Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (12)

Monstrum (2022)

Nejprve ho doma dostatečně psychicky vyždímal, aby si pak třeba na části jeho těla pošmáknul k večeři. Než policejní hlídku upoutá velký umělohmotný barel a hlavně silný mrtvolný zápach, který se line z jeho bytu (prý mu lekly rybičky), svede v něm mladý černoch boj o holý život. Sice napáchá hned několik chyb, ale uteče... Celé je to detailní, depresivní a děsivé pomalé. A to je teprve začátek. Média mají žně, ale my se dle očekávání vracíme na úplný začátek. Léta páně 1966 a malý Jeffrey Dahmer je častým svědkem rodičovských hádek. Matka silná neurotička, otec často nebýval doma, přesto se Jeffovi snažil věnovat. Ten byl melancholickým samotářem, kterého s postupem let víc a víc fascinovala mrtvá zvířata. Sbíral je u silnic, kde každou chvíli našel nějaké přejeté. Doma na nich různě experimentoval, pohled na vnitřnosti pro něj byl zdrojem vzrušení. Když se TO stalo poprvé a případně zopakovalo, Jeffrey to o sobě věděl, hledal stabilitu, snažil se s tím pracovat a potlačovat to, ale okolí ho v tom jaksi „nechalo“. Přesto tvůrci opakovaně vytvářejí prostor pro záblesky empatie. Řada neúspěšných pokusů (vystřízlivět, dostudovat, zkusit to v armádě) i série špatných rozhodnutí pokračují. Líbí se mi i pečlivé sociální a dobové zakotvení příběhu. Stejně jako linie policejní necitlivosti, která se opakovaně vrací na scénu. Komunita cítí, že ji roky nikdo nevyslyšel (sousedka Glenda by mohla vyprávět). Zároveň se mi zamlouvalo, že se tvůrci po čase rozhodli obrátit perspektivu, odsunout Jeffa na čas na vedlejší kolej a zaměřit se na jizvy v okolí. Co zanechal na své rodině, na rodinách obětí, na sousedech. I když jakmile Jeffreyho vyvedou v poutech, psychologická sonda do života několika lidí „poté“ je už poměrně zdlouhavá. Evan Peters byl u mě prozatím hlavně vyšetřovatel Colin, který v Mare of Easttown kryl záda Kate Winslet. Tentokrát se dá očekávat, že za jeho výkon padnou nějaké ty nominace. ()

Příběh Jeffreyho Dahmera (2022) (S01)

První díl (2022) (S01E01)

Utře předloktí od krve suchým hadrem, aby místa záhy stejně namočil a smyl důkladněji, bleskově vypije plechovku piva, aby vyrazil za dalším mladým jinochem, kterého nejprve doma dostatečně psychicky vyždímá, aby si pak třeba na části jeho těla pošmáknul k večeři. Než policejní hlídku upoutá velký umělohmotný barel a hlavně silný mrtvolný zápach, který se line z jeho bytu (sousedce se tentokrát snaží vnutit verzi, že mu lekly rybičky), svede v něm mladý černoch boj o holý život. Sice napáchá hned několik chyb, ale uteče... Celé je to detailní, depresivní a děsivé pomalé, což může být (a za mě místy bylo) i na škodu. Výsledkem jsou nicméně nálezy vyříznutých genitálií, sbírky lebek, množství kostí, odřezaných rukou, srdcí i dalších vnitřností či plátu svalové tkáně. ()

Neopouštěj mě (2022) (S01E02)

Policii dalo zabrat všechno z bytu vynosit. Média mají žně, ale my se dle očekávání vracíme na úplný začátek. Léta páně 1966 a malý Jeffrey je častým svědkem rodičovských hádek. Matka silná neurotička, otec často nebýval doma, přesto se Jeffovi snažil věnovat. Ten byl melancholickým samotářem, který rád vyrážel do přírody a záhy projevil velký zájem o pitvání. S postupem let jej víc a víc fascinovala mrtvá zvířata. Sbíral je u silnic, kde každou chvíli našel nějaké přejeté. Doma na nich různě experimentoval, pohled na vnitřnosti pro něj byl zdrojem vzrušení. Pak tu máme skok do téměř současnosti, kdy sousedky „zaujal“ polonahý klučina, který zmateně brouzdal po okolí. Zásah policie, no, to nechám posoudit jiné. ()

Dahmerování (2022) (S01E03)

Kdekdo sice napíše, že šlo o loudavý díl, ale stejně se vysoká hodnocení jen sypou. Za mě byl, stejně jako ty předchozí. Než policisté o pár let později najdou lidská torza naložená v kyselině či poházená v igelitových sáčcích v mrazáku, máme tu Jeffreyho ne zrovna veselé dospívání a s ním spojené mnohé, co vedlo k tomu, čím se stal. Před diváky se postupně skládá mozaika jeho mládí, kdy jej opouští matka a (jindy vesměs sympatický) otec po svém zahání po hotelích černé myšlenky z rozvodu a ztráty mladšího syna. Zlobivý hoch a amatérský patolog Jeff tak po několik měsíců funguje sám, se svými činkami a plechovkami piva, což naruší fakt, že jednou nabere stopaře. ()

Skříňka hodného kluka (2022) (S01E04)

Věděl to o sobě, hledal stabilitu, snažil se s tím pracovat a potlačovat to, ale okolí ho v tom jaksi „nechalo“. Taková je za mě message čtvrtého dílu. Stojí za zamyšlení, jaký by byl, kdyby některé okolnosti dopadly prostě jinak. Skříňka se starými fotografiemi, figurína, návštěvy lázní i řada neúspěšných pokusů (vystřízlivět, dostudovat, zkusit to v armádě). Série špatných rozhodnutí pokračuje. Celé se to v mých očích začíná překlápět, vtahující díl, ty předchozí vnímám jako takový vydatný předkrm. Evan Peters byl u mě prozatím hlavně vyšetřovatel Colin, který v Mare of Easttown kryl záda Kate Winslet. Tentokrát se dá očekávat, že za jeho výkon padnou nějaké ty nominace. ()

Mají krev na rukou (2022) (S01E05)

„Nedopustím, aby mi tady umřel cizí člověk,“ vypustí zoufalá babička k další pánské návštěvě u sebe doma. Na scénu se vrací silný mrtvolný zápach, který hrál svou roli hned v prvním dílu, kdy „už“ Jeff bydlel sám v bytovém domě. Jinak za mě dosud asi nejlepší epizoda. Sice znovu velmi pomalá, nicméně začíná Jeffovo až skoro nezúčastněné popisování jednotlivých mordů. Poté, co se snažil „být hodný“, je to poměrně detailní studie jeho znovustvoření, vnímáme různé úhly pohledu (Mohla a měla babička udělat něco jinak? Mohl a měl být otec důslednější?) a okolnosti jeho kroků. Tvůrci se otírají i o někdejší systém, kdy by jiným přístupem policie či soudů nemusel být seznam obětí (zřejmě) tak dlouhý. Předpojatost vůči zranitelným se zajímavě line po celou sérii. Evan Peters velmi dobrý. Nekrologu si holt všimnul v novinách a pohřbeného mladíka chtěl prostě obejmout. ()

Umlčený (2022) (S01E06)

„Kdybych se nesnažil, zůstal bych sám.“ Scéna v restauraci silná. Kdo by v podobném projektu čekal až romantickou linku? Tony je neslyšící a rukou psané vzkazy Jeffa docela odrovnají. Znovu se snaží najít rovnováhu, zase to pokouší. I táta má radost, že se synkovi daří. Práce, kamarád, méně piva. Mistr vedlejších rolí Richard Jenkins i na malém prostoru znovu zaválel. Ale díl je vesměs o Tonym. Další oběť, která dostala velký krajíc prostoru. Poznáme její charakter, vztah těch dvou má nějaký vývoj. Líbí se mi i pečlivé sociální a dobové zakotvení příběhu. A znovu tvůrci v případě Jeffa vytvářejí prostor pro záblesky empatie. ()

Kassandra (2022) (S01E07)

Téma sériových vrahů je vděčné a (ač lehce s podivem) prostě populární. Volat měla mnohokrát. Linie policejní necitlivosti znovu na scéně. Komunita cítí, že ji roky nikdo nevyslyšel. Město je traumatizované, černoši požadují spravedlnost. A hlavně konec zanedbávání. Začíná interní vyšetřování, ale kroky se dělají jen na oko. Známý agitátor nicméně sousedku Glendu (mimochodem skvělá Niecy Nash) osloví. A právě to jsou ta témata/linie, kdy se tvůrci rozhodli obrátit perspektivu, odsunout Jeffa na čas na vedlejší kolej a zaměřit se na jizvy v okolí. Co zanechal na své rodině, na rodinách obětí, na sousedech. Právě sousedka Glenda (dosud žijící v permanentní nejistotě a bezmoci) se do sendviče asi nezakousne. PS: Další z epizod, za kterou stojí dcera slavného režiséra Davida Lynche. ()

Lionel (2022) (S01E08)

Znovu obracíme perspektivu, Jeffa necháváme někde vzadu tiše přemýšlet o svých zločinech a zaměřujeme se na přízraky, které zanechal v rodině své i rodinách svých obětí. Zejména pohledem zlomeného otce se vracíme k drobným detailům, které možná mohly něco změnit, kus Jeffreyho života ovlivnila také matka, která pak v době jeho dospívání od rodiny pláchla – i to dává vyprávění zajímavý rozměr. Oba, matka s otcem, přijímají po svém vlastní zodpovědnost. Zpracování Dahmerova (1960–1994) příběhu se ujal seriálový hitmaker. Ryan Murphy – a můžu v pohodě konstatovat, že i tady zabodoval. Další intenzivní díl. ()

Strašák (2022) (S01E09)

Jestli ty poslední epizody nebudou už krapet navíc… Psychologická sonda do života několika lidí „poté“. Do toho Jeffreyho fanoušci či výdělky z nejrůznějších autorských počinů. Pokud něco, tak se dá debatovat právě nad zneklidňující linií, a to jest, že vrah přežívá coby objekt fascinace, zatímco oběti nenávratně mizí v zapomnění. Líbilo se mi, jak v posledních dvou dílech tvůrci obrátili perspektivu a zaměřili se na následky, které Jeff zanechal na rodině své i rodinách svých obětí, na sousedech. Ale myslím, že jsme linii vyčerpali a seriálu další protahování spíš škodí. Navíc jsou tu jednotlivci (Glenda), kterým se seriál věnoval víc, takže její osud diváka logicky zajímá, jindy se však zabýval samotnými oběťmi, kdy rodina zůstávala kdesi vzadu – tudíž to, že je pro nás nyní „důležitá“, divácky atraktivní zrovna není. Stejně tak už nikam „nevede“ další popichování policie. Herecky nicméně dál precizní. ()

Bůh odpuštění, Bůh pomsty (2022) (S01E10)

Památník obětem pochopitelně nepostavili. I posledním dílem jsem dostal to, co jsem očekával. Táhlé scény mají (znovu) zelenou, ze zajímavých jednotlivců (sousedka Glenda), kterým se seriál víc věnoval, tvůrci dělají už celkem otravné kusy. Což je škoda. Znovu jsou tu u ústřední postavy jakési záblesky „empatie“, opět jej vnímáme jako člověka, který kolem sebe nemá jen zmar (v souvislosti s jeho otcem znovu dojde na poměrně silné lidské momenty). Nemění to ovšem to, že Dahmer zabil mezi lety 1978 a 1991 sedmnáct chlapců či mladých mužů. Vesměs je zdrogoval a většinu z nich bezbolestně uškrtil. Něco z nich si schoval na památku, na něčem z nich si pochutnal. Jeffrey je každopádně nějaké tři roky za mřížemi, s velkým zástupem fanoušků venku, což s ústřižkem z novin v kapse utne spoluvězeň, který čapne kovovou násadu od činky. Evan Peters znovu skvělý. ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)