Podivuhodný a tajuplný svět se divákům otevírá v pohádkovém příběhu Zvědavý osel. Tvůrci se obrátili k látce oblíbené už téměř po dvě tisíciletí. Starořímský spisovatel Lucius Apuleius zásluhou své knížky "Proměny aneb Zlatý osel" nezůstal pouhým pojmem z učebnic. Vypráví o mladíkovi, kterého zvědavost a osudový omyl proměnily v osla. Zatímco hrdina zoufá a neví, jak se vrátit do lidské podoby, my můžeme jeho očima pozorovat společnost, která ho obklopuje... Televizní pohádka scenáristy Jiřího Bednáře a režiséra Františka Filipa střídá dramatické napětí s komickými chvílemi. Znamenitým představitelem hlavní role – tajemnými kouzly ohrožovaného římského mladíka Lucia – se stal herec Ondřej Vetchý. Spolu s ním se můžeme vydat na pohádkovou cestu do časů, kdy byl náš letopočet ještě velmi mladý. (Česká televize)

triatlet

Režisér František Filip ve stejném roce natočil se stejnou ústřední dvojicí podobně netradiční příběh - Ptačí král . Souhlasím se sportovcem, že herecký výkon Ondřeje Vetchého je ukázkový (vypravěč, poutník, osel), ovšem zarámování příběhu do snu, v němž se prolínají tři různé historky, mi přišlo laciné a místy nesrozumitelné. ()

Aethra

Příběh a zejména antická stylizace je něco, co bychom od hodinové TV pohádky zřejmě nečekali. Je škoda, že právě omezený prostor a prostředky měly za následek to, že tento film většinou vzbuzuje spíše úsměšek či pobavení. Přesto Zvědavý osel je rozhodně zajímavým dílkem, nemluvě o tradičně skvělém Ondřeji Vetchém. ()

ostravak30

Na poprvé si z mladíka vystřelili, je tedy překvapivé, že podruhé uvěřil a nezkrotil svou zvědavost. Lucius ale jako osel neměl moc šancí poznat skutečné povahy lidí. Hlavně totiž poznal lupiče. Za Pravda, vyprávění příběhu působí trochu zmateně, jelikož sám mladík se stává i vypravěčem a obrací se k divákovi. Možná, kdyby bylo v pohádce víc moudrosti a závěrečného poučení, které nacházíme třeba v Ezopových bajkách, šel bych s hodnocením výš. ()

sportovec

Neobvyklá látka - zvlášť je-li dobře zvládnuta jako v tomto případě - vyvolává v těch, kdo na "antická specifika" nejsou zvyklí, zřejmě pochopitelnou nejistotu a zmatek. To, co se za normálních okolností jeví jako výrazný zápor filmové (televizní) řeči, je v tomto případě její normální součástí; slovní projev hraje v antické látce významnou úlohu. Totéž platí i o téměř divadelní režii; ani tady nebylo mnoho na vybranou. Nezávisle na tom, nač jsem upozornil, se Filip osvědčil jako špičkový televizní tvůrce a pro diváky připravil minimálně neobvyklý zážitek. Ondřej Vetchý se v neobvyklé roli prezentoval jako schopný vyzrálý herec širokého záběru a ani ostatní výkony nezapadly do očekávatelné rutiny. Jedno z klíčových děl římské antické literatury se i po staletích jeví jako vyvážené a zajímavé. Poznání evropských kořenů vždy osvěží a povzbudí. ()

Mariin

Příběh z období starořímské antiky podle románu spisovatele Lucia Apuleia "Proměny čili Zlatý osel" (2. stol.); není to typická pohádka. Hlavní postavou je mladík Lucius, který se nechtěně promění v osla a může tak poznávat lidi takové, jací jsou. ()