Raven's Hollow

všetky plagáty

Skupinka kadetů je po objevení zavražděného muže vtažena do temné legendy nedaleké vesničky Raven's Hollow. Kadet Edgar Allan Poe (William Moseley) se záhy se svými kolegy pouští do vyšetřování záhadných úmrtí ve zdejší komunitě. (PetriK12)

bourec

Prvních deset minut jsem měl pocit, že ten film už sem buď začal sledovat, a vypnul ho, a nebo sem ho už sjel celej, zapoměl napsat hodnocení, a zapoměl jsem to. Nakonec nic z toho. Film s hnusnou atmosférou, nudným dějem, a prapodivně vyznívajícíma trikama jsem ale mohl klidně vynechat. Moje chyby. Skoro vše, co je spjato s jménem Edgara Poea stojí za hovno. 30%. ()

Big Bear

Ranven's Hollow je spíše než horor taková milá pocta E. A. Poe a jeho dílu. A jelikož žil v době, která dnešnímu smrtelníkovi přijde strašidelná sama o sobě a psal strašidelné a napínavé příběhy, rádi jej a jeho dílo filmaři připomínají i dnes. Vezměte si už jen tehdejší architekturu. Baráky, v nichž by se mnohý z nás bál i ve dne. A teď si vemte zimu, meluzínu, všudypřítomnou tmu a jen spoře osvětlená místa petrolejkami. Z každého stínu na vás kouká ďábel jak o něm káže pastor každou neděli v kostele... A když si dáte hlt něčeho ostřejšího a mixnete to opiem, pak asi vidíte věci, které byste vidět fakt nechtěli. Kdo nebude moc znát E. A. Poe a jeho životopis, bude mu tento řekněme horor možná připadat tuctový. Kdybych to bral také tak, hodnotím mnohem hůře, protože tohle je přesně ten typ hororů kde děsící složkou není něco nevyřčeného a neviditelného, ale bubák. Musím ale uznat, že to chvilkami mělo pěknou atmošku, ten podzim a to polorozpadlé městečko bylo fajn. Moc se mi líbila ta písnička v první třetině filmu.  Lotyšsko docela překvapilo touto koprodukcí s Brity. Místy ale byl film tuctový, lekačky nefungovaly a mne osobně tam rušila i ta moderní hudba podkreslující dramatické momenty. Pokud si chcete užít něco na tento způsob ale zpracované na jedničku, doporučuji k vidění spíše The Pale Blue Eye. A úplně nejlépe uděláte, když si přečtete něco přímo z pera tohohle úžasného amerického básníka. ---  Vrátil jsem se do pokoje, velmi divě se a boje, když jsem zaslech trochu silněj nový šramot poblíž mne. „Jistě cos za chumelice padlo mi na okenice; podívám se ze světnice, co jsi zač, kdo budíš mne – ztlumím na okamžik srdce, najdu tě, kdo budíš mne; -“ vítr a nic jiného už ne. Vyrazil jsem okenici, když tu s velkou motanicí vstoupil starodávný havran z dob, jež jsou tak záslužné; bez poklony, bez váhání, vznešeně jak pán či paní usadil se znenadání v póze velmi výhružné na poprsí Pallady – a v póze velmi výhružné si sedl jen a víc už ne. Pták v svém ebenovém zjevu ponoukal mne do úsměvu vážným, přísným chováním, jež bylo velmi vybrané –  „Ač ti lysá chochol v chůzi, jistě nejsi havran hrůzy, jenž se z podsvětního šera v bludné pouti namane –  řekni mi své pravé jméno, plutonovský havrane!“ Havran děl: „Už víckrát ne.“ --- Dávám za 3 loknutí opia. * * * ()

darkrobyk

Příběh básníka E. A. Poa z doby, kdy byl ve vojenské akademii, odkud ho vyhodili kvůli hazardu a pití. Tenhle mysteriózní příběh je však z říše fantazie a odkazuje na dílo básníka a autora povídek. A protože jeho povídky jsou kromě hororových především detektivní, Poe bývá považován za zakladatele detektivního žánru, tak nesmí chybět pátrání po šíleném vrahovi. Připomenuty jsou: Havran (nesprávný překlad slova The Raven, což je ve skutečnosti krkavec, se v češtině už ustálil), Zánik domu Usherů, Zrádné srdce, Lenora. Nešťastná láska k vlastní sestřenici drtila Poa po jejím skonu až do jeho smrti, alkohol se mu stal průvodcem do hrobu. Vynikající temný vizuál + atmosférická hudba - místy strašidelná. Úvod je efektní a zlověstný, dojde na rozřezanou mrtvolu, několikrát střeva ven a krvavé podříznutí. Ač se nabízí, vzhledem k zavádějícímu názvu, srovnání s Ospalou dírou, je třeba říci, že mnoho společného, kromě záhadných vražd, s ní nemá. Celkově pak je film zcela jinde a více jej ocení ti, co znají život a dílo básníka a spisovatele, jehož pro pro Evropu objevil prokletý Charles Baudelaire. ()

*CARNIFEX*

Tešil som sa na horor z čias, kedy muži na koňoch skackali bez hlavy, pričom prívlastok “Hollow” bol akousi predzvesťou chudobnejšieho príbuzného toho “Zaspatého”. Legenda o havranovi z Litvy ale vyslovene nesklamala. Možno je to síce tým, že som takmer nič neočakával, no snaha vytĺcť z toho kapitál bez väčšej ujmy, sa rozhodne uprieť nedá. Pekná, sedliacka, dobová atmosféra, všade bordel a špina, akoby človek putoval Ukrajinou. Či Lotyšskom, Lotyšskom .. ()

pornogrind

Po snímku The Pale Blue Eye(2022) je tu další film ve kterým figuruje můj oblíbenec mezi spisovateli E.A. Poe. Záměrně jsem si tyhle dva kousky pustil po sobě abych mohl srovnávat. U mě na plný čáře vítězí The Pale Blue Eye. Raven's Hollow na mě působil tak nějak všelijak. Dějově mě to moc neoslovilo a nemůžu říct, že by mi to přišlo nějak atmosferický nebo napínavý. William Moseley mi sice extra nevadil ale ve srovnání s Poem v podání Harryho Mellinga jasně prohrává. Celkově mi hereckými výkony v tomhle filmu nepřišly nikterak oslňující. Raven's Hollow tak v pomyslným duelu The Pale Blue Eye převyšuje snad jen v množství krvavějších scén. Když to shrnu tak pokud E.A. Poe ve filmu z roku 2022 tak jedině The Pale Blue Eye. Tohle je u mě jen za 2 hvězdy. ()