Merkelová

• Veľká Británia Merkel (viac)
Veľká Británia / Nemecko, 2022, 95 min

Z rozhovorů a archivních materiálů vyvstává trochu záhadná osobnost bývalé kancléřky od jejích začátků ve Východním Německu po naprosto jedinečnou politickou kariéru. (Netflix)

Arany

Hezký dokument s důležitými osobnostmi, kteří vysvětlují tento politický útvar, aneb jak být 16 let hlavou státu a zároveň zůstat člověkem. Mluví pouze politici a historické záběru, žádné chytré hlavy. Obrázek si divák musí poskládat sám. ()

d.p.1

Zajímavý dokument o ženě, která teď musí prožívat nejkrušnější chvíle života, protože její politika úzkých obchodních vztahů s Ruskem nás přivedla tam, kde teď jsme. Autorky pojetí dokumentu v první chvíli odrazuje, neumí si zachovat odstup a zbytečně ukazuje dva póly, které se snaží fanatičtí lidé prezentovat jako dobro a zlo. Moje hodnocení je tedy spíš oceněním příběhu ženy, které se teď asi otevírají oči a musí to být velice těžké.. ()

Tomas_PO

Výborne zvládnutý dokument, ktorý vnáša na "ľadovú Merkel" úplne iný pohľad - ten ľudský. A prekvapuje najmä jej zmysel pre humor. Zároveň sa veľa dozvieme o tom, čo jej osobnostno - politické názory v mladosti formovalo a ako ich počas tých dlhých rokov vo funkcii dodržiavala. A dáva to zmysel. Veľmi pekne a nenásilne je tu zobrazená bipolárnosť dobra vs zla, demokracie vs diktátorstva, či ľudskosti a zverstva. Aj keď možno je čo-to prikrášlené, s cieľom pekného filmového pamätníčka. No emotívne to skrátka zabralo. ()

5yrius

Plus 1 hvězda za to, co dákazala. Zcela jednoznačně neskutečný životní příběh hodný úcty, a to i přes některé sporné momenty, kterým se ale žádný státník nemůže vyhnout. Škoda jen, že dokument je přesně stejně tak korektní, uměřený a ve výsledku nevýrazný jako samotná paní Merkelová. Nepředkládá nic nového, jen se nese na lehké melancholické vlně a zcela jistě potěší zejména skalní fanoušky CDU. Pro mně je to takový příběh o šedé myšce, jak si slávu vyseděla. A to mi svým způsobem přijde i dehonestující. Určitě bych si přál dozvědět se více o její skryté síle "chtít méně, dostat více", protože je to velmi neotřelý koncept pro vyjednávání. Věřím, že pro všechny ty nabubřelé žvanily tohle musela být vždy hodně studená sprcha. Škoda, že v tomhle ohledu není dokument více odhalující. Jen trochu, aby ta všudypřítomná korektnost nebyla tak ubíjející. ()