Všetka tá krása a zabíjanie

• Česko Všechna ta krása a zabíjení (viac)

Všetka tá krása a zabíjanie je epický, emotívny a premyslene vystavaný dokument o medzinárodne uznávanej umelkyni a aktivistke Nan Goldin. Film, ktorého režisérkou je oscarová Laura Poitras, je rozprávaný pomocou prác Nan Goldin, jej súkromných rozhovorov, prelomových fotografií a vzácnych záberov z jej osobného boja za to, aby rodina Sacklerových bola nútená niesť zodpovednosť za krízu z predávkovania, ktorý spustil tzv. opioidovú krízu. Vo filme sa prelína umelkynina minulosť s jej súčasnosťou a hlboko osobná rovina s rovinou politickou, od aktivistických kampaní P.A.I.N. v renomovaných umeleckých inštitúciách cez fotografie jej priateľov a rovesníkov až po jej obrazové dielo „Balada o sexuálnej závislosti“ a jej legendárnu výstavu o AIDS z roku 1989 nazvanú „Witness: Against Our Vanishing“, ktorú cenzurovala umelecká nadácia NEA. Celý príbeh začína založením skupiny P.A.I.N., ktorou Goldin zamýšľala kompromitovať múzeá, ktoré by tak boli nútené odmietnuť peniaze rodiny Sacklerových, čím by sa odstránila závislosť a zároveň zmiernili napáchané škody. Skupina, inšpirovaná hnutím Act Up, zorganizovala protesty, aby upozornila na pokryteckú filantropiu rodiny Sacklerových, ktorých farmaceutická spoločnosť Purdue Pharma vyvolala svojím úspešným liekom OxyContin priamo opioidnú epidémiu. Dôležitú úlohu vo filme majú hlavné umelecké diela Nan Goldin, ako sú The Ballad of Sexual Dependency, The Other Side, Sisters, Saints and Sibyls a Memory Lost. Goldin v nich milo a so surovou nehou zachytáva svoje priateľstvá, ktoré sú spolu s odkazom jej sestry osou všetkého jej umenia. (Film Europe)

Bebacek

All the Beauty and the Bloodshed od Laury Poitras mě včera večer v Benátkách natolik uzemnil a rozbil, že jsem si pak musela v jednu ráno dát dva drinky a rozjímat na schodech u kasina. Deprese, sebevraždy, kauza OxyContin a vykořisťování nemocných farmaceutickou firmou Sackler. Umělkyně a aktivistka Nan Goldin provází osobním příběhem o bolesti ze ztráty sestry, která trpěla těžkými depresemi a ze zoufalosti dobrovolně ukončila svůj život. Toxická rodina, toxická společnost. A taky nonkonformní ženy a život v sedmdesátkách. Bylo v tom hodně bolesti a smutku, ale zároveň silná naděje pro nás všechny, kteří bojujeme. Velké WOW a zásah přímo do srdce. Děkuju. Moc. ❤️‍🩹💯 ()

Awer

Přes plynulou vypravěčskou naraci velmi rozkolísané, tomu dojmu se při sledování těžko vyhnout - viz přesný koment TOMEK17. Dodal bych jen, že když odhlédneme od toho, že Goldin je - samozřejmě - nepřijatelná pro všechny konzervativní pokrytce, najdeme v dokumentu zajímavou ambivalentní tematizaci viktimizace a marginalizace vs empowermentu. Feministky generace Goldin často narážejí na to, co sama ve dvou bodech formuluje: 1) "říkali, že jsme marginalizovaní, ale pro nás byli marginalizovaní oni" 2) pirátské využívání - tedy ne vždy podrývání - struktur patriarchální společnosti pro vlastní situační užitek, když mluví o tom, že si taxi jízdu zaplatila sexuální protislužbou atp. (Viz debata o akademickém prostředí a o "svobodě svádět" etc., jak to popisují některé starší feministky, v kontrastu k současnému silnějšímu důrazu na úplné zamezení mocensky nerovným vztahů.) Podobně jako v případě závislostí, kdy Goldin otevřeně hovoří o tom, že žila v subkultuře prosáklé návykovými látkami, a nehraje si na absolutně čistou oběť, je tenhle realistický přístup myslím potřeba ocenit, ačkoli pochopit, kam je ambivalence vychýlena a že se tu a tam potenciálně - ale zas ne nijak zběsile - střílí "do vlastních řad", chce samozřejmě trochu vzdělání. Velmi pozoruhodný je i vztah k vlastní rodině: problematická láska k lidem, které dokáže vnímat spíš jako společností dotlačené k tomu, co udělali, jakkoli to pro ni znamená (na základě solidních a hrozivých argumentů), že de facto zabili její sestru... Tím vším je dokument náročný, leč také kvalitní. Ambivalence pak vrcholí v dojemném, silném závěru: oběti (a já s nimi) se spokojeně dojímají nad tím, že prohrály, ale ne na celé čáře, a s trochou štěstí a tvrdé práce budou moci prohru proti neporazitelným a nyní i oficiálně nedotknutelným krůček po krůčku umenšovat dále. Je to smutný, velmi sofistikovaně krutý dokument oné situace a naší společnosti jako celku. 100 minut jsem byl skoro otrávený, ale od té 100. minuty až do teď si to stále více uvědomuju.. ()

blondboss

Som pomerne prekvapený, s ako kvalitným dokumentom som sa tu stretol. V zásade tu ide o doslova "vyliatie si duše" uznávanej umelkyne divákovi, ktorý bude vidieť jej najintímnejšiu spoveď, jej myšlienky, pocity a názory s dôrazom na jej rodinné peripetie a osobný život v kombinácii s jej tvorbou a bojom proti farmaceutickým spoločnostiam. Je to zmeska informácií, ktorá vám prinesie hutný jednotliaty snímok a pri ktorom sa dozviete aj čo to o opioidovej kríze v USA. Ozaj zvláštno zaujímavý a unikátny príbeh. 75 % ()

TOMEK17

8/10. V případě All the Beauty and the Bloodshed asi nejvíce září závěrečných 15-20 minut. Může to být pomalý a v některých bodech poněkud nevyrovnaný dokument, ale staví se do některých fenomenálních a emocionálně náročných závěrečných scén. Zbytek dokumentu má stále tendenci zasáhnout mnohem častěji, než vynechat, ale měl jsem pocit, že mohl být trochu příliš dlouhý, a přestože respektuji volbu nespojit jeho dva primární příběhy explicitněji, část čekal jsem, že se v určitém bodě srazí příměji. Přesto nechat něco z toho na divákovi mi přišlo jako záměrná volba a já to mohu respektovat. Dokument sleduje Nan Goldinovou, přičemž film vypráví její životní příběh od 50. do 90. let a podrobně popisuje její aktivismus proti rodině Sacklerových a jejich roli v epidemii opioidů v 10. letech 20. století. To druhé by mohlo být zajímavější narativně, ale to první má zajímavější prezentaci, protože Goldin je dokonalá umělkyně/fotografka a dokument často spoléhá na to, že její práce slouží jako vizuální. Je to těžký a často smutný dokument, pojednávající o duševních chorobách, závislostech, korupci, cenzuře, krizi AIDS, diskriminaci a domácím násilí. Ve výsledku to může být pro některé diváky nepříjemné, ale myslím si, že nejlepší bylo netahat pěstmi (pokud lidé vědí, na čem jsou, než se rozhodnou to sledovat). Je to velmi silný dokument, o kterém si myslím, že se mě bude držet. Není to dokonalé, ale má několik úžasných sekvencí, které byly velmi úderné a dojemné. ()

Arsenal83 odpad!

Niekomu to je záhadou, mne teda nie. Ak niečo vyhrá na festivale, alebo ak to má čo i len nomináciu na oscara, tak to smrdí politikou a politickou korektnosťou. Prečo je Goldinová tak uznávaná. No, pretože rieši LGBT. Pretože písala, ako jej sestra spáchala samovraždu, pretože nebola jej sexualita akceptovaná. Pretože keď mala 13 začala fajčiť marihuanu a chodiť so starším mužom, na čo odišla z domu (vôbec nie pedofília?). Pretože rieši gayov a transgenderov. Pretože od osemnástich žila v komunite drag queens, ktorých ona sama označuje za "tretie pohlavie", ktoré treba oslavovať. Pretože presne zapadá do tej skladačky, ktorej dnes liberálne a progresívne kruhy tlieskajú. Tá kauza s opiátmi, to je už len taký závoj, ktorý sa postupne dáva dole, aby odhalil subtému, ktorá je v skutočnosti témou hlavnou. ()

• Dokument sa premietal aj na filmovom festivale v New Yorku 2022, kde bol ústredným filmom festivalu. (Arsenal83)
  • Názov filmu je odkazom na staršiu sestru Nan Goldin - Barbaru Holly Goldin. „Všetka tá krása a zabíjanie“ je priamy citát prevzatý z psychiatrovho hodnotenia duševného zdravia Barbary počas jej pobytu v ústave. Zomrela samovraždou v roku 1965 vo veku 18 rokov. Venované sú jej kniha Nan Goldinovej z roku 1986 "Balada o sexuálnej závislosti" a tento film. (Arsenal83)

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

03.10.2023

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (viac)