Protlouct se jako pubertální prvok na Rybniční střední a nepřijít při tom o membránu je složité. Ještě, že má Čvacht po boku věrné kamarády – geniálního Luska a věčnou optimistku Blážu... Kreslená série z mikroskopického světa – adaptace komiksu. Hlavní postavou je pubertální améba Čvacht, která se snaží protlouct střední školou. Její nejlepší přítel je chytrolín (taktéž améba) Lusk, který často vysvětluje specifika mikroorganismů, a k partě patří také naivní a trochu natvrdlá trepka Bláža. Epizodická vyprávění se točí kolem běžných dětských strastí a radostí, jen přenesených do světa mikrobů a virů. Spolužáci jsou různé jednobuněčné organismy od bakterií přes parazity až po řasy, což umožňuje různé metafory pro školní skupinky (šprti, frajeři, šikanátoři) nebo ztvárnění dalších odlišností. Originální zasazení pořadu otvírá dětem základy mikroskopické biologie, ovšem namísto tvrdého nalévání znalostí se soustředí spíš na přátelství a ztřeštěný humor. Díky unikátní (ne)foremnosti protagonistů vzniká řada fyzických gagů, neobvyklé ale nejsou ani slovní hříčky a narážky na lidský svět. (Česká televize)

honajz2

Občas s bráchou koukáme na Déčko za účelem dělání si srandy z toho, co tam dávají za kraviny a většinou to opravdu jsou pořádné blbosti, které už ani nehodnotím, ale zrovna tohle vnímám jako docela povedené. Z toho co jsem viděl to neumí vždy dobře vygradovat zápletky dílů a sem tam vysokčí i nějaký fekální humor (kterého ale naštěstí opravdu není moc, občas tam má i smysl a na Francouze se s ním docela drží na uzdě), ale jinak mě bavilo snad všechno, co jsem z toho zatím viděl, ústřední postavy jsou sympatické, nápad to má hodně originální a umí to s ním pracovat, dokonce to je i trochu nenásilně naučné... Zatím nelituji zhlédnutí žádné z epizod a u každé to pro mě byl příjemně ztrávený čas, takže tohle určitě řadím mezi to nejlepší, co tenhle kanál dotáhl do Česka. 4* ()