Akiba meido sensó

• Japonsko アキバ冥途戦争 (viac)

q66

Bohužel pár slabších epizod uprostřed kazí mírně celkový dojem, ale jinak jde o perfektně zpracovaný gangsterský pastiš s originálním a překvapivě výborně funkčním konceptem; je to vtipné kde to má být, seriózní když se tomu chce a přemýšlivé když je to potřeba, režie je na jedničku, stejně tak produkce. A třešničkou na dortu je jedna z nejlepších závěrečných epizod roku, že až člověk skoro zapomene na těch pár slabších. 8-/10 ()

Thalin

Tenhle seriál je opravdu buď a nebo. Buď vám to bude připadat skvělý, vtipný a neotřelý a nebo u toho budete vrtět hlavou a vzdáte to, přesně jak tu padlo. Já to měla tak na hraně. První díl jsem nepochopila a říkala jsem si, o co teda jde? Mafie skrytá v maid café, fajn a dál? Dál asi nic, protože jsem to moc nepochopila ani s dalšími díly. Přišlo mi, že se vždycky ukázal nějaký problém, kavárna se ocitla pomalu na pokraji krachu a šéfka se hroutí a hledá východisko a pak se to vlastně nějak vyřeší samo. A takhle dokola. Přiznávám, nedokoukala jsem to celé, protože mě tenhle koncept prostě vůbec nechytil, ale za těch pár dílů jsem tam nezaznamenala nějaký posun. Místy to bylo hrozně na sílu a přehnané (pokorná šéfka na mě byla prostě silný kafe ujeté podřízenosti), v některých chvílích jako by si to z toho všeho střílelo a v jiných se to bere hrozně vážně a být maidka je vlastně poslání a je třeba tomu vše obětovat. Třeba přihlížet, jak kolegyně s klidem vystřílí konkurenční kavárnu přímo na ulici. Všem to bude fuk a holka si druhý den klidně jde na šichtu, jakoby nic. Postavy mě taky nezaujaly. Sice je to takové neotřelé, vidět ty holky, co jinak ve zvířecích ouškách poskakují před incely a zastydlými panici v kavárně za doprovodu stupidních hudebních čísel, jak se pak ohání zbraněmi a vrací se ze šichty zašvihané krví, ale není to tak super, aby mě to u seriálu udrželo déle jak do poloviny. ()

Jeoffrey

Akiba Maid War je seriál, kde vám stačí prakticky jeden díl k tomu, abyste si seriál buď zamilovali anebo ho s nepochopením odložili. Zkrátka buď vám přijde koncept "maid kavárenské yakuzy" jako něco svěžího, zajímavého a zábavného anebo budete jen sedět a nebudete chápat co vás na tomhle má vlastně bavit - prostě na hru autorů nepřistoupíte. Stejně tak vám buď přijde závěr prvního dílu jako něco neskutečného, originálního, možná až geniálního anebo si jen budete říkat, že tady sice autoři skvěle sladily akční scénu s hudbou, ale výsledek vám přijde stejně divný, možná až pitomý a budete pochybovat o tom, co na tom někteří vidí a budete se až divit, proč ti druzí mají potřebu o tom pořád dokola někde mluvit a každému to pouštět. Pokud budete mít smůlu, tak vás ani druhý díl nepřesvědčí, nebudete tomu všemu prostě věřit, nezaujme vás to a ani nepobaví a spíš si budete říkat, že tohle téma se stejně rychle vyčerpá, a tak nemá smysl to už zkoušet dál. Já bych měl být podle všeho v té první skupině, jak mi připomněl jeden můj oblíbený uživatel, tak se mi přece líbilo třeba Ben-to, kde je podobně praštěný koncept. Takže mě samotného překvapuje, že končím po druhém díle se zvednutým obočím a již popsanými pochybnostmi, co na tom ostatní vidí. Možná je to tím, že mě prostředí maid kaváren nic moc neříká, možná se mi to celé jen netrefilo do noty, a tak jsem nedokázal plně akceptovat hlavní premisu celého seriálu. No já už se to nedozvím, zkoušel jsem, dokonce dvakrát, ale prostě ne, asi to není pro mě. Sice tam vidím určité solidní produkční hodnoty, ale když mě nechytil příběh, humor… Co si z toho ale má odnést někdo, kdo se dočetl až sem? Překvapivě vám řeknu to samé, co většina těch, kteří seriál milují – zkuste první díl! Bude to stačit k tomu, abyste sami zjistili, na které straně barikády v téhle válce jste. ()

Hees

Veľa dielov je proste len výplň a zbytočných hlavne zo začiatku anime, ale neskôr sa to rozbehne do neuveriteľnej vojny dá sa povedať gangov a to, že to sú slúžky (meidky) vlastne nemá až také opodstatnenie. Za mňa v tomto prípade ani nejde o nejakú komédiu, ale veľmi veľmi nadneseným spôsobom snaha o to ukázať, že aby hierarchický systém fungoval tak tí čo sú dole musia trpieť a tí čo sú nad nimi trpia o niečo menej a tým treba ukázať čo sa vlastne deje, aby sa viac ľudí spolu spojilo proti nejakému nátlaku a útlaku. Tento systém, aj to, že sa to vlastne zveličuje tá nerovnosť medzi "zvermi" do absurdností vedie k sérii nešťastných udalostí, ktoré majú svoje dá sa povedať veľmi kvalitné mikro (malé) príbehy. Väčšina postáv vo svojej surovosti nereprezentuje to čo by sa dalo nazývať "maid", ale reprezentuje reálnych sebeckých ľudí čo sa snažia prežiť a hlavným predstaviteľom takéhoto človeka v anime je manažérka Yasuko. Problematický systém hierarchie sa postupne snaží sám od seba zrútiť nie len sériou zbytočných zabití rôznych predstaviteľov, ale aj neskoršou prítomnosťou diktátora ako šéfky nesprávnosti. Z celého anime, systému a všetkého vybočuje jediný človek maidka, ktorá sa snaží stať reálne niekým kto rozdáva radosť Nagomi, ktorá ako keby do tohto sveta ani nezapadala. Ak hľadáte milú komédiu o meidkách tak tomuto sa veľmi rýchlo vyhnite, toto je totiž smutné nazretie do niečoho krutého aký môže byť svet napríklad mafiánov čo si medzi sebou vybavujú účty a tak možno sa tomu niekto aj zasmeje, ale buďte v strehu, že anime je vlastne smutné a vôbec nie bezstarostné. ()

TheDarKnig

Bláznivá alternativní historie známého tokijského otaku nebe čtvrti Akihabara, kde v 90. letech řádí „yakuza“ gangy dívek, pracujících pro různými zvířátky definované maid kavárny. Nebere se to vůbec vážně (kromě několika chvil hlavně v druhé polovině sezony, kdy se z toho stane plnohodnotné hutné drama), téměř každá epizoda je na mnoha místech třeskutě vtipná vršením neskutečných absurdit a zábavně zpracovaných gangster klišé vždy se zcela vážnou tváří a postavy jsou sympatické, zapamatovatelné a mají dobře udělané motivace a vlastní příběhy. Zvlášť hlavní hrdinka funguje výborně jako milá a optimistická dívka, která by chtěla šířit jenom roztomilost a radost, ale dostane se jako Alenka náhodou a úplně nechtěně do říše šílenství, a musí tak náhle řešit, jestli tuhle skutečnost přijme či nikoliv. A jestli ano, jakým způsobem se k novému životu postaví. Zároveň v rámci vyprávění slouží velmi hezky i v meta rovině jako někdo, spolu s kým divák tento podivný svět bez pravidel objevuje. A pak je tu samozřejmě její nejbližší kamarádka a spřízněná duše, silná, mužná, a přesto v jádru křehká Ranko, která má v příběhu vůbec nejlepší dějový oblouk a nejdůležitější roli. I ostatní hlavní aktérky ale dostanou prostor a každá z nich má jasně definovaný charakter a příjemnou výstřednost. Samotný hlavní příběh sice není nijak objevný, pokud teda neberu v potaz premisu (která je naopak objevná pro někoho až příliš :-), a navíc trpí určitou epizodičností, ale jako nadsazená pastiš mnoha gangsterských klasik diváka přesto docela rychle vtáhne, a hlavně se nebojí přicházet i s nečekanými zvraty i překvapivě silnými dramatickými momenty, které přes veškerou tu okolní bláznivost vždy fungují. Vizuálně je to taky paráda, tvůrci naplno využívají možností, které jim ujetá premisa dává, co se designů a estetiky a barev prostředí i postav týče. V tomto kontextu jsou sice roztomilé dívky v kostýmech pokojských s pálkami a střelnými zbraněmi pravda možná trochu podvod, protože ten kontrast je prostě sám o sobě strašně fajn (a ehm, badass, že ano). Nicméně, vysoká míra úspěšného snažení je tady tak či tak zřetelná, např. při výborné brutální akci, ať už je zrovna zábavně přepálená nebo drsnější a realističtější. Japonský dabing postav je tentokrát dobrý přímo extrémně, dokonce tu můžeme slyšet perfektní cizojazyčnou mluvu, protože pro dotyčnou zahraniční postavu si tvůrci našli rodilou mluvčí (!!!), ale vyzdvihl bych znovu zejména Ranko, resp. Rinu Sató. I kvůli jejímu specifickému projevu byla tato postava opravdu jedinečná a nezapomenutelná. No, a nakonec rozhodně nesmím opomenout hudebně, obrazově a textově absolutně vynikající OP a enka ED, které jsem nepřeskočil ani jednou a které přesně vystihují to, jak cool… a gangsta ve skutečnosti Akiba Maid War je. Odkaz na Reservoir Dogs, kde místo partičky gangsterů kráčí zdejší drsná partička dívek v maid outfitech? Ale no tak, zase až takové rozmazlování snad ani není zdravé. 8/10 ()