Poslední královna

• Alžírsko La Dernière Reine (viac)

Inspirováno legendární princeznou Zaphirou, manželkou posledního krále Alžíru Salima Toumiho, a jeho bojem za obranu její komunity před pirátem Barbarossou.
Alžírsko, 1516. Pirát Aruj Barbarossa (Dali Benssalah) osvobodí Alžírsko z tyranie Španělů a zmocní se vlády nad královstvím. Říká se, že zavraždil krále Salima Toumiho (Mohamed Tahar Zaoui), navzdory jejich spojenectví. Navzdory všem předpokladům se mu postaví jedna žena: královna Zafira (Adila Bendimerad). Cesta této ženy mezi historií a legendou vypráví o boji, osobních a politických zmatcích, kterými si prošla kvůli Alžírsku. (tribican)

Aljak

Na prvý pohľad ihneď zaujme majestátny vizuál s pôsobivou výpravou - od dobových kostýmov, cez orientálne kulisy, až po krásne scenérie exteriérov. Čo sa týka príbehu, je to taká typická legenda o zrade a pomste, akých história zažila desiatky - takže z tohto pohľadu to nie je až také terno. Ale tá orientálna atmosféra Alžírska na podklade reálnych dejinných súvislostí, to výrazne pozdvihlo celý dojem z tohto filmu. Aj keď mi chýbalo viac dramatických dialógov a sem tam tu trochu chýbajú súvislosti v rámci deju, tak ma tento film potešil a vizuálne to bola pastva pre oči. 4* (aj keď nie suverénne) ()