Môj emigrant

Andy Fantasta (E04)

(epizóda)
Slovensko, 2022, 28 min

Vstup okupačných vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 zažil mladý študent Právnickej fakulte Univerzity Komenského Andrej Kolár na vlastnej koži. Videl obrnené transportéry, ruských vojakov so samopalmi a intenzívnu hrôzu z toho, že okupanti vražidili bezbranných občanov. Filmová kamera ho zachytila, ako na múry Univerzity Komenského kladivkom a dlátom vyrýva slová: „TU ZABILI RUSKÍ OKUPANTI 17.ROČNÉ DIEVČA“  „TÁTO STRELA ZABILA 40-ROČNÉHO MUŽA“  Tieto nápisy sa potom stali jedným z najsilnejších symbolov okupácie, hoci ich krátko po vytvorení pre istotu odstránili. Fotografia zachytávajúca ho pri práci na nápisoch sa však ocitla na titulke časopisu Kultúrny život. Andrej bol mladý muž, ktorého politika veľmi nezaujímala, viac sa venoval hudbe, rock and rollu, chodil na koncerty... Avšak po auguste 1968 by ani na minútu nezaváhal a išiel by svoju vlasť brániť aj so zbraňou v ruke. Hoci jeho  nápisy odstránili, príbuzní mu radili, aby z Československa odišiel. Emigroval do Švajčiarska, kde prešiel rôznymi povolaniami, od učiteľa, až po predavača zmrzliny. Andrej je dnes osamelý starý muž, ktorému politika a prejavenie občianskeho postoja zmenili život. Ak by ostal, možno by bol advokátom alebo sudcom, ale na to by zrejme jeho slobodná duša nepristúpila. Andy má rád život a užíva si ho, miluje hudbu, tanec a v jeseni života sa rozhodol, že napíše knihu. Žije striedavo vo Švajčiarsku i na Slovensku. (RTVS)