Thomas Jefferson Johnson (Eddie Murphy) je malým podvodníčkem. Když se ale dozví o smrti kongresmana Jeffa Johnsona, dostane nápad, jak provést největší podvod všech dob. Využije toho, že se jmenuje podobně jako zesnulý kongresman, začne s volební kampaní ("Jeff Johnson - Jméno, které znáte!") a nemožné se stane skutkem - je zvolen do amerického kongresu! A proč to všechno? Thomas se totiž domnívá, že teprve jako člen kongresu bude moci rozjet své podvody v patřičném měřítku. Skutečnost ale překoná jeho nejsmělejší představy. Než se stačí v kongresu rozkoukat, ocitá se v kolotoči velké politiky, velkých průmyslníků a velkých peněz. I na Thomase, který se nikdy poctivě neživil, je toho trochu moc. A poznenáhlu dospěje k rozhodnutí, že když už se jednou do kongresu dostal, udělá tu trochu pořádek. Koneckonců, má přece sloužit svým voličům. A jestli při tom navíc získá srdce krásné dívky, tím lépe... (oficiálny text distribútora)

Roman.Ticka

"Vařila myšička kašičku, na zeleném rendlíčku, tomu dala, tomu nedala, ten plakal, ten naříkal, a na toho nezbylo nic, tak utíkal do komůrky, chytil tam tu myšičku a ukousnul jí hlavičku". Tornádo Eddie jako správný zmetek se rozhodl napapat ve Washingtonu D.C., aniž tušil rozsah politických praktik Systému. Naštěstí má správnou záklopku na srdíčku, takže myšička dostane co proto. Komedie na téma politika je v jeho podání vždycky trefa do pohody. Nesmím zapomenout na výborný infarktový projev Lane Smitha. ()

Jara.Cimrman.jr

"Hlavouni musí stát ve frontě, aby mu mohli sypat do kapsy peníze." Američani byli dlouho omezováni tím, že mohli volit jen Demokraty nebo Republikány. Jenže nyní jsou tu Stříbrné lišky a kandidát, jehož jméno znáte - Jeff Johnson. A s vyděračem Johnsonem přichází zábava, protože bezelstně naráží na to, co se v politice běžně děje - úplatky, střety zájmů, protichůdné studie, politické sliby a hlavně to, že nikdo netuší, o čem se hlasuje. Ona to není žádná novinka, ale já umím ocenit, když to někdo řekne nahlas a ještě k tomu poměrně zábavnou formou. ()

gudaulin

Zástupce početné skupiny beznadějně průměrných filmů, které neurazí, ale nemají ani potenciál nadchnout. Pár slušných vtípků, několik sympatických herců, evidentní snaha lehce kritizovat, ale nikde nenarazit, a hlavně aby se to dobře prodávalo. Pokud bych to jako satiru měl srovnat s takovým Vrtěti psem, pak tam, kde tento film nemilosrdně bodá, tak Dokonalý džentlemen jen lehce šťouchá prstíčkem. Objektivně vzato by filmu slušely spíš tři hvězdičky, ale Eddie Murphy se mi v posledních letech tak zprotivil svými užvaněnými typizovanými postavičkami, že můj celkový dojem z filmu není víc než 45 %. ()

JohnnyD

Distinguished Gentleman tvorí prechod medzi tvorbou Eddieho z 80s do 90s. Dejovo jednoduché a chytré, potenciál na množstvo gagov, ale je to akosi len na polovicu využité. Hudba zábavná, žiadne orchestrálky, ale ani syntetizátory. Všetko ostalo tak na pol ceste a na hranici medzi dvoma komediálnymi érami. ()

randycz

Není tomu pravidlem, ale tady Vás Eddie nasměruje do sféry dobré zábavy. Tato komedie si utahuje z amerického kongresu a zkorumpovaných politiků, kteří těží z blbosti úředníků a voličů. Ostatně stejně jako v běžném životě. Zde jsou však věci dotažené do takových konců, o kterých věřím, že nejsou možné. ()

• Jonathan Lynn, britský režisér tohoto filmu, se mimo jiné scénáristicky podílel i na satirických politických britcomech "Jistě, pane ministře" či "Jistě, pane premiére". Za svůj režijní výkon v tomto filmu získal Lynn tři ocenění (2001 & 2002: Political Film Society, 1993: Enviromental Media Awards). (ČSFD)
  • Jedná se o první film Eddieho Murphyho, který nebyl publikován u Paramount Pictures, jeho domovského studia. (SeanBean)