovědní rodiče viní nezodpovědnou mladou generaci. A za to je třeba zaplatit! Výborná hudba, solidní kamera a ve druhé polovině tempo a napětí nepoleví. Ze všeho nejlepší jsou parohy. Vezmi si roušku! ()

Pilda17

Slasher je žánr, který dneska už nemůže překvapit, ale i přesto se najdou světlé výjimky. Nejdříve jsem obdivoval napětí, které si snímek vybudoval velmi dobře. Postupně i covidní zápletka měla smysl a délka je krátká, tudíž se nestihnete nudit. Všechny postavy jsou zajímavé a neurazí. Jediné, co bych mohl vytknout je chování postav, které je místy úsměvné, ale to je u hororů klasika.. 8/10 = 80% ()

Cappuccino

Záverečná pointa celkom potešila a gore vraždy neboli tiež vôbec zlé. Až ku koncu je však Sick úplne priemerným, novodobým slasherom, ktorého hlavné postavy boli navyše pomerne nezaujímavé. Plusom však je, že sa na pomery hororov prekvapivo častokrát zachovali pomerne racionálne a nemusel som tak nad ich činmi stále krútiť hlavou. ()

pornogrind

Začátek filmu celkem nalákal ale potom přišla nudnější pasáž. Nudný klábosení dvou nesympatickejch kamarádek potažmo pozdější řešení partnerských problémů mě fakt nebralo. Zhruba od 35 minuty to pomalu ale jistě začíná nabírat tempo. Rázem se z toho stává napínavej mix Slasheru a Home Invasion. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že ke konci už filmu začíná trošku docházet dech. "Že by to bylo těma rouškama? Všichni si dobře pamatujeme jak se v nich blbě dejchá". Pointa filmu je vzhledem v jaké době se film odehrává sice hodící ale tak nějak očekávaná. Já osobně mám na Covid ale svůj názor takže tohle řešit nebudu. Milovníci gore(kterým jsem i já) svůj apetit rozhodně neukojí. Šetřilo se i na krvi(alespoň já jsem ji očekával rozhodně víc) s čímž je spojenej i celkem nízkej bodycount. Na jedno podívání asi OK ale myslím si, že to není nic co by mi delší dobu utkvělo v paměti. Beru to jako takovej menší předkrm před očekávaným Scream 6. Slabší 3 hvězdy. ()