Plavkyně

Dvě sestry to z válkou zničené Sýrie dotáhnou až na olympijské hry v Riu v roce 2016 a na téhle riskantní cestě prokážou pevné odhodlání i skvělou plaveckou techniku. (Netflix)

Arsenal83

Netflix sa chytil jedného prípadu z milióna a dostali sme prekvapujúco veľmi zaujímavý príbeh. Taký splnený americký sen. Utečiete reálne pred vojnou, síce na nafukovačke, ale lepšie než s polystyrénovou doskou, a nakoniec to dotiahnete až na olympiádu. Zaujímavý príbeh so silnými fázami najmä pri boji na mori, ako aj pri riešení prevádzačstva s lakomými hovädami. Takže v tomto smere dobrý film. Samozrejme si treba aj uvedomiť, že Netflix tam dal svoju udičku a snaží sa ľudí presvedčiť, že to všetci prichádzajúci z východu sú vojnoví utečenci, pritom 90% z nich sú ekonomickí migranti mužského pohlavia, ktorí nechali svoju rodinu v tej zlej vojne, fotia sa iPhonom a v kapse majú slušný obnos peňazí. Síce nám ich prezentujú ako lekárov a atómových fyzikov, ale človek je na pochybách, keď niekoho v tábore znásilnia, alebo rovno ten tábor podpália. Aj taký film by som chcel vidieť. ()

Malarkey

Původně jsem si myslel, že film bude o plavání, abych nakonec během sledování zjistil, že je vlastně o dvou syrských sestrách, které utíkají na západ. A o tom útěku je film především. O tom, jak se žije v Sýrii, jak tam spřádají plány na útěk na západ. Ale i o tom jak přímo utíkají přes Turecko do Evropské Unie. Jak se setkávají s lidskými hyenami, ale i s těmi, kteří chtějí upřímně pomáhat. Ten film je v tomto ohledu hrozně silný a dost sugestivní. Jen si pokládám otázku, zdali jsou všichni, kteří do Evropy utíkají, tak dobří, jako jsou znázorněni v tomto filmu. Jsem přesvědčen, že tomu tak není a tady to dělají všechno hrozně sluníčkové. Nicméně holky to zvládly, přešly ten prvotní pocit nejistoty a podmíněného strachu Evropanů z neznámých národů, aklimatizovali se a zaslouží si tak můj obrovský respekt. V roli a pohledech Matthiase Schweighöfera (který se ve filmu objevil vlastně relativně málo) bylo všechno, co k těmto lidem a k této emigrační vlně cítím. ()

Dzeyna

Tohle je hodně silné. "Krásně" zpracovaný příběh dvou sester, ze kterých se stanou uprchlíci, přičemž každá je úplně jiná. Závěrečné titulky jsou jen třešnička na dortu. ()

silentname

S "The Swimmers" v podstate nemám žiadny zásadnejší problém. Ako film to funguje, má to dobrú hlavnú myšlienku, a silný príbeh dvoch sestier. Možno by som len povedal, že oproti iným filmom, ktoré sa venujú podobným životným príbehom mi prišiel tento miestami trošku všednejší. Nemal som pocit, že sa snažil nejako extrémne tlačiť na emócie, alebo do toho dávať nejaké momentky, ktoré by chceli umocňovať drámu a robiť z toho nejaké teatrálne divadlo alebo niečo podobné. Nie je to ten film, ktorý by niektorí označili, že je to vyslovene pre "slniečkarov" alebo niečo podobné. Skôr sa snaží povedať veci trošku otvorenejšie a netlačiť na pílu. Čo ja ako divák prijímam, lebo mi to dáva možnosť vidieť príbeh ako taký. A napriek tomu, že podľa všetkého je to celé upravené trošku pre film alebo sú tu aj konfliktnejšie scénky, ktoré pôsobia vyslovene filmovo, v jadre podľa mňa film vypálil veľmi príjemne. Možno by mi nevadli niekoľko silnejších momentov, ale v jadre nemám moc čo vytýkať. Okrem toho, že ma to nezasiahlo tak ako to možno film chcel. Hodnotenie: B+ ()

Marze

Je to moc dlouhé, ale pojednává o silném tématu s pěkným výsledkem. Takový druh filmu, který potěší davy. Kombinuje dva žánry - sportovní film a dojemně migrační drama o přežití. Potěší příznivce multikulturalistické ideologie domnívající se, že i když se někdo narodí se špatnýma kartama v ruce, má právo se přestěhovat kamkoli na světě. A nejvhodnější je bohatá, demograficky vymírající Evropa. ()

Jirka_Šč

Obecně jsem v minulosti nepovažoval všeobecnou vítací politiku Angely Merkel za správnou, nicméně v případě uprchlíků ze Sýrie nenamítám a o příběhu The Swimmers mohu jen říci, že jsem jim držel palce a bál se s nimi. Citlivě udělaný "malý" film, který se sice věnuje plavání méně, než by člověk z názvu čekal, ale funguje a je podle skutečného příběhu. ■ Yusra Mardini na olympiádě v Riu porazila čtyři soupeřky, čímž dokázala, že si účast zaslouží. ()

Garson

Čekal jsem snímek převážně o plavání a dostal jsem film zobrazující uprchlickou krizi od útěku ze Sýrie až po příjezd do Německa.Dvě hlavní "hvězdy" tohoto filmu sestry Yusra a starší Sarah se rozhodnou utéct z nebezpečné Sýrie a nějak se dostat k plaveckému týmu do Německa a pak soutěžit na olympiádě.Krásný to sen,ale docela náročné ho uskutečnit.Sestry musí ještě s několika uprchlíky zvládnout náročnou cestu,která prokáže jejich obrovskou statečnost a cílevědomost.Nebudu to komentovat politicky,ale pouze svým filmovým dojmem.Miluju tyhle filmy s výraznou kulturní odlišností,protože z nich přímo tryská ta bezprostřednost,ať z tohoto filmu Plavkyně(2022) nebo i z kulturně podobných jako byly třeba Traitors(2013) nebo Kočičky(2020).Žádná vata,ale prostě příběh podle skutečné události,který bez problému upoutá mou pozornost.Je tu mnoho scén,které bych nechtěl zažít jako třeba dočasně nefunkční motor na přetíženém člunu uprostřed Egejského moře nebo nelegální překročení hranic.Ne díky,tyto zážitky rád přenechám Syřanům,Eritrejcům a dalším naplaveninám. ()

Aljak

Úžasný skutočný príbeh sestier Mardiniových, ktoré po začiatku vojny v Sýrii ušli za lepším životom do Európy, kde si chceli splniť svoje športové i ľudské sny. Už samotný námet znie pozoruhodne, a musím uznať, že spracovanie tohto príbehu bolo skutočne vydarené. Určite tam bola pridaná aj značná dávka dramatizácie, ale kostra príbehu bola naozaj taká ako bola vo filme. Tá cesta utečencov je až brutálne strastiplná, až mi je ľúto, keď sa k utečencom následne ľudia správajú ako k nejakým menejcenným tvorom (aj keď, samozrejme, nájdu sa aj takí, čo dokážu európsku pohostinnosť zneužiť a len vyciciavajú sociálny systém). Každopádne, tento príbeh je veľmi pekný a natočený kvalitne, takže chválim = 4* ()

moviefreak

Vizuálny masaker v prvej hodine filmu!!! Kamera tu predvádza tak nádherné peklo, že som pár krát nedýchal a doslova som prežíval so všetkými hrdinami ich útrapy. To čo zažili neprajem nikomu, a dúfam, že tento film otvorí oči mnohým ľudom. Lebo pokiaľ sa nespojíme za spoločne dobro, skončíme veľmi zle. Silný film, s ešte silnejšími momentami!!! ()

Pajky3

Mám rád sportovní filmy a pokud jsou založené na skutečném příběhu tak ještě lépe. Takže jsem rád, že příběh plavkyň měl tuhle přidanou složku. Jinak to migrační drama mi hodně přípomínalo knížku Beekeeper of Aleppo (což asi nepřekvapí, ale zároveň to ukradne pár dramat z cesty). Abych pravdu řekl, tak jsem ve finále čekal víc emocí, ale jinak jsem spokojenej s tím, jak to celé fungovalo. ()

Johnny.ARN

Ešte stále sa mohli aj odpáliť alebo spáliť hangár. Nedokážem ale brať vážne film, ktorý polku svojej ukrutne dlhej a hlavne zbytočnej minutáže venuje nelegálnemu prechodu hraníc, čĺnkovaniu sa a tak ďalej. Do toho samozrejme, všetci sú milučkí, zlatučkí, čakajú na papiere aby mohli pracovať, grcal som. Nebavilo ma to, ich príbeh som mal úplne u piči a hlavne, dostala ponuku na repre a ona že ni, lebo Sýria. Matthias jej tam na šupu mal zlomiť nos. 1 z 5 ()

lykan9

Moc dlouhý a málo srdcervoucí. Plavkyně je ten druh filmu, který má dojmout a být místy i přehnaně dojemný. To však u tohoto filmu neplatí. Vztah k postavám si divák vytváří jen těžko a místy jsem se nudil. Matthias Schweighöfer však nezklamal a ve chvíli, kdy se po dlouhé a úmorné době objevil, tak se to dalo. ()

Timak

Trailer sliboval úplně jiný film. Čekal jsem odlehčenou komedii a dostal jsem dusivé drama, kde první hodinu je to doslova boj o přežití (což mi přijde úplně zbytečně natažené) a druhá hodina je o tréninku a jednom závodu. Za mě teda zklamání. ()

Master19

Nevím komu je tahle promigrační agitka určena, ale evropanům asi úplně ne, když jsou tady z velké části prezentováni jako ti špatní. Je nesporné, že většina těch lidí se dalo do pohybu kvůli neútěšné situaci, za kterou nemohou, ale ta jejich úporná vidina přisátí se na německý sociální cecík je znepokojující. Mohou se ohánět hrdostí a vším možným, ale stejně to nakonec dopadne, tak jak musí... Z filmařského pohledu je to pak jen rutinní sociální drama s podprůměrnými herci. ()

mira007

Film inspirovaný skutečným osudem syrské plavkyně, která se z válečné Sýrie dostala jako klasická uprchlice do Německa, aby se kvalifikovala na olympijské hry v Riu.  Život ve válečné Sýrii je znázorněn docela dobře akorát bez syrovosti a drastičností, cesta z Turecka na Lesbos lodí je asi ta nejdramatičtější věc a cesta do Německa už je taková předvídatelná a závěr happy end. Jako sportovní film to funguje v několika opravdu pěkných záběrech kamery, jako drama to působí moc televizně uhlazené, ale hlavně mám pocit, že to nebyla moc běžná Syřanka - emancipovaná, cílevědomá, otcem vedená k vrcholovému sportu, nezahalující se ... mám pocit, že profil průměrné arabské uprchlice je jiný, ale je to přesně ten film, který hejbne emocema určité skupině diváků, kteří hned vytasí něco o sluníčkaření. ()

yvona odpad!

I toho strojního iženýra stihli vecpat na člun :)). Doporučuji filmeček brát jako mizernou agitku nebo dobrou parodii. ()

E lan

První půlka byla neskutečně autentická a dechberoucí. Takto z blízka se život uprchlíků jen tak nevidí. Druhá polovina mě pak totálně rozladila, nudila a vlastně zničila celý dobrý pocit z filmu. Škoda… ()

mira.l

O plavání to zase až tak moc není. Je to především o tom, jak tomu plavání doplout, dojet, dojít odněkud, kde to plavání zrovna nepřeje. Film měl silné momenty, ale i takové, kde si člověk říká "A co si myslíte, vy čmoudi, že tady s váma všema budeme v tý Evropě dělat?" Na OH se dostala, tady je to zpracováno tak, jako by celou olympiádu vyhrála. No, tak slavné to zase nebylo, co si budeme povídat. Film byl na podívání zajímavý, ale reprízu asi potřebovat nebudu. ()