Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

Recenzie používateľa William_ k tomuto seriálu (10)

Příběh Jeffreyho Dahmera (2022) (S01)

Je opravdu škoda, že se 1. série více nezaměřila i na ostatní oběti Dahmera, přišlo mi že si autoři vybrali jen pár obětí a zbytek byl zmíněn jen tak na okraj, ale to je jen malá výtka na skvěle zpracované minisérii, která mě uchvátila. Musím zde zmínit i naprosto skvělý a po dlouhé době konečně povedený dabing, který se povedl na 1*, ale především epizodou s názvem "Umlčený", která se zařadila mezi to nejoriginálnější, co jsem tento rok mohl v seriálové tvorbě vidět (a neslyšet), už brzy seriál "Monstrum" dostane svého bratříčka, a Ryan Murphy tak má vedle American Horror Story další želízko, ve kterém se může vyřádit. Snad jen, aby do všech svých projektů dával stejnou kvalitu a nedopadlo to jak poslední série již zmíněného AHS. Přeju mu tak do dalších let více úspěšných projektů, protože je vidět, že ten člověk to umí! ()

První díl (2022) (S01E01)

Kdybych měl hodnotit tuto epizodu samostatně, tak by to byly asi čtyři hvězdy možná tři, ale s přihlédnutím na fakt, jak seriál pokračuje, se zpětně jedná o naprosto skvělý úvod, který Vám ukáže, jak to v tomto seriálu bude chodit. Evana Peterse zde budu chválit asi všechny díly, protože na něm stojí a padá celý seriál, stejně jako u American Horror Story. ()

Neopouštěj mě (2022) (S01E02)

Ryan Murphy se ve své tvorbě vyznačuje častými flashbacky, tudíž mě nepřekvapilo, že už ve 2. epizodě minimálně jeden bude, a nutno říci že podařený. Je zde prostě znát že autoři nejsou amatéři a už nějaký ten pátek toto řemeslo dělají. Atmosféra skvělá, začíná se nám to profilovat a Dahmerův táta je taky skvěle zahraný, ať jen nechválím Peterse. ()

Dahmerování (2022) (S01E03)

Z dospívajícího Jeffa se před našima očima pomalu stává psychopat. A nebo jím už je? Opět skvěle natočená, ozvučená a zahraná epizoda. Všechno se zde povedlo a na konci dílu Vás zamrazí po zádech. Strašně silný seriál. ()

Mají krev na rukou (2022) (S01E05)

Nejméně záživná epizoda, ve které se toho však stane opravdu hodně. Seriál na začátku nastavil laťku tak vysoko, že někde ty 3 hvězdy dát musím, vyšlo to na tuto epizodu :) ()

Umlčený (2022) (S01E06)

Originálnější způsob vyprávění jako v této epizodě jsem dlouho neviděl, nebo neslyšel? Mám tím na mysli to, že většina epizody "ztichne" a jsme nuceni číst jen titulky (nebo ti vzdělanější co umí znakovou řeč). Epizoda z pohledu oběti má grády a je skvěle zahrána, odvyprávěna a pak zavražděna a snědena. Zatím nejlepší epizoda této minisérie. ()

Kassandra (2022) (S01E07)

První polovina epizoda je taková pomalá, tak nějak sama neví, kam chce směřovat. Ovšem druhá polovina je ten důvod, proč jsem opět dal plný počet. Tak ošklivě mrazivá scéna jako byla debata u sendviče byla naprosto skvěle zahrána. Ta hudba v pozadí tomu dodávala skoro až hororový nádech. Muselo být naprosto příšerné žít vedle takové zrůdy, ať už psychicky, tak fyzicky hlavně díky neustálému smradu a nic-nedělajícímu policejnímu sboru. ()

Lionel (2022) (S01E08)

Na konci epizody mi přišlo (a nejen mně), že se tvůrci skoro snažili, aby nám Jeffa bylo trochu líto. Že nikdo nebyl schopen zastavit tu hrůzu co udělal, a že těch příležitostí bylo až až... Díl pojmenovaný a zaměřený hlavně na Jeffova otce Lionela, který si teď celou vzniklou situaci dává za vinu. Na parametry epizod minulých si troufám říct, že to mohlo být zpracováno o chlup lépe, ale i tak se jedná o nadstandart seriálové tvorby. ()

Strašák (2022) (S01E09)

Sonda do doby, kdy se obdivovali sérioví vrazi, a ještě se jim posílaly do vězení peníze. A nebo se to stále děje? Zajímavý díl, avšak se srovnáním se zbytkem takový průměr. ()

Bůh odpuštění, Bůh pomsty (2022) (S01E10)

Začátek nás zavede do domu pana Gacyho (možný hl. hrdina (čti záporák) 2. série?), kde se ukáže, že poslední díl 1. série se veze na vlně gore materiálu, a rozhodně to konci "Dahmer série" pomohlo, předposlední díl byl totiž z toho slabšího článku. Konečně se o Jeffa ve vězení dobře "postarají", a otázkou tak stále zůstává, jestli se oběti této zrůdy a jejich pozůstalí konečně dočkají pomníku... Silný díl, který dokonale završil 1. sérii. ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)