Strašidlo

(TV film)
Krátkometrážny / Komédia
Česko, 1999, 22 min

Je možné setkání se strašidly, když ve skutečnosti vůbec neexistují? Příběhy o strašidlech byly, jsou a budou – a nejzajímavější je většinou odpověď na prostou otázku: jak se s nimi vůbec setkat, když ve skutečnosti neexistují. Příběh, který podle diváckého dopisu napsal Jiří Drejnar, přináší jednu z možných odpovědí a v režii Zdeňka Potužila v něm uvidíte T. Vilhelmovou, J. Stracha, L. Vaculíka a J. Langmilera. (Česká televize)

ostravak30

Příběhy o strašidlech mě vždycky zajímaly a to jako horory, fantasy či pohádky. Je to zkrátka něco mezi nebem a zemí, co mě fascinuje. Já bych své ženě věřil. Tím spíše, když bydlíte na hradě nebo zámku, kde se dá něco takového očekávat. Tak snad jen za ty strašidla, které byly ale zobrazeny poněkud úsměvně, což byl ale asi záměr. A také za to, že se jednalo o skutečný příběh. Ta pointa byla ale poněkud překvapivá. ()

otík

Poměrně netradiční bakalářská povídka o mladé manželské dvojici, která nastoupí jako průvodci na hrad. Jenže mladé manželce se začnou zjevovat podivné úkazy jako oběšený klíčník či Madona. A co za tím vězí, přijede vyšetřit Lukáš Vaculík. Občas strašidelná a dobře udělaná povídka. Hudba: Jiří Stivín & Alfred Šnitke ()

honajz

Originální námět i docela slušně zpracovaný včetně lokací (docela by mne zajímalo, kde se natáčelo), ale Jirka Strach je sice skvělý režisér, ale jako herec charakterních rolí nic moc. Ani Tatiana s velkým zadkem a ještě nezvětšenými kozami moc nezaujme. Je tu pár dobrých hlášek (politika, ona ne) a protože jde o povídku Bakalářů, muselo se vše racionálně vysvětlit, ale stejně mi na tom konci kousek tajemna chyběl. ()

Tommassi3

"Ale prosím tě.. Kdyby měl u nás každý, kdo něco ukradl, po smrti strašit, připadalo by na jednoho žijícího člověka asi tisíc strašidel !!" ;) V jistém smyslu velmi zajímavá bakalářská povídka z pera Jiřího Drejnara rozehrává poměrně v rámci cyklu nevídaný duchařský motiv, když vypráví o manželském páru v podání Jiřího Stracha a Tatiany Vilhelmové, kterému se zprvu splní sen, když se stávají správci zámku, na kterém však mladou paní straší oběšenec a Černá madona.. Tvůrci nakonec přeci jen divákovi nabídnou snad i přijatelné rozuzlení, s nímž přichází zcela nečekaně gynekolog Lukáše Vaculíka, a tak jen zamrzí silná pachuť divadelních prken, která by scénáři s tou spoustou parádně napsaných dialogů slušela rozhodně více, nic naplat, podobná stylizace prostě bakalářskému konceptu vůbec nesedí.. Nicméně tato skutečnost zřejmě jen málokoho překvapí, zvláště když zjistí, že za tímto kouskem stojí kovaný divadelní režisér, dejvický rodák Zdeněk Potužil, který sice nedokáže vytvořit ani sebemenší náznak odpovídající atmosféry, zato však alespoň staví na velmi slušných civilních výkonech všech zúčastněných, především Jiří Strach se mi velmi líbil, a tak se nemůžu ubránit představám, jak by právě on s tímto tématem jeho tvorbě velmi blízkým v režisérském křesle naložil.. ()

• Povídka se natáčela v Českém Dubě v prostorách Podještědského muzea Karoliny Světlé a Johanitské komendy. (Laliss)