V této americké komedii se podíváme na svrženou královnu nóbl soukromé školy Dreu (Camila Mendes), která uzavře tajnou dohodu s nevýraznou novou studentkou Eleanorou (Maya Hawke). Obě dvě se postaví všeobecnému výsměchu a šikaně a my se staneme svědky společné pomsty vykonané na jejich tyranech. (Trajektt)

Skrivan

Jediným důvodem, proč jsem se na tento film chtěl podívat, byla Sarah Michelle Gellar, a nakonec jsem byl docela mile překvapen, protože důvodů ke sledování se v průběhu opravdu našlo víc. Film jako by vzdával poctu dnes už kultovním klasikám z přelomu milénia jako Protivný sprostý holky, Deset důvodů, proč tě nenávidím nebo Velmi nebezpečné známosti, přičemž je nijak neparoduje, ale výborně z nich čerpá a aktualizuje je. Mezi postavami těžko najdete někoho sympatického (ale to je tady právě to kouzlo), scénář někdy úplně nedává smysl, ale líbil se mi plot twist a celkově jsem se u toho zkrátka dobře bavil. (Plus bonusové body za píčosaura rexe a parafrázi Taylor Swift.) ()

Vabr

ŠÍílený netflixovský odvaz s Mayou Hawke a Camilou Mendes, který vyšel na mé narozeniny a na který jsem se tedy o tolik víc těšil!!! A jo, už podle mého hodnocení lze vidět, že jsem byl s výsledkem nadmíru spokojen. Hawke a Mendes hrály fantasticky. Ty role jim sedly na tělo, působily velmi uvolněně, vtipně, a především autenticky, a to je přesně to, co chcete od této ústřední dvojice vidět. Jsem rád, že zde předvedly své nejlepší herecké schopnosti a dokázaly, že našlapané teen komedie mohou ještě vznikat. Soundtracky byly boží (dumb dumb mi stále hraje v hlavě), stylizace celého filmu byla upřímně dost cool, dali si na ni opravdu záležet, a co teprve ten PŘÍBĚH! Takový jsem od něčeho takového, jako je „přiblblá teen komedie", nečekal. Byla to úplně šílená jízda od začátku do samotného konce, kde se zvraty střídaly jeden za druhým v průběhu celého filmu a měnily charaktery postav, takže z toho vlastně vznikaly totální zvraty na druhou. Postavy se formovaly v průběhu děje do originálních (často bezpáteřních) charakterů, a to jsem miloval! V celé téměř dvouhodinové stopáži se střídaly dokola tyto dojmy - překvapení, radost, znechucení, pomstychtivost, lítost - to celé na druhou! Tahle jízda nabírala psychopatických otáček a mě to tak bavilo sledovat, že si ani nepamatuju srovnatelně dobrou komedii, která by vyšla v posledních pár letech, vážně. Dělání pomst nebylo nikdy zábavnější! Rád bych něco takového zažil na vlastní kůži. Bohužel mám k filmu jedno ale, které mi brání dát 5⭐. Tím je celá ta nafouklá bublina zvratů, podrazů a pomst téměř ke konci. Bylo to zkrátka už trochu moc, přestože já ty šílenosti mám dost rád. Ono z toho totiž na konci vycházelo, že jsou všichni puberťáci psychopatický bezpáteřní svině neohlížející se na ostatní, které kdyby mohly, tak by vrazily kudlu do zad i svý mámě, jen aby byly oblíbený, cool, bohatý a já nevím co. Zkrátka trochu příliš. Naštěstí to tímto finálním dojmem neskončilo - na konci byla hezká zpívací scéna v autě a závěrečné titulky, které potěšily. Možná bych ještě dodal, že Pomsta na Druhou skvěle vystihuje zvrácenost a absurditu woke gen Z a středních škol obecně. Ale to asi spíše v Americe. Kéž by to takhle vypadalo v Česku, byla by to prdel. Vyhodnocení: Mohla by to být kultovní teen komedie, to rozhodně (PŘÍBĚH, stěry, herci, celková stylizace, písničky), bohužel tomu procenta moc nenasvědčují a názory lidí rovněž, což je strašná škoda P.S. A abych popravdě řekl, až taková komedie to není, za břicho jsem se nepopadal. Spíše tu jedou stěry, což je taky dost cool. Ale hlavě - já tady oceňuji nade vše příběh! ()

Pajky3

Průměrná teen zábavička z produkce Netflixu. Ten do ní obsadil pár populárních hereček (Stranger Things a Riverdale), které to zvládnou utáhnout a lidi se na ně podívají. Oceňuji, že příběh zaměřuje na pomstu (i když nemá nepředvídatelný výsledek) a drží ruce dál od romance, která se nabízí. V pohodě se na to koukalo a docela to uteklo. ()

Elyssea

Mišmaš devadesátkových a raně nultých teen klasik, který se dělá sofistikovanějším, než ve skutečnosti je. Hlavní hrdinka Drea je sezazená "včelí královna" a zároveň studentka na stipendiu, která se snaží zapadnout do světa über bohatých. Eleanora je über bohatá outsiderka, která se proti lidem typu Drea vymezuje. Jejich pomsty nejsou nijak sofistikované, svět téhle elitní střední školy je bizarní jen svou existencí, a závěrečný zvrat je vidět na míle daleko. Ale je to taky o řád jinde než běžné teen romantické komedie a to kvituji s povděkem. Málokde taky vidíte teen film, kde hlavní roli nehraje romance, ale přátelství dvou dívek. S přimhouřením oka u mě dobrý. ()

dr.horrible

Mám určité výhrady k scenáru a hercom. Emocionálny vývoj mi prišiel miestami príliš urýchlený, jak keby tam občas chýbala nejaká scéna. Hlavný záporák by sa nikdy nestal školským frajerom, pretože vyzerá jak slizký mladší klon Martina Shorta a Maya Hawke, akokoľvek ju (a jej lesbické charaktery) mám rád, a akokoľvek je zlatá a talentovaná, patrí do role školského outsidera; na populárnu holku nemá telo ani ksicht a nesluší jej to v plavkách. No a teraz k pozitívam: Skvelé vysvedčenie je už samotné prirovnanie, ktoré udelil Botič a ja sa s ním stotožňujem. Aj keby to bola trochu vykrádačka - tak tento žáner funguje, navyše sú to 20-ročné filmy, a i tak to nie je okaté (okrem toho 10 Things už samo adaptuje Shakespearea). Nápady to má drsné a vtipné, naľahko sa to vozí po aktuálnych témach (politika je všade), a skvele stupňuje pesničkový soundtrack. Primárne ide o dievčenské gitarovky, sem tam nejaký cover, zlomí sa to však použitím Happier Than Ever od Billie Eillish. Songom, o ktorom už rok rozprávam, že druhá polka znevažuje prvú, a oni práve využijú tú gitarovú, druhú polovicu a funguje to výborne. Keď príde dnes už preslávené “You made me hate this city”, tak to má presne ten drive, ktorý by mala vyčítavá, rozchodová pesnička, uprostred vrcholenia revange filmu o mladých, mať. A od toho momentu (začiatok poslednej tretiny filmu) sa vlastne len striedajú 90’s klasiky a ja ich tu ani nebudem menovať, nech máte radosť aj vy. Ja som teda radosť mal, po Honor Society ide tento rok o druhú fajnú teen vec a pokiaľ tieto filmy stále budú točiť ľudia 30+, čo majú už niečo odžité a stihli si vybudovať nejaký vkus, bude žáner v pohode. A obsadenie milfky SMG a jej záverečná reč, je potom už čisté požmurkávanie po našej generácii. ()

• V čase 01:13:00 můžeme slyšet z úst Eleanor (Maya Hawke) pozměněnou repliku z písně „Look What You Made Me Do“ od Taylor Swift: „The old Taylor (Eleanor) can’t come to the phone right now – why? – cause she’s dead.“ (Kejf.)