Co se kočce honí hlavou

• USA Inside the Mind of a Cat
USA, 2022, 67 min

Réžia:

Andy Mitchell

Strhující dokument, ve kterém se odborníci na kočky ponoří do jejich mysli a odhalí, co všechno tihle roztomilí domácí mazlíčci dokážou. (Netflix)

janesX

Ak máte aspoň trochu radi mačky, tak to bude pre vás príjemný filmík a užijete si ho s občasným úsmevom na tvári. Ale nič svetoborné čo by ste predtým aspoň v podvedomí o mačkách nevedeli, sa tu nedozviete, nie je to klasický prírodopisný film, ani tí odborníci vo filme mi nepripadali nejak svetovo. Inak ma ale potešilo, že mainstreamová spoločnosť Netflix si pridala do svojho repertoáru aj takúto tému. Povie sa tu napríklad téza, že je možné, že mor v stredoveku vznikol kvôli decimovaniu mačiek cirkvou, ktorá si ich spájala s čarodejnicami. Alebo to, čo sme už dávno vedeli, že mačacie videá podporujú pozitívne emócie, alebo znižujú negatívne pocity. Mačky dokážu liečiť neurotické povahy (o tom som ja presvedčený) a zmierňovať negatívnu energiu, to sa vo filme žial iba jemne naznačí. Úprimne, čakal som niečo viac. 55%. ()

JohnCZ

Strašně jednoduchej a takovej hodně americkej dokument. O čičinách se toho člověk objektivně moc nedozví a paní odbornice na kočičí behavior někdy úplně zbytečně fabuluje (a brečí). I vizuálně je to takové hodně generické - prostě pár střihů na kočky, sem tam nějaké virální video a zbytek jsou komentáře a rozhovory. Třetí hvězdu dávám za účast Savitsky Cats a obecně tématiku tréninku koček. Umění donutit tyhle sebestředné paličaté koule chlupů k čemukoli, co nezahrnuje žrádlo a spánek, je pro mě totiž něco naprosto neuvěřitelného a nepochopitelného. Dasha je skutečně fabulous - jak vzhledem, tak dovednostmi. S jistotou ale stár fakt vydřená, trenérkám všechen respekt! ()

FritoleXx

Poměrně povrchní dokument, který divákům vlastně nic moc nepředá. Většinu informací musí každý, kdo někdy vlastnil kočku, znát a nového se toho dozví žalostně málo. Natočené je to hezky, ač na rozdíl třeba od Kedi to postrádá jakýkoliv umělecký cit, a Savitsky Cats jsou rozhodně příjemným zpestřením, nicméně mimo to vlastně nemá co nabídnout a celkově snímek smrdí filmařskou úrovní veřejnoprávní televize, nikoliv Netflix produkce. ()

peetrejr

Ak ste začiatočník v oblasti chovu mačky, je to zaujímavá záležitosť. Ak však mačku vlastníte alebo nechcete vlastniť, je to nuda. Všetky informácie od "vedcov" som vedel. Všetky tie strhujúce informácie, z ktorých som mal dosť šok som už počul. Síce má dokument iba hodinu, ja som po pol hodine zaspával. Premohol som sa a dopozeral do konca. Teraz som možno mal späť. Čakal som niečo zaujímavejšie. No, som rád že sa aspoň Netflix zameriava na zvieratká. Sekcia dokumentov je silná stránka Netflixu. No väčšinou sú dokumenty od nich podľa nejakého skutočného zločinu. Takže také krimi. To im ide bravúrne. Idú im však aj zvieratká? Majú aj pár dokumentov o prírode, ktoré som nevidel ale vyzerajú fajn. Ale aj toto vyzeralo fajn. Nuž, zahodená hodina. ()

Rayen1

Kočky jsou vždycky cute, jsem kockomil, ale tenhle dokument nepřináší nicnovyho a dokonce je v něm i několik kravin (rozdíl v chování koček v USA a Japonsku? Absolutně nemeritelny). A i když jsem kockomil a mám radši kočky než psy, někdy mi přišlo, že autoři psy a psorády trochu ponizujou, stylem "tvůj pes je blbec, co tě chce potěšit", a to není dobrý... Absolutní průměr. ()

• Pokud jste někdy pomalu mrkali se svou kočkou nebo jste ji viděli ležet břichem vzhůru přímo vedle vás v jedné z nejzranitelnějších poloh, v jaké může být, víte, že vás miluje a – což je důležitější – důvěřuje vám. Tento film také popisuje právě to, že kočky vydávají různé zvuky z různých důvodů a že na člověka mňoukají, protože tak získávají odezvu. (Johnny.ARN)
  • Výzkum, který, jak přiznávají dotazovaní odborníci, zaostává za výzkumem psů asi o 15 let, se mimo jiné snaží ukázat, že vkládat na kočky očekávání podobná psům je chyba, které se lidé dopouštějí už velmi dlouho. Kočky sice projevují náklonnost a věrnost, ale nejsou tu proto, aby se svým lidem zavděčily, jako je tomu u psů. (Johnny.ARN)