Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (11)

Monstrum (2022)

Čekal jsem, že na mě seriál udělá větší dojem. Překvapit a šokovat mě sice nemohl, protože příběh Jeffreyho Dahmera patří k těm nejznámějším, ale doufal jsem, že mě zaujme zpracováním, a to se právě nestalo. Což o to, celá záležitost měla velmi slušnou atmosféru, dojem mi ale trochu kazilo tempo a politika Netflixu, kterou jsem už okomentoval u jednotlivých epizod. Největším problémem se nakonec ukázal být počet epizod, kvůli kterému se příběh příliš natáhl a naředil. Nemůžu se zbavit pocitu, že by bohatě stačilo osm dílů s nahuštěnějším dějem k tomu, abych mohl být spokojenější a abych mohl hodnotit vyšší známkou. / Poučení: Méně je někdy více. Tohle často fakt platí. ()

První díl (2022) (S01E01)

Tvůrci seriálu se rozhodli začít téměř od konce (tedy zatčením) a mně to dává smysl; v tomto případě by bylo zbytečné vystavět seriál jako klasickou kriminálku, protože by divák už stejně předem věděl, jak všechno dopadne. Jeffrey Dahmer totiž patří k celebritám mezi sériovými vrahy; holt když občas svou oběť i částečně zkonzumujete, zajistí vám to větší pozornost veřejnosti. Z tohoto pohledu je tedy tento zmrd vděčným tématem a já jen doufám, že se z tohoto počinu nestane oslava jeho životního díla, kterýžto dojem ve mně zůstal po zhlédnutí posledního snímku o Tedu Bundym. / Poučení: Společenské konvence sice někdy nechápu, ale i já mám své limity. ()

Neopouštěj mě (2022) (S01E02)

Druhá epizoda byla natočena odlišným způsobem než první díl. Tvůrci mi tentokrát předložili takový náhled (velmi stručný) do Dahmerova života od jeho dětství až do posledního roku, který ještě strávil na svobodě.  Z toho, co jsem viděl, soudím, že scény z mezidobí budou následovat v dalších epizodách, a jen proto byl tento průřez tak stručný. Zatím můžu o seriálu říct, že se nejedná o žádnou akční pecku (a ani bych to nečekal), zato jde o vcelku vydařenou, atmosférickou záležitost, která Evanu Petersovi parádně sedla. / Poučení: Při manipulaci s mrtvými zvířaty dbej na hygienu. ()

Dahmerování (2022) (S01E03)

Můj předpoklad o vývoji děje se potvrdil a musím říct, že mě takový způsob stavby příběhu baví. Na druhou stranu začínám mít neodbytný a velmi nepříjemný pocit, že mi tvůrci předkládají stále větší množství důvodů pro to, co způsobilo přerod perspektivního mladého muže v sériového vraha. Já jsem třeba vyrůstal za totalitního režimu, od mala jsem měl raději knihy než sport, takže jsem byl spíš samotář, zvířata jsem zabíjel, vyvrhoval, stahoval i porcoval (protože jsme je chovali na maso), ale přesto u sebe nepozoruji tendence k zabíjení a degustování kolemjdoucích. Pevně doufám, že se seriál nezvrhne v obhajobu dalšího hajzla. / Poučení: Věta: "Chceš si u mě zapitvat?", se asi nestane funkční balící hláškou. ()

Skříňka hodného kluka (2022) (S01E04)

Nevím, jestli to bylo delší stopáží čtvrté epizody, nebo jsem jen nebyl správně naladěn, ale děj tohoto dílu se mi jaksi vlekl. Jasně, ani dříve nešlo zrovna o akční počin, ale tentokrát jsem se několikrát přistihl při tom, že se tak trochu nudím. Seriál si stále udržuje svou nepříjemnou atmosféru, ale kromě ní mi toho už moc nenabízí. Abych to uvedl na pravou míru; příběh této epizody byl z mnou dosud viděného jasně nejpropracovanější, ale to tempo bylo k uzoufání pomalé. Jeffrey Dahmer je příliš známý na to, abych čekal, že se o něm dozvím něco nového, ale přece jen jsem doufal, že mě tvůrci více zaujmou. / Poučení: Na párty se chovej jako v Egyptě. Pij jen to, co si sám otevřeš. ()

Mají krev na rukou (2022) (S01E05)

Pátá epizoda byla velmi podobná předchozímu dílu co do délky i obsahu. Jen jsem měl tentokrát velmi neodbytný pocit, že se Netflix za každou cenu snažil, přihřát si svou rasově uvědomělou polívčičku. Po tomto představení začínám váhat nad tím, jestli byla důvodem k natočení seriálu jen Dahmerova nechvalná proslulost. Teď si spíš začínám myslet, že se někomu velice hodilo do krámu, jaké oběti si vybíral. Čert vem ty bílé, Hispánce a Asiaty, všichni už přece víme, na kterých životech opravdu záleží, že jo? A kdo to neví, tomu to Netflix vysvětlí. / Poučení: Babičky mají lehké spaní. ()

Umlčený (2022) (S01E06)

Tohle byl netypický díl hlavně proto, že v něm nebyl hlavní postavou Jeffrey Dahmer ale jedna z jeho obětí. Tímto u mě tvůrci seriálu zabodovali, protože právě o obětech je třeba mluvit. A bylo mi úplně jedno, jestli byl tento příběh patřičně aromatizován a přibarven; i kdyby byl kompletně vymyšlený, měl by význam, protože mám často pocit, že jsou sérioví vrazi bráni jako nepochopení chudáčci s těžkým dětstvím a bla, bla, bla. Oni ale nejsou těmi, na kterých by nám ostatním mělo záležet. Ale teď z jiného soudku; černoch, hluchý, gay a ještě narazí na Dahmera. Dnes jsem poprvé zalitoval, že jsem ateista; kdybych věřil v Boha, jsem si jistý, že bych si s tím zvrhlým, cynickým bastardem skvěle rozuměl. / Poučení: Když tě náhle potká štěstí, zbystři. ()

Kassandra (2022) (S01E07)

Na sedmou epizodu nemám jednotný názor. Lépe řečeno, mám názory dva. Prvním je ten, že je až bizarní, k jakým situacím mohlo (a nebudeme si lhát, stále může) docházet v zemi, která se sama pasovala do role strážce světové demokracie. A v tomto směru všem možným americkým menšinám rozumím a nemám s jejich frustrací žádný problém. A pak je tady ten druhý pohled na věc, kdy jasně vidím, že Netflix udělá cokoli pro to, aby se zavděčil současným trendům, přičemž často právě těm, kterým takto "pomáhá", prokazuje spíše medvědí službu. / Poučení: Pokud si opakovaně stěžuješ, jak by ti mohli věřit? ()

Lionel (2022) (S01E08)

No, rozsudek už proběhl a vzhledem k tomu, co o Dahmerovi vím, už v jeho životě nezbývalo mnoho podstatných událostí, proto mě mate, že do konce seriálu zbývají ještě dva díly. A abych řekl pravdu, mám z toho dost velké obavy. K ději osmé epizody mám dvě podstatnější poznámky. Opět musím tvůrce pochválit za fakt, že nezapomněli na oběti; k tomu totiž dochází až příliš často a, bohužel, nejen ve filmech a seriálech ale hlavně v reálném životě. Skutečným obětem trestných činů se dostává pramálo podpory či pozornosti, zato se převelice dbá o práva odsouzených vrahů a násilníků a spousta mediální pozornosti je věnována "obětem", které si vzpomínají na příkoří, jež na nich byla údajně páchána před dvaceti až třiceti lety. No, a ta druhá poznámka se týká negativ. Nemohl jsem si nevšimnout, že Netflix využil obětí ke své BLM agitce, která mi ale v souvislosti s Dahmerem nedávala smysl. Bylo by něco jiného, kdyby své činy páchal z rasové nenávisti, ale to byl zrovna problém, který se ho vůbec netýkal. Jasně, pokud šlo o městské autority, to bylo něco jiného, ale i tak musím říct, že tato agitace silně podkopává všechno to dobré, co jsem na seriálu pochválil ve vztahu k obětem. / Poučení: Nerad bych se dočkal doby, kdy se bude muset přeživší oběť omlouvat útočníkovi. I když... Mám pocit, že už to proběhlo. ()

Strašák (2022) (S01E09)

Hmmm, vypadá to, že se mé obavy staly skutečností, protože se ze dvou posledních epizod zřejmě stane Glenda’s sequel. Ale i přes pokračující BLM agitaci (i když snaživě zabalenou tak, aby se dalo tvrdit, že není prvoplánová) jsem si i tady našel zajímavé téma. Perverzi. Když se řekne perverze, část lidí netuší, která bije, a znalé nejspíš jako první napadne ozvláštněný sex. Může být. Ale skutečnou perverzi tvůrci zdárně vypíchli v deváté epizodě. Nadšené sbírání předmětů z majetku sériových vrahů, suvenýry a jiné zboží inspirované jejich osobami a skutky to je u mě skutečná perverze. A ani nevím, jakým slovem mám označit ženy, které se zamilovávají, nebo se stávají fanynkami sériových vrahů. Ani jedno z vulgárních slov, která znám, je nevystihuje (a to jsem z hornického regionu), takže to musí být jedině nějaký latinský výraz, který zároveň označuje jejich diagnózu. To by jeden blil. / Poučení: Chceš se vyspat s vrahem? Doufám, že si to oba užijete naplno. ()

Bůh odpuštění, Bůh pomsty (2022) (S01E10)

I v desáté epizodě tvůrci seriálu správně poukázali na to, co bylo a je špatného na přístupu ke zločincům a jejich obětem, přesto s dílem jako takovým příliš spokojen nejsem, protože už tu byl podle mého názoru jaksi navíc (vysvětlím v komentáři/recenzi k celému seriálu). Postavy se tu nemohly shodnout v názoru na druhou šanci. V tomto ohledu mám naprosto jasno. Jsem pro druhé šance. Za určitých podmínek. Mám na to takové návodné otázky: Dal bych druhou šanci rakovinovému nádoru? Ne. Jsou pro mě sérioví vrazi ekvivalentem takového nádoru? Ano. Takže za mě je řešení jasné; chemoterapie, trocha ozařování a nakonec vyříznout a spálit. Ale nezapomínat. / Poučení: Je zajímavé, jak může ateistu potěšit boží posel. ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)