Studentka prvního ročníku vyšší střední Serufu Jua je velký snílek, a tak trochu nešika, a proto si o ní lidé v jejím okolí občas dělají starosti. Dívka má na sobě často nějakou tu náplast, zakrývající různá drobná zranění, pramenící z nepozornosti nebo nešikovnosti. Dokonce i vlastní matka Serufu už odmalička raději držela od jakýchkoli manuálních činností, protože se bála, že by se mohla zranit.
Osud tomu však chtěl, že se Serufu jednoho dne seznámila s třeťačkou Rei Jasaku, která vede školní klub DIY (Do It Yourself). A protože je Rei poslední členkou klubu a hrozí, že by mohl být zrušen, tak se rozhodne Serufu naverbovat jako člena. To může vypadat jako hodně špatný nápad, ovšem samotná Serufu s nabídkou souhlasí a má k tomu i svůj hodně dobrý důvod. Rozhodla se totiž, že chce vyrobit lavičku, na jaké kdysi sedávala se svojí sousedkou a nejlepší kamarádkou Miku, s kterou se díky tomu, že obě šli na jinou střední školu, začaly pomalu odcizovat… (Jeoffrey)

Jeoffrey

Do It Yourself!! je sympatický a milý seriál o zajímavém koníčku, který jsem si velmi příjemně užil. Sice se dá říct, že je to jen další z těch běžných příběhů o tom, jak mají dívčiny nějaký ten svůj klub, v kterém dělají roztomilé a zábavné věci, ale tady je toho pro mě zase jednou trošku víc, co se mi líbilo a co dokážu vyzdvihnout. Třeba jen to samotné téma a zasazení příběhu. Jsme v blízké budoucnosti, kde je technologie ještě o kousek dál, a tak nějaké to řemeslné vyrábění si různých drobných věcí působí jako zbytečnost a přežitek, vše se přeci dá objednat, vyrobí a doručí to stroje. No a jakožto asi už klasický boomer, který ještě velmi dobře pamatuje dobu, kdy nejrůznější kutilství bylo velice populární, každý víkend běžel v televizi Receptář a většina starších lidí kolem mě dokázala opravit nebo vyrobit všechno možné, jsem až skoro zamáčkl slzu, když mi zdejší seriál prezentoval kutilství jako zábavu a užitečnou kratochvíli, díky které si můžeme s trochou šikovnosti opravdu vytvořit mnohé a ještě ušetřit. Vzpomněl jsem si na strýce, který mi kdysi neustále opakoval, že ta dnešní mládež už nic neumí, za všechno si budou muset platit a řemeslo bude mít stále zlatější a zlatější dno. Takže pokud alespoň u jednoho diváka probudí seriál chuť do vytváření nejrůznějších předmětů a učení se něčemu novému, pak měl dle mého jednoznačně smysl a dává tomu všemu přidanou hodnotu. Není to ale jen to, Do It Yourself!! vyniká i velice hezkou a zapamatovatelnou animací, která má svůj vlastní styl, který se mě osobně velice líbil. Ano, sem tam si animátoři něco až příliš okatě ulehčují (hlavně při kreslení postav), ale vše bylo vynahrazeno krásnou prací s barvami na pozadí, kdy mnohé záběry působily spíše jak obraz než jak záběr ze seriálu. Stejně tak hudba odváděla vynikající práci, byla slyšet a vše parádně doplňovala. Pak tu máme sympatické a opět velice dobře zapamatovatelné postavy. Tohle jsou přesně charaktery, u kterých jsem si jistý, že i za měsíc budu přesně vědět kdo byl kdo a proč se mi líbil. Jistě, někdy je to udělané hodně jednoduše, a tak třeba u Kokoro mi zůstane v hlavě, že to byla ta energická holčina, co každou větu zakončovala „mňau“, ale ono mi to nevadí. Další zajímavý detail, který jsem ocenil, bylo chování Džobko. Přišlo mi, že se konečně zase jednou dívám na seriál, kde autoři dokázali dobře zachytit naprosto logický fakt, že cizinec ze západu se v Japonsku bude v určitých situacích chovat prostě jinak. Co tím myslím? Spousta seriálů, kde se objeví nějaký ten zahraniční student, mi tohoto prezentuje tak, že nepoznám rozdíl v jeho chování a návycích – zkrátka anime cizinec v Japonsku se většinou chová jako běžný Japonec, klaní se přesně kdy má, ví, co se přesně sluší a patří. A to je podle mě tak nějak nereálné. Jistě, můžeme se připravit na cestu do Japonska, projít si všechny jejich zvyky, ale stejně se vsadím, že každý cizinec udělá už během prvního týdne hned několik přešlapů. A Džobko, i když zase jednou mluví docela zvláštní "japangličtinou" i když se snaží o angličtinu, tu nějaké ty viditelné přešlapy udělá, často míchá dohromady oba jazyky, ale díky tomu na mě působí mnohem sympatičtěji a reálněji, než většina dalších „anime cizinců v Japonsku“. Do It Yourself!! ovšem není dokonalé anime a dokážu na něm najít i něco, co mě trochu štvalo a hned jako první se mi vybaví nadužívaní některých vtipů. Zkrátka když už podesáté slyšíte Do It Yua Serufu!! a je to opět myšlené jako slovní hříčka se jménem hlavní hrdinky, tak si skoro až říkáte: „Stačilo! Vtipné to bylo jednou, roztomilé tak třikrát, ale teď už to je prostě moc…“. Ale i tak zde celkově jasně převažují pozitiva nad negativy, seriál jsem si skvěle užil a určitě bych se nebránil nějakému přídavku, klidně i se vším tím Do It Yua Serufu!!! Spokojených 7,5/10. () (menej) (viac)

q66

Solidní anime s kvalitní produkcí, výtvarným zpracováním a zajímavým tématem, kromě toho originál, což mu umožňuje vyvarovat se mnoha neduhům. Bohužel jeden velký neduh tu je, a to fakt, že asi 2/3 obsazení jsou nic moc, a člověk es na to dívá hlavně kvůli Serufu a Purin. Spolu s tím, že tohle vysílá ve stejné sezóně jako Yama no Susume: Next Summit, což je charakterově podstatně silnější a promyšlenější záležitost, to dělá DIY znatelně tenkým. Ale je třeba ocenit oddanost centrální slovní hříčce, kterou seriál neopomene zmínit minimálně jednou každou epizodu, a celkově perfektně zpracovanou estetickou stránku. 7-/10 ()

Starletka

Byla jsem zlákána, že to bude jako Yuru Camp, ale ono se to daleko víc podobá Lucky Star. Totiž zatímco kempování bylo obsazeno normálně se chovajícími, sympatickými slečnami, se kterými se člověk rád vydal na výlet, tady se charakterově dává přednost pouze těm nejprofláklejším, nejlevnějším anime stereotypům (nešikovné trdlo, rovnou dvě tsundere, protože jedna by byla asi málo, ta hyperaktivní, ta ostýchavá s brýlema...), které se předhánějí v otravnosti, uječenosti a soutěžení, která z nich bude mít smutnější backstory. Samotnému DIY jsou pak z toho, co jsem měla tu čest vidět, věnovány v průměru asi 2 minuty na epizodu, což mě dost mrzí, protože tyto krátké chvíle se mi líbily, ale lobotomický zbytek kvůli tomu trpět nebudu. Pro mě drop po 4. epizodě a 4.5/10 ()