Kage no džicurjokuša ni naritakute!

• Japonsko Kage no Jitsuryokusha ni Naritakute! (viac)
Japonsko, (2022–2023), 12 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Daisuke Aizawa (kniha)

Kamera:

Gaku Hiróka

Seiičiró Jamašita, Kana Hanazawa, Asami Seto, Inori Minase, Ai Fairouz, Hisako Kanemoto, Reina Kondó, Suzuko Mimori, Jóko Hikasa, Ajaka Asai, Rina Hidaka (viac)

Minoru Kagenó nikdy nechtěl být hrdinou nebo padouchem, jeho snem totiž bylo být tím nejdůležitějším mužem v pozadí – šedou eminencí, která tahá za nitky a určuje směr celého příběhu. Proto se vždy snažil vypadat jako normální student a na první pohled nijak nevyčnívat. Potají se však cvičil v nejrůznějších bojových uměních, vzdělával se ve všech možných oborech a po nocích se maskován snažil měřit své schopnosti s nejrůznějšími kriminálníky. Dokonce se mu podařilo zachránit i jednu ze svých spolužaček, ale nebylo mu to nic platné, protože o pár dní později ho porazil kamion a Minoru zemřel. Mladík byl však reinkarnován do jiného světa, kde vládne magie, díky které se člověku otevírají nové možnosti. A tak se Cid Kagenó, jak si mladík nyní říká, vydává podruhé za svým cílem stát se tím mocným mužem v pozadí, který bude určovat běh dějin.
Jeho nový příběh začíná obyčejným setkáním s jednou nemocnou elfí dívkou, kterou vyléčí a následně jí namluví, že celý svět potají ovládá strašlivý kult Diabolos a že pouze jeho tajná organizace zvaná Shadow Garden ho může zastavit. Elfská dívka proto přijímá nové jméno Alpha a začíná pro Cidovu organizaci rekrutovat nové členy. Bohužel příběh, který si mladík vymyslel, je ve skutečnosti až příliš blízko realitě, která se v tomto světě odehrává, a tak se Cid nevědomky opravdu zapletl do velmi nebezpečné hry mocných a jeho sen se tak začne plnit mnohem dřív, než měl v plánu… (Jeoffrey)

Elerrina

Lucidní sen emocionálně retardovaného incela, který neuvěřitelným způsobem selhává v té úplně nejzákladnější rovině vyprávění. Všechno, ale opravdu úplně všechno je tu jen na efekt. Nikoho nepřekvapuje, že většina owerpowered hrdinů přišla ke svým schopnostem dost nepravděpodobným způsobem, ale pan "I am atomic" je fakt zbrusu nový a dosud neviděný level debility. Lore světa se utápí v nesmyslech, hlavní hrdina je lehce odpudivý sociopat s nejasnými preferencemi, všichni ostatní naplňují vzorce nezajímavých až otravných šablon a narativ to v zásadě žádný nemá, děj připomíná spíš sled tematicky spřízněných videí na TikToku. Nicméně zcela jasně chápu, proč to tady všichni hodnotí tak vysoko - ten pocit mám absolutní převahu nad vším a nad všemi, to je zjevně droga, která se nedá odmítnout. ()

Akira777

Zpočátku i docela zábavný, takže jsem si říkal, že chápu důvod proč je to tak oblíbený, jenže pak mě to přestalo opravdu bavit. Hlavní hrdina je naprosto typický hrdina všech ostatních novel, s tím že je možná o něco šílenější, ale už jen to, že je zase nedotknutelný...... už mě to prostě nebaví, zvlášť když se tam bojuje v každým druhým díle. Prostě nechápu to vysoké hodnoceni. ()

gumbo

Spoustu lidí bude tohle anime mást tělem a mě taky nějakou dobu trvalo, než mi došlo na co se to vlastně dívám. Podobně jako si hlavní hrdina hraje se všemi okolo, hrají si i autoři s divákem. Aby jste pochopili jak, tak musíte si nejdříve uvědomit co tohle dílo vlastně je. Je to parodický!! shounen. Ale není to ta na první pohled viditelná parodie jako třeba Gintama. Tady se to snaží být "chytřejší" a utahovat si z toho světa shounenů, fantasy, isekajů atd. trochu podvratnějším způsobem. A to tím, že to většinu času tváří až zatraceně vážně a většina postav se i vážně chová. Bohužel to podle mě úplně neumí najít ten správný balanc a mě tenhle způsob (celé první dvě série) úplně neseděl. Na druhou stranu produkční kvality jsou vysoké, takže se na ty mnohdy absurdně přestřelené souboje dobře kouká a všechno se to (od dabingu přes hudbu) dobře poslouchá. A abych nezapomněl, tak všechno je to zabalené do hodně, ale opravdu hodně, fan-servisu. Je to prostě taková ta věc, u které je lepší vypnout a počkat si na souboj nebo na nějaký povedený vtípek (těch tam na rovinu zas tolik není). Víc od toho nečekejte a možná se budete i bavit. Já se příliš nebavil, ale úplná nuda to také nebyla. Tento způsob parodie, zdá se mi být poněkud nešťastným 65% ()

Hazding

Pri čítaní miestnych aj iných hodnotení tohto počinu mi prebiehajú v hlave slova Mad Maxa zo začiatku Fury Road - "Bolo ťažké rozpoznať, kto je šialenejší. Ja. Alebo všetci ostatní." Pozerám sa na hodnotenie tohto braku, a pýtam sa, jak sa to stane? Toto a 77%? Čo príde ďalšie, filmy Niel Briena dostanú oscara? Samotná podstata šou neznie bohvieako, ale aspoň súhlasím s niektorými ľuďmi, že vtipy tu nie sú zlé, a aj to ma presvedčilo po otrasnom dieli. Myslel som, že celý seriál bude nakoniec iba o niečo serióznejšia konosuba, yes, to znie fajn. Animácia aj artstyle je dobrý, hudba slušná. Hlavné postavy tiež nie sú až tak na hovno. Alexia má viac osobnosti než 95% postáv ktoré som v anime kedy videl, a postava Iris sa dá chápať. Cidove vnútorné monológy sú celkom sranda a miestami si človek chce povedať, že je to seriózne dobrá postava - až kým "nezhodí masku" a stane sa z neho Shadow. Potom som nemohol mrknúť na jedinú epizódu bez toho, aby som predtým šiel na lobotómiu. Dôvodov bolo, že som cítil ako mi rakovina zožiera mozog pokaždé, čo sa Shadow a z 80% aj celá show berie vážne. Lebo každá seriózne myslená vec, čo tu Shadow vypustí zo svojho pysku, sú retardované edgy fantazmagórie. A pretože celá základná premisa je retardovaná. Cid je len ďalší multitalentovaný OP magor(a ako fakt veľký, preto ma zvlášť rozosmiala recenzia pana mastera) a lámač ženských sŕdc s OP harémom a základná premisa príbehu je tak absurdná až to bolí. Nielenže sa ukáže, že organizácia ktorú si Cid vymyslel existuje, nie, on ešte trafí aj meno. Vážne? Ďalšia vec, Cid si dá prezývku Shadow, Tieň, a celá show sa volá Eminencia v tieni. Sám Cid vraví, že túžil byť nenápadnou figúrkou, ktorá celú vec riadi z diaľky. To je super Cid, ale príde ti že medzi definíciu nenápadného patrí ODPÁLIŤ PRED SVEDKAMI ČASŤ MESTA, HLAVNĚHO MESTA, DVA KRÁT, V DVOCH HLAVNÝCH MESTÁCH DVOCH RôZNYCH ŠTÁTOV?! Potom ešte schválne nakopeš riť členovi kráľovskej rodiny čo má dosť high rank v armáde, a predvedieš pred celým mestom svetelnú šou. TO ti príde NENÁDNÉ?! A keď už sme pritom, docela vtipné sú reakcie. Napríklad Alpha, Cidova pravá ruka, čo vlastne vedie celú ich organizáciu, ho do istého bodu považovala za niekoho, komu ide o spravodlivosť. Každopádne, tento bod bol nastolený potom čo odpálil tú časť mesta. Milá Alpha, tebe fakt príde, že niekto kto odpaľuje mestá, len preto, aby ukázal jak o moc ho má väčšieho, je niekým, kto prahne po spravodlivosti? Ale furt to bolo lepšie než Alexiina reakcia. Baví sa tak so ségrou, či ten chlapík čo odbachol pred jej očami časť mesta je potenciálny nepriateľ štátu a keď Iris povie asi áno, Alexia je iba "whaaaaaaaaaa...?" Alexia, si rozumná baba, myslíš, že niekto kto ako ukážku dominancie odpaľuje časti kapitolu štátu(štátu pod vlastníctvom tvojej famílie pripomínam) je priateľ štátu? Asi nie, a na tom že je proti organizácií ktorá tiež robí bordel nezáleží. A btw nie, "I am atomic" fakt nejde o nejaký deep iconic moment. A už vôbec to nie je epic.  A sory, ak má byť Shadow Garden tajná organizácia, neoplatilo by sa na hubách nosiť šatky? Lebo len tak pripomínam, vaše šermovanie spôsobuje rázové vlny, a pritom trošku kurevsky fúka, nejdem ani hovoriť o tom, že sama Alpha, ktorá očividne je dosť chytrá a schopná nato riadiť celú organizáciu s medzinárodným vplyvom,  nemá problém s odhaleným ksichtom, ani len bez tej poondiatej kapuce chodiť pred členmi kráľovských rodín. Inými slovami, vysokopostavené osoby, ktoré prežili, ktoré sa ani nikto nepokúsil umlčať, videli tváre minimálne 3 vysokopostavených členov Shadow garden. Prečo už dávno úrady oboch krajín nemajú náčrty a nehľadajú členov Shadow garden jak ľavičiari na twitteri dáku pseudourážlivú sračku ktorú cancelnúť či sa nad ňou pohoršiť? Nad plotholeami sa tu fakt nikto nezamýšľal. Ďalšie zabudnuteľné, po vizuálnej stránke pekné anime, ktoré si sledovanosť získalo len vďaka širokému výberu waifu, ktorý ponúka. Veď prečo by v Openingu boli dve borky ktoré v celom seriáli skoro ani neboli, oh jasné, však fanservis () (menej) (viac)

TheDarKnig

Obecně kombinaci isekai a power fantasy příliš nevyhledávám, protože ve většině případů autoři kromě pár základních odlišností jedou podle stejné, vyčerpávajícím způsobem mdlé a nudné šablony. A do jisté míry by se to dalo říct i o stínovém Cidovi. Tedy, první epizoda zaujme svým zábavně diváka za nos trochu tahajícím úvodem, kde si chvíli člověk může být nejistý, zda teda dostane žánr, který čekal nebo půjde o anime s wannabe Batmanem. Nicméně po očekávaném zvratu (i když znovu pojatém trošičku jinak než je obvyklé, přesně tak, jak by si to Cid přál) se děj překlopí do klasického isekai/power fantasy s neomylným a neporazitelným hrdinou, kolem kterého obletují prakticky všechny ženy, které samozřejmě předtím pokaždé zachrání a staví si tak harém, reputaci a legendární status v příběhu a světě, který slouží jen jako sotva funkční, generická podpěra zejména pro epické souboje, kde si po chvilce pohrávání s arogantními záporáky divák užije jejich naprosté rozbití na atomy. A pak samozřejmě slouží pro zmíněnou výstavbu harému. No, ano. Je to přesně tenhle typ anime. A zároveň vůbec není. Protože hlavní hrdina je taky ten wannabe Batman, který netouží po hrdinském statusu, slávě ani necítí k svým členkám "harému" (ve skutečnosti by přesnější popis byl válečnický kult beznadějně loajálních a zamilovaných uctívaček :) téměř žádné city, natož přitažlivost. Místo toho si vytváří v hlavě klukovské fantazie o tom, jak ovládá/chrání celý svět ze stínů a bojuje proti ďábelskému kultu, který se snaží tento svět zničit, přičemž před všemi kromě těch, co znají jeho Shadow-sama identitu, hraje prosťáčka, případně komparz, charakter v pozadí, naprostého průměrňáka. A kvůli extrémně zábavným náhodám, nedorozuměním a v případě Shadow Garden "harému" naprosto beznadějné oddanosti mu tyhle fantasie znovu a znovu prochází a vychází. V několika případech by se skoro zdálo jako by jeho vůle přepisovala realitu. Díky tomuto absurdně podvratnému přístupu a celkové kvalitě komedie (balancující přímo dokonale na hraně trapnosti a samoúčelnosti a parodie obojího) náhle i takto vyčpělá kombinace funguje. Nicméně je pravda, že některé epizody přesto trpí kvůli tomu, že příběhový podklad je z většiny stále velmi průměrný tak jak by to člověk přesně čekal a pokud teda zrovna Shadow-sama naplno nerozjíždí svoje ztřeštěné role a zápletky, do kterých se mu pletou ostatní postavy aniž by se vzájemně chápali, přichází nuda. Naštěstí je Cid mužem soustředěným, zapáleným a odhodlaným vyzkoušet na tomto svém hřišti (světa) co nejvíce často za vlasy přitažených (ale v jeho adolescentních očích temně badass a cool) scénářů, takže se to nestává až tak často. Jsem zvědavý, kam posunou (nebo Cid posune?) příběh po překvapení na konci druhé série. The frenzy has begun. The moon is red. We are out of time. 8/10 ()