Jak se vyvíjel dosavadní děj? Jak to bude pokračovat? Jaký je vztah Muldera a Scullyové? Ohlédnutí za prvními pěti sezónami seriálu X-Files, shrnutí dosavadní mytologie, upoutávka na film, mnoho zajímavostí a rozhovory s mnoha tvůrci. (skrblik007)

Davies182

Parádní dokument natočený po pěti řadách tohoto kultovního seriálu. Shrnuje ty nejdůležitější momenty mytologie, monstra, dostává se pod kůži postavám... ()

Colonist

Velmi pěkný dokument z poloviny 5. série (z hlediska seriálové chronologie spadá mezi díly 5x09 a 5x10 - mezi nimi byl původně v USA vysílán). Kromě obligátní clip show nám dokument nabízí i zjednodušené shrnutí dosavadního průběhu mytologie a rozhovory s Chrisem Carterem a klíčovými hereckými představiteli. Plus tu najdeme několik zajímavostí z natáčení, zákulisní střípky a vystřižené scény (věděli jste například, že Scullyová měla mít v Pilotní epizodě přítele?). Závěr dokumentu je pak lehkým nalákáním na připravující se celovečerní film. Nejlepší jsou ty rozhovory. Herci analyzují své postavy a je na nich vidět, že je mají opravdu v merku. Oni tím seriálem a postavami žijí. Baví je to, neberou to jen jako práci. Je hrozně fajn pozorovat u všech zúčastněných to nadšení (úplný opak rozhovorů z pozdějších sérií, které dělali herci víceméně jen z povinnosti). Místy jsem byl až překvapen, jak moc mají herci seriál v malíku. William B. Davis si pamatuje jméno epizody, v níž Kuřák poprvé promluvil ("Tooms"). Nicholas Lea ví, že na koni ho honili v dílu s názvem "Tunguska" (tohle ale asi není tak těžké si vybavit, když ho honili na stejnojmenném místě). Jsou to drobnosti, ale potěší. Můžu to srovnat třeba s Kieferem Sutherlandem z 24 hodin (další můj oblíbený seriál), který dával rozhovory, v nichž si nepamatoval věci, které se jeho postavě staly v předcházející sezóně. Herci z Akt X si dokáží přesně vybavit záležitosti staré několik sérií a ještě i se jménem dílu. Za to jim patří velký obdiv. Možná jsem jen naivní a herci měli napsáno ve scénáři, co mají říkat, ale já si tu iluzi zapálených fanoušků nenechám vzít :-). V dokumentu padne i několik zajímavých teorií. Podle Williama B. Davise je Kuřák vlastně kladnou postavou. Chris Carter si zase pohrává s myšlenkou, že by mohl být Kuřák biologickým otcem Samanthy Mulderové - tohle bylo později definitivně vyvráceno a už v té 5. sérii šlo o nesmysl, ale aspoň tu máme nahraný doklad toho, že Carter celou mytologii vymýšlel za pochodu a neměl to promyšlené. Díky tomuto dokumentu se také můžeme dozvědět, že Gillian Anderson má nakažlivý smích (v nepovedených záběrech je kouzelná). Akta X mají obecně povedený dokumentární a bonusový materiál a "Inside the X-Files" není výjimkou. Je to příjemných 45 minut, které utečou jako voda. Hardcore fanoušci seriálu se tu nic zásadního asi nedozví, ale i tak to stojí za vidění. Minimálně kvůli těm rozhovorům. A ty klipy ze starších epizod jsou dobře vybrané, vyvolají správný pocit nostalgie. P. S. Dokument byl nadabován i do češtiny. Nevím, jak je to na domácích médiích, ale minimálně na Primě ho kdysi vysílali. V anglickém znění se dá najít na Youtube či jiných videoportálech. ()

filmmovier

Parádní dokument plný zajímavých rozhovorů a informací. A navrch shrnutí mytologie a celkově toho nejdůležitějšího z prvních pěti sérií, tzv. Před filmem, tedy těch, které jsou nejlepší. Tím nejlepším jsou určitě rozhovory se Stevenem Williamsem, W.B.Daviesem a pár nepovedených záběrů. Pro fanoušky povinnost. 100%. ()

mrx.friend

Dokument vsazený mezi epizody poloviny páté série rekapitulující dosti zásadní věci, které jsme mohli v předchozích obdobích zhlédnout (respektive mytologii seriálu) prokládaný rozhovory protagonistů hlavních i vedlejších postav seriálu, vtípky z natáčení a pozvánkou na (tehdy) právě chystaný Akta X: Film. Nahlédněte pod roušku Akt X a odhalte pravdu... :) ()

Ještěřák

Nesmírně poutavé ohlédnutí Cartera, Duchovnyho, Andersonové, Owense etc. za zřejmě nejlepšími roky mého oblíbeného / bezesporu kultovního seriálu. Narozdíl od většiny televizní produkce si po těch letech JE o čem povídat, takže sondu Inside the X Files shledávám poněkud krátkou... + Zajímavé komentáře "Kuřáka" a "Pana X"! ()

Utero

Tenhle skvělej dokument je součástí bonusového disku k páte sézoně. Obsahuje kopu rozhovorů, nejdůležitější scény, spoustu vystřižených scén, nějaké ty nepovedené záběry a tak dále. Dobře se to sleduje, není to zbytečně dlouhý a pro pravé fans je to prostě lahůdka! ()