Svetlo nádeje

• Česko Světlo naděje (viac)
USA, 2023, 6 h 49 min (Minutáž: 41–56 min)

Tvorcovia:

Tony Phelan, Joan Rater

Hudba:

Ariel Marx

Bel Powley, Liev Schreiber, Ashley Brooke, Jim High, Billie Boullet, Joe Cole, Liza Sadovy, Andrew Van Wilpe, Victor Dohlsten, Amira Casar, Jenn Kirk (viac)

Svetlo nádeje je seriál natočený podľa skutočných udalostí a sleduje príbeh Miep Giesovej, mladej bezstarostnej sekretárky, ktorá ukrývala Otta Franka a jeho rodinu pred nacistami počas Druhej svetovej vojny. Takmer dva roky Miep a jej manžel Jan chránili Frankovcov a ďalších židov, zatiaľ čo ona chodila každý deň do práce, pričom sa snažila udržať si aj fungujúce manželstvo. Niesla na svojich pleciach viac zodpovednosti, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť. Milióny ľudí poznajú Denník Anny Frankovej a jej život v úkryte, no Svetlo nádeje je menej známy príbeh o tom, ako obyčajná sekretárka prejavila neobyčajnú odvahu počas jedného z najtemnejších období v histórii. (Disney+)

M.i.k.e

příběh Anne Frankové je notoricky známý a je tak celkem "osvěžující" jej vidět z jiného úhlu. Ve Světle naděje se tak dostává do popředí Miep Giesová, která spolu s manželem pomáhala rodině Frankových a dost dlouho se jim dařilo je skrývat. Celá série sice působí zprvu trochu rozvlekle a vzhledem k tomu že se vše točí kolem Miep i zjednodušeně (lidí co Frankovým pomáhali bylo několik a ti tu prakticky nefigurují). ale to ve výsledku nakonec vůbec nevadí. Pomalé tempo pomáhá poznání situace jak vevnitř, tak venku, stejně jako pomáhá víc poznat postavy a když pak dojde v závěru na lámání chleba a rodina je prozrazena, má to ten správný dopad. Bel Powley v hlavní roli je velmi dobrá a celkem s přehledem si krade sérii pro sebe i na úkor slavnějších kolegů Colea a Schreibera...75% ()

Warhorr

Příběh Anne Frankové opět ožívá, tentokrát však z jiného úhlu pohledu. A to z pohledu Frankovy sekretářky Miep Giesové a jejího manžela Jana. Vlastně tu ani nejde o úkryt Frankových či o to, znázornit Anne a její deníky, to už vůbec ne. Podstatou je ukázat dnešnímu světu odhodlání v podání obyčejných lidí jako byli manželé Giesovi a další lidé z holandského odboje, jenž se dokázali vzepřít diktatuře a tyranství tím, že dokázali skrývat a zachraňovat nevinné lidské životy, ať už batolata, děti nebo staré lidi a byli ochotni riskovat úplně vše. Je to opravdu převážně zaměřeno na tyto dvě postavy, i když do samotného úkrytu a života v něm samozřejmě nakoukneme, ale nečekejte nějakou historickou rekonstrukci. Tady bych spíš doporučil Deník Anny Frankové ( 2001 ). Čekal jsem ukázku většího běsnění samotných nacistů či jejich kolaborantů ale toho se moc nedočkáme. Dobové kulisy jsou zde samozřejmostí a potěšil mě i výkon Bel Powley, tady bych to viděl minimálně na nominaci na Globech. Nejlépe bych hodnotil poslední dva díly, tam je to hodně intenzivní a bohužel i smutný. Kdo zná příběh Anne a její rodiny, ve finále ho tak nemá co překvapit. I přesto se ale jedná o poutavý a místy i hodně dojemný příběh o záchraně lidských životů v době největšího temna. ()

brumbrum

Zial je cim dalej tym tazsie zohnat kvalitny film - a toto tu to nie je, teda pokial sa nebavime o rozliseni, 6 zvukovych stopach a dalsich vymozenostiach, ktore maju nahradit prazdnotu filmovej tvorby. Este som si vravel vopred, ze nesmiem byt zaujaty, ved aj amici mozu natocit v dnesnych casoch daco pozeratelne.. Prvy diel sme vydrzali, dalsi uz ale nezacneme. Clovek zacne tusit s cim ma do cinenia, ked hned v prvych minutach je jedna z hlavnych postav homosexual. Uplne mimo deja, mimo zapletky, proste tam trebalo vocpat povinne zradlo - a toto sa nevola 'agitka'? Keby tam vystupoval knaz alebo radova sestricka, tak to tu znosia pod maticku zem; no jo, ale ked tam je chlapec na chlapcov, jedna sa o celkom urcite o historiu. Rovnako dost ujete mi pride vykreslovanie hlavnej postavy, sekretarky, ako jemne lascivnu popletenu osobu. Americky pohlad na europskych hrdinov je neliecitelna diagnoza. Amerikani dokazu natocit iba ak vyvrazdovanie Indianov alebo jak Mickey Mouse zachranil zemegulu pred ufonmi, ale zivotopis europskeho hrdinu treba nechat na nasich. Pre mna nepozeratelne, 2*, ze sme zvladli prvy diel. Ale je mi jasne, ze to hromada - najma mladsej generacie - vidi komplet inak, progresivnejsie :-D. ()

frenkie

Příběh Anny Frankové vyprávěný očima sekretářky jejího otce je dobrý počin tvůrců. Nejedná se o žádné nervy drásající drama , ale o pokus o dobovou rekonstrukci, jak to asi tenkrát bylo těžké.  A vlastně ke konci to bylo o nervy, ne, že ne. Bel Powley, kterou jsem znal z několika nemnohých předešlých rolí si skoro jednoznačně ukradla seriál pro sebe a za ten výkon si zcela určitě zasluhuje nějakou cenu, nejlépe....no prostě jakoukoliv hodnotnou cenu. To samé platí pro jejího seriálového manžela Joe Colea. Od dob Peaky Blinders, či londýnských gangů, ušel kus cesty a nějakou cenu si zaslouží též.  Byl to fajn seriál a já jsem si ho moc užil. 4*. ()

jackalsc

Velmi dobře zpracové dokumentární drama, které převážně táhne do toho dramatu a ve výsledku mi přišlo, že se to opravdu povedlo. Nevzpomínám si, že by mi tam něco vadilo, či bilo do očí. Nemám tedy v podstatě žádnou kritiku. Roztažení a délka seriálu je ve vhodném rozmezí. Herecké výkony a také obsazení skvělé. ()

• Seriál se také natáčel v Hradci Králové. V jednotlivých dílech je kupříkladu vidět Labská vodní elektrárna („Hučák“) na Labi, ze kterého tvůrci udělali jakýsi přechod, na kterém nacisté kontrolují nizozemské obyvatelstvo, dále známé královéhradecké nábřeží či Sbor kněze Ambrože, který je v seriálu popisován jako registrační úřad (matrika). Ten je nakonec odbojem vyhozen do povětří a na několika záběrech epizody Scheissfeld (2023) je vidět, jak hoří. (Trias)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD