Willy Kufalt

Atmosféra i vizuál jsou zde natolik specifické, že jsem se od sledování prakticky nemohl odtrhnout ani v těch momentech, které mě po obsahové stránce v rámci celku mírně nudily. Chappaqua je jedním z filmů, u nichž jsem měl pocit, že na drogách v jeho průběhu nefrčí jen hlavní postava, ale i režisér... jak nečekané, když sám hraje přímo hlavní roli. :o) Když jsem v úvodu zjistil, o jaké téma zde půjde (předem jsem si nezjišťoval), docela jsem znejistil. Ale nakonec mě Chappaqua dokázala zajmout a svým pojetím s dostatečným odstupem a formou kombinující dokumentární a experimentální film se mi v rámci těch „road movie na drogách“ rozhodně líbila víc, než třeba nedávno viděné Strach a hnus v Las Vegas. Ten film si zachovává od začátku do konce důstojnost a funguje i jako poutavý exkurs do prostředí zapadlého amerického městečka v 60. letech. Množství scén zde dýchá přímo autentickou šedesátkovou atmosférou a vizuál, který dokáže navzdory hodně nízkému rozpočtu překvapit nezvyklými střihovými postupy a efekty včetně dlouhého prolínání někdy až čtyř nebo pěti záběrů najednou, mě zde mnohokrát fascinoval. Řekl bych, že se jedná se o autorský nezávislý snímek v té snad úplně nejčistší možné podobě, jakou jsem v hraném filmu dosud (ne)viděl. Jo, a skutečně zde hraje ústřední vedlejší roli Jean-Louis Barrault (padělající úředníček z mého oblíbeného La Grande Frousse), kterého bych v americkém undergroundovém filmu vážně nečekal, ale pod vlivem drog je možné asi vše. :o) Barraultova přítomnost mě také těšila, byť mě jeho angličtina (či lépe řečeno frangliština) docela přiváděla k výtlemům. A jak se mi tenhle osobitý filmový zážitek rozležel v hlavě, navzdory absenci souvislejšího děje a několika méně zajímavým scénám přidávám i 4. hvězdičku. Je to hodně nevšední, zároveň hodně povedené a za zhlédnutí mi to určitě stálo. [75%] ()

Hortensia

Paradoxné audiovizuálne Niečo, no filmom to predsa nie je tak celkom. Chappaqua má svoje vrcholy v opojných tanečných scénach, prelínačkách, rytmoch a exaltácii hlavného hrdinu, no padá na celkom gýčových nefunkčných víziach, a povrchných vsuvkách o východných učeniach. (Čo je celkom absurd, vzhľadom na pokračovanie Rooksovej životnej cesty.) ...Chvála senzualizmu a vytŕženiu... "Chappaqua means Secret place of running water." "More I investigate, less I know. More we investigate, less we know." ()

honajz2

Čtyři tomu nakonec nedám, protože posledních 20 minut mě už začínalo nudit a ani jsem neměl pocit, že by přišly s něčím novým. Navíc místo neustálého sledování nějakých meditujících lidí a šamanů a mnichů a co já vím, kdo se tam všechno ještě v těch halucinacích objevil, bych už si radši znovu zopakoval Lapis, kde ty halucinace přeci jenom byly o něco... halucinogenější. Ale jinak musím uznat, že je to celkem zajímavý experiment, který je dějově sice dalším z řady nekončících drogových tripů a la Strach a hnus v Las Vegas, ale tohle se aspoň snaží být něčím víc a přitom to stále dává najevo, že je to hlavně experiment a navíc je zde dost zajímavě udělaných scén, přičemž nejvíc mě vždycky oslovily ty, kde se prolíná několik různých záběrů v pohybu, protože mi silně připomínaly filmy jednoho z mých nejoblíbenějších experimentálních režisérů Paula Clipsona, který si na něčem takovém postavil celou kariéru. Až mi to připomnělo, že už jsem od něj dlouho nic neviděl a že bych si ho měl po dlouhé době znova připomenout, když už se mi pak nepodařilo od něj sehnat nic nového. Právě kvůli téhle připomínce pro mě Chappaqua dostala nový a další rozměr, po kterém jsem hodně doufal, že jí ty čtyři hvězdy zajistí, ale bohužel se mi tu pak všechno v závěru už omrzelo. Ale jak už jsem psal, má to dost co do sebe a v rámci těchto "zdrogovaných filmů" se to aspoň snaží o nějaký základní smysl. Jinak po tomhle filmu jsem zase o něco víc nabyl dojmu, že východní náboženství jsou obdivována v hojném počtu právě feťáky, drogově závislými nebo lidem drogám nakloněným, protože v hromadě takhle laděných filmů je nepřeberné množství právě na východní náboženství a jeho určitou mystiku rituálů apod. A taky odkazy na jihoamerické šamany, ale tam je naprosto jasné proč. Silné 3* ()